Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Chrońmy środowisko

Ochrona środowiska stała się, szczególnie w ostatnich latach, tematem bardzo popularnym. Wpływa na to fakt, że często jest ona utożsamiana z celami klimatycznymi. A „walka o klimat” obok zrównoważonego rozwoju, stała się motorem działań w wielu miejscach na świecie. Tematy te w istotny sposób zdominowały politykę, gospodarkę i przekaz medialny. Ale termin „ochrona środowiska” jest szerszy. Zgodnie z definicją jest to zespół idei, środków i działań mających na celu utrzymanie środowiska w stanie zapewniającym optymalne warunki bytowania, gwarantujące ciągłość najważniejszych procesów w biosferze. Polega na zapobieganiu lub przeciwdziałaniu szkodliwym wpływom działalności człowieka na środowisko.

I chociaż w przestrzeni publicznej, czy medialnej trwa ożywiona dyskusja, nie pozbawiona kontrowersji, na takie tematy, jak: Europejski Zielony Ład czy transformacja energetyczna, to chyba nikt nie kwestionuje konieczności dbania o środowisko naturalne, nie tylko w znaczeniu globalnym, ale przede wszystkim w wymiarze lokalnym.

Wysiłki społeczności na rzecz środowiska mogą wspierać nauka i technika. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe, innowacyjne narzędzia służące ochronie środowiska. Począwszy od inteligentnych systemów zarządzania zużyciem energii po zaawansowane technologie recyklingu.

Przykładem innowacyjnej technologii jest opracowany przez polskich naukowców system Water Sense służący do zarządzania jakością wody w czasie rzeczywistym. System wykorzystując rozwiązania oparte na Internecie Rzeczy na bieżąco sygnalizuje ryzyka dla ekosystemów i pozwala zapobiec katastrofom ekologicznym. Piszemy o tym na naszym portalu (https://przeglad-techniczny.pl/water-sense-czyli-polskie-rzeki-pod-czujnym-okiem-iot/). Do innowacji służących środowisku zaliczyć można z pewnością osiągnięcia zespołu Olgi Malinkiewicz, w tym stworzenie nadających się do druku cienkich i elastycznych perowskitowych ogniw słonecznych, pozwalających na lepsze wykorzystania energii słonecznej pochodzącej zarówno z naturalnych, jak i sztucznych źródeł światła. Osiągnięcie to zostało docenione przez Europejski Urząd Patentowy w konkursie European Inventor Award 2024 (https://przeglad-techniczny.pl/nagroda-w-konkursie-european-inventor-award-2024-dla-polskiej-wynalazczyni/).

Przemysł również odpowiada na nowe wyzwania. Innowacyjne zmiany w procesach produkcyjnych, materiałach i technologiach, zmierzają do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Przykładem firmy z powodzeniem realizującej kompleksowe inwestycje związane z ochroną środowiska jest firma Seen Technologie. Wywiad z prezesem zarządu firmy Dariuszem Jasakiem prezentujemy w tym wydaniu PT (Nasza oferta jest odpowiedzią ma potrzeby rynku).

Z ekologią związany jest też niedawny sukces inżynierów z Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa. O udanym starcie suborbitalnej rakiety napędzanej ekologicznym paliwem w postaci stężonego nadtlenku wodoru piszemy w artykule pt. „Kosmiczny” sukces inżynierów z Łukasiewicz–Instytutu Lotnictwa

Wysiłki zmierzające do zapewnienia czystego środowiska często napotykają na trudności. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się regulacje i przepisy, np. takie jak w rządowym programie Czyste Powietrze. Zmiany wprowadzone w tym programie wzbudziły kontrowersje w branży producentów pomp ciepła, o czym również wspominamy w tym numerze (Czyste Powietrze – nie takie „czyste”?).

Na koniec warto pokazać, że przyroda, jeśli o nią dbamy, potrafi dać nam bardzo dużo. Jednym z takich „darów natury” są uzdrowiska. I właśnie o zaletach leczenia uzdrowiskowego jest wywiad z dr. Marianem Piotrowskim z Sanatorium „Rafał” w Busku-Zdroju (Kuracja i złoty standard w życiu).

Martyna Jachimowicz