Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

nadleśnictwo w wielkopolskiej Pokrzywnicy posiada niezwykłą, na skalę Polski, atrakcję. To największa „czarcia miotła”. Jest to bardzo gęsty splot gałęzi i pędów na drzewie który nadaje mu mroczny wygląd. Zjawisko czarciej miotły znane jest od 20 lat i robi iście piekielne wrażenie. W jaki sposób powstaje i czy ma coś wspólnego z diabelskimi mocami? – zastanawia się wp.pl. Tu z pomocą podąża leśniczy: – To działanie wirusów, bakterii lub mutacja – wyjaśnia. Gdy gmin rozumowi bluźni, zawsze można liczyć na siły oświecone.

minister Michał Cieślak (Partia Republikańska) potwierdził na Twitterze, że złożył skargę na naczelniczkę poczty w Pacanowie. Według polityka kobieta miała używać wulgaryzmów. Urzędniczka zapewnia, że nie była wulgarna, a jedynie skarżyła się członkowi rządu na rosnące ceny. Poczta Polska wyjaśnia sprawę – ekscytuje się gazeta.pl. Tam, gdzie Kozy kują, nawet poczta musi być charakterna.

węgla w Polsce zabraknie? Szefowa resortu klimatu i środowiska, Anna Moskwa, uspokajała że nie. Tymczasem pod lubelską Bogdanką chętnych na kupno jest tak wielu, że zakład wprowadził limity. Niektórzy w kolejce spędzają tydzień, jednak nie są w stanie naraz kupić wystarczającej ilości węgla, by ogrzać gospodarstwo przez cały rok – relacjonuje onet.pl. I pomyśleć, że niegdyś to socjalizm podejrzewano o deficyt piasku na Saharze.

spółka Polska Grupa Górnicza tłumaczy, że większość dziennej produkcji węgla (ok. 6000 ton) trafia na sprzedaż detaliczną. Szacuje się zaś, że zapotrzebowanie wzrosło 34 razy, względem poprzedniego roku – dodaje wirtualnapolska.pl. No, no – w czasie ostatniego zlodowacenia temperatura średnia spadła o jakieś 500%, ale żeby teraz o ponad 3000%? To jest ta metafizyka rynku.

portal money.pl nieoficjalnie dowiedział się, że „ZUS szykuje wielką falę podwyżek” wynagrodzeń. Pracownicy mają średnio otrzymać o ok. 300 zł większą pensję, z wyrównaniem od początku roku. O podwyżce mogą zapomnieć ci, którzy wezmą udział w zapowiadanym na 27 czerwca strajku. Sensacyjna wielka fala podwyżek o 300 zł niechybnie postawi posłusznych pracowników w rzędzie krezusów. Trzeba było słuchać ludowej mądrości: pokorne cielę dwie matki ssie.

pary, które wzięły ślub co najmniej 40 lat temu, miałyby dostawać po 500 zł miesięcznie – proponują autorzy petycji, która wpłynęła do Sejmu. Jak podaje „Fakt”, zajmą się nią posłowie. Była minister rodziny Elżbieta Rafalska zachwala pomysł. – Piękna inicjatywa, warto ją rozważyć – oceniła w rozmowie „Faktem”. Nowy program mógłby – dodaje – być kolejnym elementem polityki prorodzinnej w obliczu tego, jak wiele małżeństw się rozpada. Podobno akt tej dyskryminacji zmobilizował już singli do petycji o Singiel plus, a wojskowych o Cyngiel plus.

jaz