Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

jeden z marketów sieciowych w Cieszynie ogłosił się dworcem autobusowym i działa w niedziele, obchodząc ustawę o ograniczeniu handlu – informuje onet.pl. Zdaniem właścicieli sieci to przedsiębiorcy, prowadzący markety z ich logiem sami decydują o oferowanych usługach, a w obiekcie zostały utworzone stanowiska wysiadkowo-odjazdowe i postojowe dla autobusów, toalety, poczekalnia, punkt informacyjny oraz kasa biletowa. „Nowoutworzony dworzec autobusowy nie jest w stanie pełnić tej funkcji” – nie ustępuje starostwo powiatowe. Niesłusznie – należy cenić nowe impulsy dla rozwoju komunikacji zbiorowej.

mieszkanka Katowic znosiła do domu odpady. Uniemożliwiały poruszanie się po mieszkaniu. Kiedy funkcjonariusze zapukali do drzwi seniorki, ta nie odpowiedziała, dlatego podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. Zauważyli kobietę dopiero po chwili. Leżała na podłodze, częściowo przysypana zgromadzonymi przez siebie przedmiotami. Jak się okazało, nie miała siły, żeby się podnieść i spędziła w tej pozycji kilka dni – relacjonuje onet.pl. Walkę z odpadami niewątpliwie należy wzmagać. Ale niekoniecznie aż do stopnia heroicznego.

jeżeli chcemy wypełnić minima selektywnej zbiórki i recyklingu, jakich wymaga od nas Unia Europejska, system kaucyjny jest Polsce niezbędny. Polscy przedsiębiorcy otrzymali właśnie do konsultacji od Ministerstwa Klimatu i Środowiska projekt takiego systemu. Sprzedawcy rozpaczają, że obowiązkowy skup może grozić gigantycznym chaosem  ze względu na liczbę i mnogość rodzajów butelek szklanych. Punkty zbiórki mają powstać w każdym sklepie o powierzchni ponad 100 m2. Jaką powierzchnię zajmą punkty odbioru, przystosowane do przyjęcia całej oferty butelek dostępnej na rynku? – pyta wpolityce.pl. Niegdyś skup wszystkich butelek oraz słoików prowadził pan Zdzich w drewnianej budzie. Jego pytajcie.

w każdym polskim domu musi być karabin i skrzynka amunicji! – apeluje Andrzej Turczyn, Prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni -– donosi wgospodarce.pl.”To co dzieje się na Ukrainie jest niezbitym dowodem na słuszność tej tezy. Bardziej dobitnych argumentów „za” nie znajdziemy już nigdy. Kolejne się pojawią kiedy putinowska armia wkroczy w nasze granice. Ukraińcom rozdano kilkadziesiąt tysięcy karabinów, a powinno być dwa albo i pięć milionów. Niestety tam też ktoś „zaspał”. Jak wiadomo, rozdawnictwo w Polsce święci historyczne tryumfy, więc nie zasypiać; rząd do akcji „Karabin – plus”!

weszło w życie rozporządzenie z 22 grudnia 2021 r., które wprowadza obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 wśród białego personelu. W pierwszym dniu obowiązku szczepień nikt nie sprawdzał paszportów covidowych – niepokoi się rp.pl. Wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali Janusz Boniecki uważa, że dyrektorzy szpitali celowo nawet nie próbują weryfikować tego obowiązku. Zdecydowanie największym problemem szpitali jest brak kontrolerów dokumentów.

gmina nie zapytała związkowców, więc uchwała jest nieważna – głosi rp.pl. Jeżeli uchwała organu gminy dotyczy bezpośrednio praw i interesów zatrudnionych pracowników i wpływa na uprawnienia ogółu mieszkańców, to podlega opiniowaniu związków zawodowych. O nieważności uchwał gminnych decyduje wojewoda lub Prezes Rady Ministrów. Obecnie głównym zadaniem tych osób winno być śledzenie, czy związkowcy gminni dostali uchwały do opinii.

zmuszamy dzieci do wczesnego wstawania, a brak snu bardzo im szkodzi – twierdzi dziennikarz naukowy Katarzyna Burda w newsweek.pl „Nauka zdalna zrujnowała życie dzieci i nastolatków, ale dała im jedno – dłuższy, zdrowszy sen. Może pora skończyć z lekcjami od bladego świtu. Im starsze jest dziecko, tym poranne wstawanie jest większą katorgą, a dla rodziców większą nerwówką”. Wynika z tego, że najnowsze odkrycia naukowe obalają hipotezę, jakoby do spania służyła noc.

jaz