Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

AI – Nowa Era Innowacji

Wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki w dziedzinie rozwoju innowacji i sztucznej inteligencji wymaga ścisłej współpracy nauki z przemysłem. Nawiązywanie partnerskich relacji przedsiębiorców z naukowcami i ekspertami, przynosi konkretne efekty. Mogli się o tym przekonać uczestnicy konferencji „AI – Nowa Era Innowacji” zorganizowanej pod koniec października przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynatora projektu Innovation Coach, realizowanego od pięciu lat wspólnie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN (IPPT PAN).

Na świecie trwa technologiczna rewolucja, a sztuczna inteligencja (AI) zmienia zasady gry niemal w każdej branży. Gigantyczny wzrost mocy obliczeniowej procesorów, potężne możliwości chmurowych platform, algorytmów m.in.: takich jak ChatGPT, elektronicznych urządzeń powodują, że tempo rozwoju AI stało się bezprecedensowe, również w Polsce. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem społecznym, które jest następstwem tych dynamicznych przeobrażeń. W tej nowej rzeczywistości musimy nie tylko nadążyć za szybko postępującymi zmianami, ale także aktywnie kształtować technologiczną przyszłość dla dobra całego społeczeństwa.

– Nasza konferencja „AI – Nowa Era Innowacji” skoncentrowana jest na zagadnieniach dotyczących popularyzowaniu najnowszych trendów w rozwoju sztucznej inteligencji, przekazywaniu wiedzy i nawiązywaniu kontaktów, które pomogą małym i średnim firmom wykorzystać nowatorskie technologie w działalności biznesowej – zaznaczyła moderująca konferencję Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierownik programu Innovation Coach z Centrum Projektów  Badawczych Unii Europejskiej, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. – Pomogliśmy już ponad 1200 innowatorom w ramach usługi Innovation Caoch, która łączy naukę z biznesem. Nasi coachowie inspirują przedsiębiorców do innowacji, pomagają im rozwijać i wdrażać nowatorskie pomysły. Wskazują również ścieżki do ich finansowania z różnych środków, w tym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Jolanta Czudak

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-151624-ai-%E2%80%93-nowa-era-innowacji-przeglad-techniczny-2024-11.html