Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Nagroda Jamesa Dysona 2022 dla Polaków!

Inteligentny opatrunek SmartHEAL autorstwa doktorantów Politechniki Warszawskiej zwyciężył w konkursie Fundacji Jamesa Dysona. Rozwiązanie ma pomóc w gojeniu się ran przewlekłych. Zwycięzcy otrzymają 162 tys. zł na dalszy rozwój swojego pomysłu.

Tradycyjne metody analizy procesu gojenia ran opierają się na subiektywnej ocenie ich rozmiaru, koloru, zapachu i temperatury. Alternatywę stanowią laboratoryjne badania tkanki pobranej prosto z rany. Są one kosztowne, czasochłonne i wieloetapowe, a dodatkowo niekomfortowe dla pacjenta.

Rozwiązanie problemu

Wynaleziony przez mgr. inż. Tomasza Raczyńskiego, mgr. inż. Piotra Waltera i mgr. inż. Dominika Baranieckiego (absolwentów Wydziału Mechatroniki, a obecnie doktorantów Politechniki Warszawskiej), SmartHEALto inteligentny czujnik pH zintegrowany z opatrunkiem na rany. Dzięki wykorzystaniu systemów komunikacji RFID (Radio-Frequency Identification) oraz monitorowaniu poziomu pH rany, SmartHEAL umożliwia ocenę jej stanu i wykrycie infekcji bez zdejmowania opatrunku, a więc bez naruszania tkanek.

Pomiar działa w oparciu o sensor elektrochemiczny. Wysięk z rany dociera do dwóch elektrod – referencyjnej oraz wskaźnikowej z warstwą czułą na zmiany poziomu współczynnika. Kwasowość lub zasadowość odczynu jest wyznaczana na podstawie różnicy potencjałów elektrod. Następnie za pomocą anteny RFID wynik jest odczytywany.

Personel medyczny może po analizie danych zastosować odpowiednią terapię. Polski wynalazek usprawni leczenie – skróci jego czas, umożliwi wczesne wykrycie infekcji, a rezultacie może nawet ratować życie.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych od 1 do 2 proc. populacji doświadczy w ciągu swojego życia rany przewlekłej. Gwałtowny wzrost liczby osób w podeszłym wieku zwiększy ten procent, ponieważ z wiekiem rany goją się gorzej.

Dla nieszablonowych konstruktorów

Nagroda Jamesa Dysona to międzynarodowe wyróżnienie przyznawane od 2005 r. w dziedzinie projektowania. Ma zachęcać studentów kierunków inżynierskich i młodych inżynierów, by wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i wynajdowali nowe sposoby na poprawienie dzięki technologii jakości życia.

Konkurs prowadzi Fundacja Jamesa Dysona – brytyjskiego miliardera i projektanta urządzeń przemysłowych. W tym roku komisja, złożona z 15 inżynierów, naukowców i projektantów z firmy Dyson, wyłoniła spośród 87 projektów 20 finałowych wynalazków z całego świata. Laureata konkursu wybrał sam James Dyson, wskazując właśnie autorów projektu SmartHEAL.

Dzięki wygraniu konkursu projekt SmartHEAL otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 162 tys. zł. Pozwoli to jego wynalazcomrozwijać ten pomysł. A przed nimi jeszcze długa droga m.in. udoskonalenie projektu, uzyskanie patentu.Zanim inteligentny opatrunek zostanie wdrożony będzie wymagał testów biozgodności oraz badań klinicznych.

W Polsce konkurs odbył się po raz drugi. W ubiegłym roku w krajowym etapie zwyciężyłXTRUDE ZERO – pomysł Mike’a Ryana z Politechniki Warszawskiej i Aleksandra Trakula z Uniwersytetu w Edynburgu. Studenci zaprojektowali maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstowe maseczki chirurgiczne.

LS