Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

największe zarzuty, jakie Polacy mają do polskiego systemu edukacji to jego przeładowanie niepotrzebnymi informacjami oraz to, że nie uczy samodzielności myślenia i równocześnie nie przygotowuje do życia we współczesnym świecie. 36% Polaków negatywnie ocenia polski system edukacji na poziomie szkoły podstawowej i średniej – głosi z początkiem roku szkolnego portalsamorzadowy.pl

Najbardziej zbędne informacje zawiera analiza matematyczna oraz odkrycia Kopernika i Newtona. Niszczą one samodzielność myślenia podając gotowe formuły i w ogóle nie przygotowują do życia.

dodatkowy bufor między częścią obszarów ochrony Natura 2000 i parkami narodowymi a farmami wiatrowymi planuje Ministerstwo Klimatu. Branża wiatrowa uważa, że to zablokuje inwestycje, a ustawa wiatrakowa, która miała je uwolnić, okaże się bublem – podajeDziennik Gazeta Prawna zaznaczając, że: Strefa buforowa ma mieć 500 m od granic rezerwatów przyrody i aż 1,5 km od granic parków narodowych, i – co jest nowością – obszarów Natura 2000 chroniących ptaki i nietoperze.

Ptaki i nietoperze trzeba po prostu poinformować, że chodzi o zieloną energię, a nie jakąś tam szkodliwą.

podpisanie deklaracji o współpracy „w celu ochrony interesów i działań na rzecz racjonalnego wykorzystywania zasobów przyrody”zapowiedzieli na Forum w Senacie przedstawiciele 23 organizacji eksploatujących przyrodę – donosi zielonagospodarka.pl. Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak mówił o atakach ze strony „ekologizmu”, który forsuje utopijną wizję gospodarki i społeczeństwa w oderwaniu od nauk przyrodniczych i praw rządzących przyrodą, uznając człowieka wyłącznie za szkodnika i odbierając mu prawo do samodzielnego korzystania z zasobów przyrody.

Pan Łowczy się myli: „ekologiści” wprawdzie twierdzą, że ludzie są szkodnikami, ale oczywiście nie wszyscy, i też niektórzy powinni mieć prawo do samodzielnego korzystania.

badanie IRU (Międzynarodowej Unii Przewoźników) z 2023 r. prognozuje, że liczba wakatów na stanowiskach kierowców ciężarówek może do 2028 r. wzrosnąć do 745 tys. W Polsce deficyt ten wynosi około 29 tys. Jedna trzecia europejskich kierowców jest w wieku powyżej 55 lat, co oznacza, że w ciągu najbliższych 10 lat wielu z nich przejdzie na emeryturę – informuje Radio Zet. Tak poważny brak sprawia, że ponad połowa europejskich firm transportowych nie jest w stanie rozwijać swojej działalności. To skutkuje obniżeniem produktywności w  połowie przedsiębiorstw i spadkiem przychodów w 39% z nich.

Wszystkiemu winien brak Dyrektywy, że wszyscy muszą przejść na pojazdy autonomiczne, bez kierowców.

budowa jednej odsalarni wód kopalnianych to koszt rzędu od 1 mld zł do 1,5 mld zł –powiedziała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska jak donosi PAP. We wrześniu spółki górnicze mają przedstawić planowane inwestycje w odsalanie wód kopalnianych wraz z kosztorysami i harmonogramami. – To szeroki wachlarz inwestycji, którego podstawą jest budowa systemów odsalających. Część spółek sygnalizuje chęć poszerzenia retencjonowania o nowe zbiorniki czy budowę kolektorów. W Polsce powinno powstać kilka odsalarni. Prawdopodobnie jedna w województwie lubuskim i raczej więcej niż jedna w województwie śląskim.

Zdaniem wiceministry jedna odsalarnia kosztuje tyle co dwa stadiony Energa w Gdańsku (trzeci najdroższy stadion w Polsce).

jaz.