Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

zarządcy basenów otrzymują na lato „Plany ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej”– rozpacza Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie i przypomina, że pływalni i aquaparków nie można wyłączyć z dnia na dzień i odwrócić ten proces w tym samym tempie – informuje portal samorządowy. W Tychach znaleźli na to radę: aquapark zbudowany za 112 mln zł produkuje energię z biogazu, który dostaje z miejskiej oczyszczalni ścieków. Ale ta energia pozwoliłaby pokryć roczne zapotrzebowanie blisko 430 gospodarstw domowych, a sprzedane ciepło wystarczyłoby do ogrzania prawie 130 mieszkań. Aquapark – brzmi dumnie. Ale po co nam to było?

zdjęcie czereśni sprzedawanych na bazarze w cenie ok. 260 zł za 1 kg zrobiło furorę w Internecie. Autor wpisu twierdzi, że to owoce ze szklarni – donosi onet.pl. Pani Anna z giełdy w Broniszach gasi tę sensację: na rynku są dostępne w tej chwili jedynie czereśnie z importu, po znacznie niższej cenie. Co tam czereśnie; lepiej skusić się na 1 kg trufli za 3–5 tys. zł. To jeszcze lepszy wstęp do lamentów nad tragiczną katastrofą drożyźnianą oraz rekordową inflacją.

tymczasem trwa ostra batalia o klienta. W hipermarketach przybyło aż 42,1% promocji., w sklepach typu Żabka – 27 %, w dyskontach ponad 22 %. Agencja Hiper-Com Poland podkreśla w rp.pl, że promocji przybyło także w sklepach z elektroniką czy drogeriach.

To nie promocje, to po prostu cena dzisiejsza. A normalna cena to jutrzejsza.

miasto stołeczne Warszawa od 1 stycznia 2023 r. będzie samodzielnie finansować funkcjonowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wyręczając Ministerstwo Kultury – wyjaśnił w gazeta.pl Artur Jóźwik, Dyrektor Biura Kultury w Urzędzie Miasta. „Muzeum stało się wizytówką stolicy. Jeszcze bardziej potwierdzi to jego nowa siedziba, budowana w centrum miasta, w otoczeniu znaczących miejskich instytucji kultury”. Zdaniem jednych nowa siedziba przypomina zestaw bunkrów, zdaniem innych – stos pudeł do butów. Ale jakie arcydzieła tam się znajdą!

niejaka Danielle McLean opowiedziała dziennikarzowi z „Irish Mirror” o swojej pechowej podróży z Edynburga do Gdańska. Kobieta otrzymała miejsce przy oknie. Jej współpasażerka uprzykrzyła lot Brytyjce. Bez słowa, wciąż sięgając przez kolana Danielle, przyciskała telefon komórkowy do okna i kręciła filmik. Danielle mówi, że regularnie lata po Europie, ale nigdy nie spotkała się z takim brakiem kultury – ubolewają podróże.gazeta.pl. Pani z Edynburga wybrała Gdańsk chyba pod wrażeniem filmu „Seksmisja”. Pada w nim kwestia: „Idziemy na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja!”

słynny pirat drogowy Robert N. ps. Frog w trakcie jednego z wyczynów, zakończonego udaną ucieczką przed policją zaliczył 107 wykroczeń w ciągu 12 minut rajdu po mieście. Sąd go uniewinnił, gdyż oskarżony „nie wyczerpał znamion sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (…) ani na chwilę nie stracił panowania nad pojazdem, więc „bezpośredniego niebezpieczeństwa” nie stworzył. Niestety winna okazała się znana piosenkarka jeżdżąc po pijanemu. Ten sam sąd jako okoliczność łagodzącą wskazał jednak „uregulowany tryb życia, a w tym niekwestionowany dorobek artystyczny oskarżonej, jej zasługi dla polskiej muzyki i kultury” – relacjonuje brd24.pl. Nie wspomniano o zasługach dla abstynencji; jeden z przebojów głosi „Szklanka wody – nim przestaniesz brać”.

jaz