Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Pierwsi polscy elektrycy

We wcześniejszych moich artykułach na temat historii elektrotechniki drukowanych w Przeglądzie Technicznym przywoływani byli głównie twórcy zagraniczni, bo to przez nich były budowane fundamenty wiedzy o elektryczności i pionierskie rozwiązania techniczne.

Jednym z powodów nieobecności Polaków na listach owych twórców, był fakt, że w okresie formowania podstaw elektrotechniki i elektroniki Polska nie istniała, a zdolna polska młodzież – zamiast badaniami naukowymi czy pracami inżynierskimi – zajmowała się walką o odzyskanie niepodległości. W efekcie Włosi, Francuzi, Anglicy, Niemcy i Amerykanie zapisywali swoje nazwiska na kartach historii odkryć i wynalazków, zaś Polacy zapisywali nazwiska na listach poległych w kolejnych dramatycznych powstaniach.

Nieprzypadkowo w związku z tym pierwszym odnotowanym w historii polskim elektrykiem był … ksiądz, który jako zakonnik nie angażował się w próby wywalczenie niepodległości dla Polski, bo mu tego zabraniała zakonna reguła. Nazywał się Józef Herman Osiński. Był – jak na ówczesne czasy – świetnie wykształcony. Studiował w czołowych europejskich uniwersytetach w Wiedniu (1768 – 1771) i w Paryżu (1772), a potem pracował jako nauczyciel.

Ryszard Tadeusiewicz, prof. AGH

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-149988-pierwsi-polscy-elektrycy-przeglad-techniczny-2024-8.html