Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Róże w Łazienkach

Z inicjatywy Elżbiety Kosydar, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) NOT i dr Marianny Otmianowskiej, Dyrektorki Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, zorganizowano 40. Królewską Wystawę Róż Royal Rose 2024, której otwarcie odbyło się29 sierpnia 2024 w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie.

Warto przypomnieć, że pierwsza taka wystawa odbyła się w Łazienkach już w 1882 r., a tegoroczną ekspozycją Royal Rose 2024 Muzeum Łazienki Królewskie powróciły do tradycji organizowania ekspozycji kwiatowych w tej rezydencji królewskiej.

Wystawę otwarła Elżbieta Kosydar Prezes Zarządu SITO, a tak prezentowano „modę floralną”

Wystawa róż uświetniła obchody 65-lecia SITO NOT – stowarzyszenia zrzeszającego inżynierów i techników ogrodników z całego kraju, które wielokrotnie organizowało wystawy florystyczne w historycznej oranżerii Łazienek Królewskich. Tym razem ekspozycję róż wzbogaciła: kolekcja Ogrodu Botanicznego w Powsinie (750 róż w 15 odmianach), 150 róż zapachowych w 15 odmianach od Polskich Hodowców Róż, oraz mistrzowskie kompozycje florystyczne Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Nie zabrakło też eksponatów z miasta Kutna szczycącego się tradycjami różanymi.

Z powodu nietrwałości „eksponatów” tylko przez 3 dni (od 30 sierpnia do 1 września) można było podziwiać pochodzące z całego świata tysiące róż, zaprezentowanych w zachwycających aranżacjach mistrzów florystyki, w sąsiedztwie historycznych rzeźb z kolekcji króla Stanisława Augusta. Swoje niezwykłe odmiany tych przepięknych kwiatów pokazały rezydencje królewskie – Zamek Królewski w Warszawie „Królową Warszawy”,aMuzeum Łazienki Królewskie „Marszałkową Aleksandrę Piłsudską”. Prezentowana była też odmiana róży, którą 142 lata temu ogrodnik Łazienek Królewskich pokazał po raz pierwszy szerokiej publiczności. Na wystawie aż 1700 róż konkursowych (w 34 odmianach), „rywalizowało” o tytuł najpiękniejszej róży i nagrodę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.

Róża „Królowa Warszawy” to współczesna odmiana rabatowa o dużych eleganckich kwiatach w kolorze perłowym. Uwagę przyciąga wydłużonymi pąkami w odcieniu magnolii, a w miarę otwierania się płatków zmienia barwę na porcelanowo-perłową. Imię tej róży nadano w 2021 r. z okazji jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i można ją podziwiać na rabatach w Ogrodzie Dolnym Zamku. Kwitnie bardzo obficie, jest odporna na niskie temperatury i nie wymaga okrywania na zimę.

Opisy ułatwiały zwiedzającym poznanie wielu szczegółów tych niezwykłych eksponatów.

Aranżację wystawy nadzorowali specjaliści z Klubu Florystów Polskich SITO pod kierunkiem Anny Nizińskiej – mistrzyni florystyki. Róże prezentowano pojedynczo lub w kompozycjach florystycznych. Poza konkursem były m.in. okazy z Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż Ogrodu Botanicznego w Powsinie, 150 róż zapachowych w 15 odmianach zaprezentowanych przez Polskich Hodowców Róż, Królowa Warszawy Zamku Królewskiego w Warszawie, a także Marszałkowa Aleksandra Piłsudska – róża wyhodowana dla Muzeum Łazienki Królewskie. Była też okazja zobaczenia słynnej róży francuskiej Maréchal Niel, którą ogrodnik Łazienek Królewskich zaprezentował podczas pierwszej wystawy florystycznej w 1882 r..

Wystawie towarzyszyły inne wydarzenia – pokazy i warsztaty przeprowadzane przez mistrzów florystyki, konferencja różana, warsztaty z tworzenia kwiatów z bibuły i krepiny, a także pokazy „mody floralnej” i prac z zakresu rysunku botanicznego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęły: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach oraz Polskie Towarzystwo Różane.

Marszałkowa Aleksandra Piłsudska tak została nazwana 22 czerwca 2021 r. wyjątkowa odmiana róży o intensywnym różowo-fioletowym kolorze, zdobiąca Ogród Modernistyczny w Łazienkach Królew-skich, dostojny kwiat, wypełniony dużymi, ośmiocentymetrowymi płatkami. Pokrój krzewu jest zwarty, osiągający ok. 70 cm wysokości i 40 cm szerokości. Wielokrotnie powtarzające się w ciągu sezonu kwitnienie, na tle zdrowej zieleni liści, w połączeniu z głębią koloru płatków sprawia, że róża z daleka przyciąga wzrok. Niekwestionowanym walorem kwiatu jest silny zapach, cecha, o którą trudno w grupie róż rabatowych. Charakteryzuje się również doskonałą odpornością na choroby grzybowe. Wszystkie te właściwości to efekt 10-letniej pracy badawczej jednego z największych na świecie ho-dowców róż, firmy W. Kordes’ Söhne, której odmiany słyną z najwyższego poziomu zdrowotności.

Prezentację pt. Magia róż w perfumach przedstawili Anna Krasny-Krasińska i Michał Missala z Quality Missala, a przedstawiciele Ambasady Bułgarii opowiedzieli o różanych fascynacjach w wykładzie pt. Terroir olejku z bułgarskiej róży damasceńskiej. Polski hodowca róż Łukasz Rojewski przedstawił kulisy swojej pracy w wykładzie Zapachy szczęścia. Kolejną prelegentką była dr hab. Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, która wygłosiła wykład pt. Czas i przestrzeń kwiatami malowane. Świat roślin w dekoracjach Białego Domu w Łazienkach Królewskich. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa prac Róża w rysunku botanicznym, autorstwa Izabeli Wolskiej-Kuśmider i uczniów szkoły rysunku botanicznego.

Tekst i zdjęcia Bronisław Hynowski