Lazur trzech mórz, kilka tysięcy wysp, góry stanowiące ponad 80% powierzchni kraju, bajeczne widoki, słońce i śródziemnomorski klimat oraz zdrowa kuchnia i owoce sprawiają, że Grecja jest ulubioną i często wybieraną wakacyjną destynacją nie tylko dla Polaków.
Bo jest też Hellada kolebką europejskiej cywilizacji. To stąd wywodzi się pojęcie „kalos kagathos” oznaczające połączenie dobra z pięknem oraz tu powstały główne prądy filozoficzne, takich myślicieli jak Arystoteles, Heraklit, Platon, Sokrates, żeby wymienić tylko kilku najznakomitszych. Nawet średnio wykształconemu Europejczykowi znane są nie tylko mity o bogach Olimpu z Zeusem na czele, bohaterstwie Spartan pod Termopilami pod wodzą króla Leonidasa oraz homeryckie epopeje o wojnie trojańskiej (Iliada) i peregrynacje króla Itaki (Odyseja).
Ale w piśmie środowiska technicznego warto spojrzeć na Grecję inaczej. Przez pryzmat pojęcia, też zresztą wywodzącego się z Grecji, jakim nazwano wytwarzanie zjawisk i przedmiotów niewystępujących naturalnie w przyrodzie. Jest nim oczywiście technika. Technē, czyli sztuka, rzemiosło, kunszt, umiejętność.
Janusz M. Kowalski
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-145508-grecka-odyseja-techniczna-przeglad-techniczny-2023-10.html