Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Czekając na Polski Kongres Klimatyczny

Będę optował za tym, abyśmy w jego najbliższej edycji szczególną uwagę poświęcili tematowi powodzi, w tym doświadczeniom z tegorocznych zdarzeń – deklaruje senator Adam Szejnfeld, przewodniczący Rady Programowej, której zespół ekspercki opracowuje zakres merytoryczny Polskiego Kongresu Klimatycznego, który odbędzie się w Warszawie (25–26 marca 2025 r.), w rozmowie z Jerzym Bojanowiczem

Czy wśród zaplanowanych blisko 30 paneli dyskusyjnych będą poświęcone tegorocznej powodzi? Czy wśród zaplanowanych blisko 30 paneli dyskusyjnych będą poświęcone tegorocznej powodzi?

Jesteśmy na etapie przygotowywania propozycji eksperckich dotyczących tematów, które Rada Programowa chciałaby ująć w kilku grupach tematycznych. Ujmujemy je roboczo jako: Forum Zrównoważonych Inwestycji Publicznych, Forum Dekarbonizacji Przemysłu, Forum Zielonych Finansów, Forum Nowej Energetyki oraz Forum Nauki i Technologii.

Niezależnie od tego Kongres będzie musiał się odnosić także do bardzo aktualnych zagadnień, jak na przykład ostatniej powodzi, choćby dlatego, że uważam, iż ta katastrofa, jak wiele innych, ma swój związek z dynamicznie zmieniającym się na niekorzyść środowiska naturalnego, ale i środowiska człowieka, klimatem. Uważam, że jest to kluczowy temat, który wymaga dogłębnej analizy i zintegrowanego podejścia. W ramach paneli dyskusyjnych powinniśmy poruszyć zatem kwestie technologii, w tym systemów monitorowania, ostrzegania oraz zarządzania sytuacjami kryzysowymi, takimi jak powodzie i inne sytuacje nadzwyczajne, ale również i inżynierii finansowania przeciwdziałania skutkom katastrof.

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-151066-czekajac-na-polski-kongres-klimatyczny-przeglad-techniczny-2024-10.html

Adam Szejnfed