Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Finały olimpiad PZSWiR – święto młodych innowatorów

Coroczne uroczyste podsumowania finałów ogólnopolskich Olimpiad, organizowanych Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, stanowią wyjątkowe wydarzenia, gromadzące uczniów, nauczycieli, przedstawicieli branży technologicznej oraz kluczowe osobistości świata nauki i innowacji.

W bieżącym roku wydarzenia odbywały się w Warszawskim Domu Technika – NOT, w dwóch etapach: 21 maja – odbyło się podsumowanie Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice; a 22 maja – miały miejsce uroczystości zamykające Olimpiadę Innowacji Technicznych w Mechanice oraz Olimpiadę Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska.

Olimpiady zostały objęte honorowym patronatem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, a współfinansowane były przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, co dodatkowo podkreśliło ich prestiż i znaczenie dla rozwoju edukacji technicznej oraz promowania innowacyjności wśród młodzieży.

Olimpiady organizowane przez PZSWiR stanowią kontynuację organizowanych przez stowarzyszenie, przez ponad 50 lat – Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz Turnieju Młodych Mistrzów Techniki.

Ponad 50 dotychczasowych edycji Olimpiady Innowacji Technicznej i Wynalazczości to nie tylko źródło satysfakcji dla jej uczestników, ale także trwały wkład w popularyzację idei innowacyjności. Dzięki niej kreatywność techniczna zyskała należne miejsce w świadomości społecznej, stając się jednym z filarów budowania narodowego potencjału rozwojowego.

Innowacyjność to nie tylko odpowiedź na wyzwania współczesnego świata – to kluczowy element konkurencyjnej gospodarki funkcjonującej w realiach globalnego rynku. Rewolucja naukowo-techniczna wymaga od młodych pokoleń otwartości na zmiany, odwagi w podejmowaniu wyzwań,
a także wysokich kompetencji i solidnej wiedzy.

Uczestnictwo w Olimpiadzie to coś więcej niż konkurs – to inspiracja do twórczego i nieszablonowego myślenia. Młodzi ludzie, którzy doświadczą tej drogi, często już na zawsze pozostają „zarażeni” bakcylem innowacyjności. Rozwijają w sobie postawę pełną wiary we własne możliwości, kreatywności i gotowości do zmieniania świata na lepsze.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele, m. in.: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marszałka województwa mazowieckiego, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, zarząd i przedstawiciele PZSWiR.

Podczas uroczystości młodzież – laureaci Olimpiad otrzymali stosowne zaświadczenia, dyplomy, puchary oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pierwszego dnia zgromadzeni goście mogli zapoznać się z dwiema wyróżnionymi pracami: „MigAsystent” oraz „H.A.N.D. Human-assisted Neural Device”. Drugiego dnia były to: „SPIN – Szybka Przekładnia Inteligentnie Nastawiana”, „Elektryczny asystent mobilności – Autonomiczna przystawka do wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym”, „Aplikacja GreenWear – świadoma moda”.

Przykłady wyróżnionych prac

Uroczystość była też okazją do przyznania wyróżnień i odznaczeń osobom szczególnie zaangażowanym w innowacyjne wychowanie i aktywizację zawodową młodzieży.

Prezydium Krajowej Rady PZSWiR nadało tytuł PRZYJACIELA MŁODZIEŻY opiekunom młodzieży i organizatorom: Monice Wielgus, Jackowi Cichoszowi, Jadwidze Stachyrze, Kamilowi Łodygowskiemu, Grzegorzowi Nowikowi, Jarosławowi Sobczakowi, Robertowi Wardzie.

Na wniosek Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów – Zarząd Główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT nadał wyróżnienia:

  • Diamentową Honorową Odznakę NOT – Renacie Kołodziej;
  • Diamentową Honorową Odznakę NOT –Tomaszowi Pialrskiemu;
  • Złotą Honorową Odznakę NOT – Ewelinie Górnej-Małolepszej;
  • Srebrną Honorową Odznakę NOT – Ewie Łopuszyńskiej.

Pierwsze miejsca zdobyły prace:

W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice:

„Althen v2 – ultraszybka przemysłowa drukarka 3D” – autor: Szymon Altheim z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu;

„inCAR – autonomiczny, wielomodalny system monitoringu auta z lokalizacją i powiadamianiem GSM o zagrożeniu osób / zwierząt / pojazdu” – autorzy: Adam Banaszek, Wojciech Biegański, Jakub Boduch z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie.

W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska:

„Aplikacja „GreenWear – świadoma moda” – autorzy: Sopyła Klaudia, Szymański Paweł, Malach Gabriel z Technikum Nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu;

„SPV-Charger – Solarna ładowarka małych pojazdów elektrycznych off-grid” – autorzy: Wdowczyk Paweł Grzegorz, Lorentz Michał Piotr, Markowski Jakub z Zespołu Szkół Technicznych im. Waldemara Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim.

W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice:

„CerviFlex – innowacyjny aplikator służący do brachyterapii” – autorzy: Oliwia Dudziak, Zuzanna Jończyk, Kornelia Wieczorek z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni;

„Elektryczny asystent mobilności – Autonomiczna przystawka do wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym” – autorzy: Mazurkiewicz Jakub, Pyszniak Jakub, Dziedzic Dominik z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha, Technikum Nr 2 w Jarosławiu.

Zakończenia obu uroczystości dokonał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Zbigniew Matuszczak, który przedstawił kluczowe dane statystyczne dotyczące tegorocznej edycji Olimpiad. W swoim wystąpieniu pogratulował wszystkim finalistom, podkreślając ich zaangażowanie i pasję do nauki. Wyraził również nadzieję, że młodzi uczestnicy – dzisiejsi entuzjaści odkrywania – w przyszłości nie zatracą w sobie tej wyjątkowej cechy, jaką jest chęć poznawania i eksplorowania nieznanego, która stanowi fundament innowacyjnego myślenia i rozwoju.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego podkreślił, iż tegoroczne projekty, pomysły i rozwiązania techniczne były imponującym świadectwem nie tylko wiedzy, ale i odwagi, pasji oraz wyobraźni. Młodzież wykazała się nie tylko umiejętnościami inżynierskimi, ale też dojrzałością i gotowością, by rozwiązywać realne problemy współczesnego świata. Prezentowanie przez uczniów rozwiązania to dowód na to, że innowacja nie zna wieku, a prawdziwa pasja do tworzenia i ulepszania świata może rozkwitać już w szkolnych murach.

Stosowne podziękowania złożono również nauczycielom, opiekunom i mentorom – ludziom, którzy nie tylko dzielą się wiedzą, ale też potrafią dostrzec talent, rozbudzić ciekawość i pomóc ją przekuć
w realne osiągnięcia.

Szczegółowe wyniki Olimpiady opublikowane są na stronie internetowej Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie – www.pzswir.pl/olimpiady

Oprac. na podstawie mat. PZSWiR