Stabilny rozwój przemysłu chemicznego ma kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej gospodarki. Konieczne jest znalezienie równowagi między ambitnymi celami klimatycznymi, a realnymi możliwościami przedsiębiorstw krajowych. Branża stoi przed wieloma wyzwaniami, związanymi z transformacją energetyczną oraz dostosowaniem działalności do nowych standardów i zaostrzonych regulacji unijnych.
– Do FSNT-NOT skupiającej ok. 80 tys. członków należy 40 stowarzyszeń, wśród których 3 wyróżniają się liczebnie – wyliczał podczas otwarcia konferencji Jerzy Klimczak, prezes SITPChem i redaktor naczelny miesięcznika Przemysł Chemiczny. – Są to chemicy, elektrycy i mechanicy, zrzeszający w swoich szeregach łącznie 28,5 tys. członków. Nie przypadkowo przedstawiciele tych 3 organizacji uczestniczą dziś w obradach II Konferencji „Przemysł Chemiczny”. Profesorowie kierujący Stowarzyszeniem Elektryków Polskich oraz Stowarzyszeniem Inżynierów Mechaników Polskich podzielą się swoimi doświadczeniami naukowymi oraz refleksjami na temat zielonej transformacji, która jest priorytetem dla każdej z tych branż.
Przemysł chemiczny jest jednym z czołowych sektorów polskiej gospodarki. Zajmuje się wytwarzaniem szerokiej gamy produktów chemicznych, które znajdują zastosowanie niemal w każdej przestrzeni życia codziennego i w różnych branżach, takich jak: medycyna, elektronika, rolnictwo, budownictwo, motoryzacja. W 13 tys. zakładów przemysłowych zatrudnia ponad 340 tys. pracowników. Wartość ubiegłorocznej produkcji branży chemicznej w Polsce kształtowała się na poziomie 442 mld zł, czyli 18% udziału w całym krajowym przemyśle.
Jolanta Czudak
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-151968-chemia-%C5%82aczy-nauk%C4%99-z-przemys%C5%82em-przeglad-techniczny-2024-12.html