Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (EFPSNT) od 20 lat konsoliduje środowiska techniczne za granicą. Popularyzuje osiągnięcia polskiej i polonijnej myśli naukowej, technicznej i gospodarczej. Zrzesza 6 organizacji inżynierskich z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i dwie z Litwy. Istotną rolę w utworzeniu EFPSNT odegrała Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Warszawie.
Jubileusz był okazją do podsumowania 20-letniej działalności EFPSNT i podziękowania inicjatorom i uczestnikom europejskiej federacji za ich społeczne zaangażowanie w rozwój polonijnego ruchu inżynierskiego. Głównym organizatorem uroczystości w Heidelbergu pod koniec października 2024 r. było Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech.
W bogatym programie jubileuszowych obchodów kluczowe znaczenie miała konferencja naukowo-techniczna poświęcona „Społecznej i etycznej odpowiedzialności inżyniera”. Poprzedziła ją 24 października wizyta na placu budowy nowego dworca kolejowego Stuttgart XXI, symbolu innowacyjności wśród rozwiązań technologicznych oraz infrastrukturalnych. Przewodnikiem po realizowanym obiekcie w Stuttgarcie był kierownik budowy, inżynier Christian Fischer oraz inżynier Dominik Kajzer, koordynator tego odcinka robót. Jest on jednym z najmłodszych członków Zrzeszenia Federalnego Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech.
Zwiedzanie budowy nowoczesnego dworca stanowiło unikatową okazję do zapoznania się z jednym z najważniejszych projektów inżynieryjnych i infrastrukturalnych w Niemczech. Mamy nadzieję, że ta techniczna wizyta przyczyniła się do inspirujących przemyśleń i wymiany ciekawych doświadczeń.
Wieczorem w historycznym obiekcie Schlosshotel Molkenkur odbyło się uroczyste spotkanie uczestników konferencji, w której uczestniczyli m.in.: Anna Sochańska (dyrektor, Ministerstwo Spraw Zagranicznych), prof. Michał Kleiber (członek rzeczywisty PAN), Rafał Wolski (Konsul Generalny RP w Monachium), Ewa Mańkiewicz-Cudny (prezes FSNT NOT) oraz przedstawiciele świata nauki, między innymi prof. dr hab. inż. Janusz Szpytko z AGH w Krakowie. Spotkanie przyczyniło się do nawiązywaniu kontaktów i integracji uczestników konferencji.
Andreas Kajzer
Czytaj więcej: https://sigma-not.pl/publikacja-152488-20-lat-min%C4%99%C5%82o-jak-jeden-dzie%C5%84%E2%80%A6-przeglad-techniczny-2025-1.html