Cummins, globalny lider w zakresie wytwarzania energii oraz największy na świecie niezależny producent silników, zainaugurował działanie swojego nowego Europejskiego Centrum Odbudowy Silników o dużej mocy w Krakowie. Jest to pierwsza tego typu inwestycja na naszym kontynencie. Firma zainwestowała 10 mln dolarów w stworzenie centrum, które będzie w stanie odbudowywać silniki Cummins o pojemności od 19 do 78 litrów i mocy od 450 do 3500 KM.
Firma zdecydowała się stworzyć nowe centrum w Krakowie ze względu na centralną lokalizację miasta w ramach europejskiej sieci Cummins, a także bliskość międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice i autostrady A4. W regionie znajduje się ponadto kilka dużych zakładów przemysłowych, które korzystają z najwyższej klasy rozwiązań Cummins, a także wielu nowych klientów firmy. Centrum korzysta także z wysoko wykwalifikowanego zespołu, który pracował w istniejącym już zakładzie Cummins w Krakowie.
Zlokalizowany w Krakowie obiekt jest najnowszym z 13 podobnych centrów na całym świecie, z których wszystkie zapewniają przebudowę w warunkach fabrycznych. mj
O sztucznej inteligencji w Krakowie
ECAI, czyli European Conference on Artificial Intelligence, to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie sztucznej inteligencji w Europie i na świecie. Organizowana od ponad 40 lat przez europejskie stowarzyszenie AI (EurAI) konferencja jest miejscem spotkań czołowych naukowców i ekspertów w tej dziedzinie. W ubiegłym roku Polskie Stowarzyszenie Sztucznej Inteligencji (PSSI) wygrało konkurs na organizację tego prestiżowego wydarzenia. Już w październiku ECAI po raz pierwszy zawita do Polski, do Krakowa.
Na konferencję wpłynęło prawie 2000 zgłoszeń z 58 krajów i 6 kontynentów. Tegoroczny komitet programowy koordynowany przez prof. Kobiego Gala (Ben Gurion University, University of Edinburgh) liczy przeszło 2600 naukowców z całego świata. Organizatorzy spodziewają się ponad 1000 uczestników.
Ważnym punktem programu będzie sesja przemysłowa organizowana przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Sponsorzy, 11 firm rozwijających i używających technologii na podstawie AI, będzie prezentować swoje rozwiązania oraz zabierać głos w trakcie paneli dyskusyjnych. mj
Nobel za kropki kwantowe
fot. AP
Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology zostali laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii. Nagrodę przyznano za odkrycie i syntezę kropek kwantowych. Kropki kwantowe to maleńkie cząstki o średnicy zaledwie kilku atomów, których elektrony ograniczają ruch. Wpływa to na sposób, w jaki pochłaniają i uwalniają światło widzialne, umożliwiając uzyskanie bardzo jasnych kolorów.
Prace tegorocznych noblistów stworzyć m.in. ekrany telewizorów i komputerów, które lepiej oddają kolory i są jaśniejsze. Kropki kwantowe rozświetlają obecnie ekrany komputerów i telewizorów opartych na technologii QLED. Biochemicy i lekarze wykorzystują je natomiast w mapowaniu tkanek biologicznych. W przyszłości mogą przyczynić się do powstania elastycznej elektroniki, maleńkich czujników, cieńszych ogniw słonecznych i szyfrowanej komunikacji kwantowej. mj
Amazon w kosmosie
Amazon, jedna z największych platform sprzedażowych na świecie wysłała na orbitę swoje pierwsze satelity w ramach projektu Kuiper. Celem Amazona jest umieszczenie na niskiej orbicie ziemskiej, aż 3 200 podobnych konstrukcji, za pomocą których udostępniane byłoby szerokopasmowe połączenie z siecią internetową, nawet w tych miejscach, w których inny dostęp do Internetu nie jest w ogóle możliwy.
Firma podpisała umowy z kilkoma firmami z branży kosmicznej, w tym z United Launch Alliance, ArianeGroup i Blue Origin. Wartość kontraktów tylko na usługi wyniesienia satelitów na orbitę ma przekraczać 10 mld dol. Satelity będą wystrzeliwane w trzech różnych fazach, z których ostatnia ma zakończyć się do 30 lipca 2029 r. mj