Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

lodówka służy do przechowywania żywności – przypomina onet.pl Trzymanie jedzenia za oknem lub na balkonie może przyczynić się do jego szybszego zepsucia, a także poważnych dolegliwości zdrowotnych. W ciągu dnia lub przez noc wahania temperatury mogą wynosić nawet do 10 stopni. Jest ryzyko zanieczyszczenia żywności pozostawionej na balkonie i parapecie przez ptactwo lub owady. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zwraca uwagę, że temperatura podczas podgrzewania nie zawsze będzie w stanie rozprawić się z groźnymi mikrobami – ostrzega. Czyżby kryzys w sprzedaży chłodziarek?

patrolowali las. Nagle stało się to. Leśnik był w szoku. Na terenie Nadleśnictwa Rytel w woj. pomorskim zauważył chmarę dzikich zwierząt. Mężczyzna od razu chwycił za telefon – ekscytuje się wirtualnapolska.pl. Chmara dzikich zwierząt (jeleni) w lesie to sensacja. Zwierzęta, jak wiadomo, żyją w miastach. Zresztą z Bieszczad donoszą, że tam jelenie dawno zostały pożarte przez wilki. Barany też.

dziś świadomość i wiedzę mam dużo większą niż minister zdrowia czy odwołana Rada Medyczna przy premierze, która od wielu miesięcy próbuje nieskutecznie leczyć pacjentów w całej Polsce – przekonuje Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich i jeden z założycieli ruchu Polska Jest Jedna, toczącego walkę z „segregacją sanitarną” oraz z obowiązkiem szczepień. „Dziś wiemy, że tych ponad 100 tys. zgonów na COVID-19 by nie było, gdyby pacjentom podawano leki, takie jak amantadyna czy silne antybiotyki”. Portalsamorządowy.pl sceptycznie ocenia p. Prezydenta. Niesłusznie – nawet medycy dowodzą, że różnych nieszczęść by nie było, gdyby chętniej też podawano np. silne psychotropy. 

nowy rodzaj rachunku wynalazła gazeta.pl. Jej zdaniem „Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie w praktyce oznacza likwidację 20 wsi, w których mieszka około tysiąca osób”. Są to więc wsie 50-osobowe, gdzie w ramach budowy wyburzonych zostanie 520 budynków – nietknięte zostaną tylko kościoły i cmentarze. Mieszkańcy zorganizowali kolejną akcję protestacyjną. „Chcą wyceny po 100 zł za m2 ziemi, a z tego, co wiemy, CPK proponowało im dziesięć razy mniej. Jeśli ktoś przykładowo ma hektar, to dostanie ok. 50 tys. zł odszkodowania”. Zdaniem gazety 10×10 tys.= 50 tys.

twierdzenie, że za zaginięcie lub zniszczenie garderoby szatnia nie odpowiada jest niezgodne z prawem – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Radzi też m.in., by reklamować zabawę Sylwestrową, jeśli organizator nie zapewnił atrakcji, które obiecał w ofercie. UOKiK zapewnia też, że reklamacji możemy domagać się od fryzjera, czy makijażystki – uspokaja wgospodarce.pl. Fakt, domagania się nie można nikomu zabronić. 

przemysł papierniczy w Europie przerzucił się na opakowania. Produkcja papieru graficznego została przeniesiona w dużej mierze do Chin. „Chiny od lat wykupują celulozę z Europy dla swojego przemysłu papierniczego. Lockdowny i przerwy w łańcuchach dostaw wymusiły powrót części produkcji do Europy, która nie była na to gotowa. Do tego dochodzą problemy z dostępnością półproduktów poligraficznych” – skomentowała kryzys na rynku książki Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki w dzienniku.pl. Wszystko się zgadza: to Chińczycy wynaleźli papier, ale do pisania. Europa niech produkuje kartony. 

naukowcy  z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że hodowla odpowiada za 13% emisji gazów cieplarnianych, zniszczenie bioróżnorodności oraz zanieczyszczenia gnojowicą. Obliczyli że, aby zniwelować szkodliwość dla środowiska, wzrost cen detalicznych wołowiny powinien wynieść od 35 do 56% – pisze Michał Perzyński na portalu biznesalert.pl.  Dochód ten  można przeznaczyć na wsparcie dla rolników. Pomogłoby to hodowcom skupić się mniej na produkcji mięsa, a bardziej na alternatywnych źródłach dochodu. Analitycy proponują przeznaczenie podatku od mięsa na wsparcie gospodarstw domowych o niskich dochodach lub dotowanie owoców i warzyw.

jaz.