Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Akustyka to nie tylko decybele

Dźwięk to powszechny i nieodłączny elementem życia, którego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi jest często niedoceniany. Upowszechnianiem znaczenia i jego roli dla nauki, kultury, społeczeństwa, gospodarki narodowej i ochrony środowiska, zajmują się specjaliści zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Akustycznym (PTA). Działająca od 1963 r. organizacja, przystąpiła dwa lata temu do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. 

Polskie Towarzystwo Akustyczne zostało założone ponad sześćdziesiąt lat temu przez naukowców i dla naukowców. Uczeni wymieniali się doświadczeniami z prowadzonych badań związanych ze wszystkimi dziedzinami akustyki. Nauka wówczas zupełnie inaczej funkcjonowała, dlatego dzięki tej organizacji łatwiej było akustykom nawiązywać kontakty w środowisku naukowym w kraju i za granicą. Członkowie tej organizacji brali aktywny udział w międzynarodowych konferencjach i sami je również organizowali w kraju. PTA nie miało charakteru stowarzyszenia naukowo-technicznego, dlatego nie należało do FSNT NOT.

Po latach sytuacja się zmieniła, ponieważ powstała potrzeba znacznie większego przejścia od teorii do praktyki – podkreśla mgr inż. Jerzy Maciejczyk, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Akustycznego. – Efekty prac badawczych, dotyczących zjawisk akustycznych, czyli dźwięków słyszalnych, ultra- i infradźwięków, zaczęto wykorzystywać w rozwiązaniach i urządzeniach w różnych dziedzinach techniki. To jest zadanie dla inżynierów i praktyków, dlatego przystąpienie do Federacji, która reprezentowała  dwa lata temu 39 stowarzyszeń naukowo-technicznych było jak najbardziej uzasadnione. Teraz, po włączeniu PTA do FSNT NOT jest ich 40. Inicjatorką tego kroku była prof. Lucyna Leniowska z Oddziału Rzeszowskiego PTA.

Głównym realizatorem tego pomysłu z racji doświadczenia organizacyjnego  i zamieszkania w Warszawie, blisko siedziby FSNT NOT był inżynier Jerzy Maciejczyk –  Z wykształcenia jestem elektronikiem automatykiem, ale przez wiele lat mojej pracy zawodowej zajmowałem się systemami pomiarowymi, wyjaśnia.  – Mam bogate doświadczenie w zakresie wykonywania pomiarów w różnych dziedzinach. Mierzyłem napięcia od milionowych części wolta do milionów woltów wytworzone przez przetworniki różnych wielkości fizycznych, dlatego łatwo było mi zrozumieć problemy występujące przy pomiarach akustycznych. Dzięki temu udało mi się skonstruować kilka ciekawych systemów pomiarowych, na przykład system do sterowania pracą pieca stalowniczego na podstawie analizy dźwięku wytwarzanego przez łuk elektryczny, który topi stal w takim piecu.

Jolanta Czudak

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-150577-akustyka-to-nie-tylko-decybele-przeglad-techniczny-2024-9.html

Mgr inż. Jerzy Maciejczyk, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Akustycznego