Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

31. edycja plebiscytu Złoty Inżynier – głosowanie zakończone

Baner poziomy

IV Kongres Elektryki Polskiej. Raport końcowy

IV Kongres Elektryki Polskiej (IV KEP) odbył się 6–7 VI 2024 r. w Poznaniu. Był  poświęcony aktualnym problemom transformacji polskiego systemu energetycznego, bezpieczeństwu infrastruktury krytycznej oraz fotonice jako polskiej specjalności w elektronice. Kongres był spotkaniem przedstawicieli nauki, polityki, kluczowych przedsiębiorstw energetycznych oraz podmiotów branżowych, którzy mają kompetencje i ambicje realnego wpływu na zmiany polskiego systemu energetycznego. Goścmi zagranicznymi byli energetycy z Ukrainy i Niemiec.Efektem tego Kongresu jest m.in. Raport końcowy, opracowany pod redakcją naukową dr. hab. inż. Sławomira Cieślika, prezesa SEP. 

Kongres obradował pod hasłem Energetyka jutra – bezpieczeństwo pokoleń z wymowną sentencją Absens carens (Nieobecni nie mają racji). Energetyka jutra ma uświadomić i nakreślić strategię działania dla: polityków, działaczy samorządowych, specjalistów praktycznie wszystkich obszarów gospodarki narodowej oraz instytucji pozarządowych w celu przeprowadzenia procesu przełomowej transformacji energetycznej Polski. Bezpieczeństwo pokoleń jest rozumiane głównie na poziomie polskiego społeczeństwa. Oczekuje się określenia struktury i funkcjonalności nowego polskiego systemu energetycznego, w którym nie będą wykorzystywane paliwa kopalne (węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny) do celów energetycznych, ale który zapewni bezpieczne warunki do życia następnym pokoleniom. Nie zapominając o obecnym pokoleniu, należy zapewnić bezpieczną ścieżkę procesu przejścia z istniejącego systemu energetycznego do nowego. Jest to bez wątpienia proces długoletni (ponad 20 lat) i ze względu na przełomowość technologiczną, wymagający dobrego przygotowania polskiego społeczeństwa. W tym kontekście uwagę skoncentrowano na 3 obszarach tematycznych: Polska w obliczu transformacji energetycznej, Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej oraz Fotonika – polska specjalność w elektronice.

Bronisław Hynowski

Czytaj więcej: https://sigma-not.pl/publikacja-152485-iv-kongres-elektryki-polskiej-raport-ko%C5%84cowy-przeglad-techniczny-2025-1.html