Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN należy do wiodących placówek naukowych w Europie. Inicjuje i prowadzi interdyscyplinarne badania w dziedzinach, rekomendowanych przez światowe centra nauki i technologii. Uczestnicząc w realizacji wielu międzynarodowych projektów o znaczeniu globalnym, wykorzystuje ogromną wiedzę, umiejętności i bogate doświadczenie zespołów badawczych. Lista aktywności IPPT PAN, którym od 11 lat kieruje prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński wraz ze swoim zastępcą ds. naukowych prof. dr. hab. Januszem Szczepańskim, jest wyjątkowo imponująca i bardzo zróżnicowana. Z przedstawicielami IPPT PAN rozmawia Jolanta Czudak.
Zarządzanie największym instytutem w Polskiej Akademii Nauk w obszarze inżynierii i techniki oraz kierowanie Radą Dyrektorów Jednostek Naukowych PAN jest absorbujące i pochłania z pewnością dużo czasu. Czy te obowiązki ograniczają Panu Profesorowi prowadzenie działalności naukowej?
Prof. Tadeusz Burczyński: Staram się tak godzić obowiązki zawodowe, żeby nie zaniedbywać pracy badawczej. Zawsze to był dla mnie priorytet. Zarządzanie IPPT PAN jest z kolei sprawą bardzo prestiżową i traktuję to niezwykle odpowiedzialnie. Zanim wystartowałem w 2013 r. w konkursie na dyrektora tego Instytutu byłem związany w Politechniką Śląską i częściowo z Politechniką Krakowską. Prowadziłem bardzo aktywną działalność naukową m.in. w dziedzinie mechaniki i inżynierii materiałowej, modelowania i symulacji komputerowej, inteligentnych systemów i sztucznej inteligencji, ale również współpracowałem z PAN. Znałem dość dobrze Instytut, ponieważ byłem członkiem Rady Naukowej, natomiast ubieganie się o funkcję dyrektora osoby spoza IPPT było dość nietypowe. Wygrałam tę rywalizację i kieruję instytutem już trzecią kadencję, która potrawa do końca listopada w 2025 r.
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-150574-by%C5%82a-nadzieja,-ale-%C5%BCycie-ja-zweryfikowa%C5%82o-przeglad-techniczny-2024-9.html