Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

spalarnie śmieci powinny być włączone do dokumentu taksonomii i wyłączone z Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) – z tym wnioskiem zgłosiła się Unia Metropolii Polskich do Komisji Europejskiej. Komisja nalega, by szukać innych metod pozbywania się śmieci poza spalaniem i składowaniem. Pandemia, kryzys paliwowy i wojna na Ukrainie wywołują propozycję szerszej akceptacji spalania odpadów – twierdzi portalsamorządowy.pl.

Jeszcze parę nieszczęść, a dowiemy się, że wódka i papierosy są bardzo zdrowe.   

masowe rezygnacje zagranicznych turystów i brak zapytań o wycieczki do Polski – narzeka Polska Organizacja Turystyczna w relacji onet.pl. Dla wielu turystów czynnikiem decydującym jest przekaz zagranicznych mediów. — Wielu wydaje się, że w polskich miastach sytuacja wygląda jak na granicy, a ludzie leżą na ulicach.     

Jak wiadomo, turystów można przyciągnąć nawet do Czarnobyla. Tylko trzeba znaleźć sposób. 

byłam pod wrażeniem poziomu tolerancji, którego doświadczyłam w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Emigrantom niczego się tu nie narzuca, możemy funkcjonować według własnych zasad, z poszanowaniem prawa i tradycji ZEA. Ludzie mogą bez przeszkód wyznawać swoją religię i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami”. – głosi w wywiadzie dla onet.pl. pani z Polski, która została stewardessą linii Emirates.   

Tolerancja w Emiratach rzeczywiście szokuje. Konwersja z islamu na inne wyznanie karana jest śmiercią. Media podlegają cenzurze. W Internecie niektóre popularne strony są zablokowane. W metrze niektóre wagony przeznaczone są tylko dla kobiet i dzieci, reszta dla mężczyzn.. Seks pozamałżeński jest karany więzieniem albo deportacją. Zakazany jest homoseksualizm pod karą więzienia w Dubaju, w innych emiratach grozi kara śmierci.

mandaty karne za wykroczenia drogowe wzrosły od 1 stycznia 2022 r. W pierwszym tygodniu o 30% spadała liczba mandatów za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Do końca lutego było ich jednak o 10% więcej, a liczba zabitych wzrosła do 395. Paweł Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców mówi dla portalu www.rp.pl, „Nie ma bezpieczniejszych dróg i lepszej logistyki. Kierowcy zostali potraktowani jako dodatkowi zasilacze budżetu.”   

To doprawdy dziwne, że mandaty nie poprawiają dróg i logistyki.

ukradł fotopułapkę, ale ta zdążyła zrobić mu zdjęcie. Policja szuka „geniusza zbrodni”– informował w lutym www.se.pl. Po dłuższym czasie sprawca zgłosił się sam na policję. Nie spodobało mu się, że został sławny za sprawą fotopułapki do podglądania zwierząt.

Wiadomość ta przebiegła Internet jak błyskawica. Niestety, żaden wnikliwy reporter nie spytał, kogo podglądać chciał sprawca.  

sąd okręgowy przyznał 4 tys. zł zadośćuczynienia wraz z odsetkami  mężczyźnie zatrzymanemu za protest na pomniku smoleńskim. Zdaniem sądu  doszło do „niewątpliwie niesłusznego zatrzymania” przez policję. – cieszy się gazeta.pl. Aktywista i koledzy weszli na pomnik na pl. Piłsudskiego w Warszawie z flagą Unii Europejskiej w  proteście przeciwko działaniom rządu, które, ich zdaniem, zmierzały do polexitu.

Na szczęście aktywista nie spadł z pomnika.

Łatwo zgadnąć, jakie odszkodowanie nakazałby sędzia. I wiadomo, od kogo. 

średni dzienny import rosyjskiego gazu przez Europę wzrósł od początku inwazji na Ukrainę aż o 40% – wynika z szacunków Biura Maklerskiego Pekao. Rosja notuje wzrost wpływów finansowych z tego tytułu o 157% – martwi się wgospodarce.pl.

Strach pomyśleć, ile zanotuje po nasileniu sankcji. 

prezydentka Miasta Łodzi oraz polska ambasadorka Europejskiego Zielonego Ładu, Hanna Zdanowska zadeklarowała na Samorządowym Kongresie Klimatycznym, że Łódź ma osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2030 roku – relacjonuje  swiatoze.pl. Neutralność klimatyczna oznacza zerowy bilans emisji CO2. Prezydentka nie ujawniła, gdzie przeniesie całą ludność Łodzi wraz z samochodami.

jaz