Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

Zbyt wolno rozwija się idea „Gospodarki o obiegu zamkniętym” zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. W latach 2015–2021 średni wskaźnik obiegu zamkniętego dla wszystkich państw członkowskich UE (UE-27) wzrósł zaledwie o 0,4%. Celem Komisji Europejskiej jest podwojenie do 2030 r. wartości tego wskaźnika z 2020 r., lecz w stosunku do 2019 r. rzeczywisty wskaźnik nieznacznie spadł. Szczególnie słabo wypada Polska, która notuje tu regres – martwi się portalsamorzadowy.pl . Wskaźnik unijny z 2021 r. wynoszący 11,7% był wyższy niż globalny, który wynosi 7,6%. Trybunał z kolei ubolewa , że projekty nowych wyrobów nie uwzględniają ich recyklingu.

By obieg zamknięty ruszył z kopyta, konieczny jest program recykling+

Ziemia pochłonęła w Trzebini wiertnicę pracującą nad umocnieniem gruntu. Maszyna była zakotwiona i odpowiednio zabezpieczona, dlatego po wydobyciu maszyny prace uzdatniające będą kontynuowane – zapewnia Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Przez 30-metrowe odwierty ma być tłoczona substancja stabilizująca. Zapadliska to szkody pogórnicze po dawnej kopalni węgla „Siersza”. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.- informuje fachowo portalsamorzadowy.pl/inwestycje.

Gdyby woda wypełniła pustki, a nie podeszła, powierzchnia ziemi mogłaby się na niej oprzeć i zapadliska by nie było.

Import samochodów używanych „kuleje”– narzeka wgospodarce.pl/inwestycje. Liczba rejestracji używanych samochodów osobowych i dostawczych sprowadzonych do Polski w czerwcu tego roku wyniosła 67 035 sztuk. Jest to o 1,7 proc. mniej niż rok temu i najmniej od 9 lat. Łącznie w pierwszym półroczu bieżącego roku import wyniósł 385 392 sztuki, o 4,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Średni wiek aut sprowadzonych w tym roku wynosi 13 lat.

Wielkość importu 13-letnich aut jest, jak wiadomo, miarą sukcesu gospodarczego.

Ukraińscy obywatele pomogli nam w walce z kryzysem – twierdzi wgospodarce.pl/opinie. Niespełna 900 tys. uchodźców zapłaciło w 2022 r. prawie 1 mld zł. z podatków PIT.

Już jasne, dlaczego UE tak skąpi w dopłatach na uchodźców.

Największy na świecie producent układów scalonych, Intel zbuduje zakład 25 km od Wrocławia za 4,6 mld dol. Ale w Polsce nie będą produkowane towary, a testowane i scalane. Intel stworzy części od podstaw  w Niemczech i Irlandii – narzeka next.gazeta.pl. „W dodatku w Niemczech Intel wybuduje dwie fabryki warte łącznie ok. 20 mld euro. Kolejne 30 mld euro trafi do Izraela, a Polski rząd się ekscytuje nowym zakładem. Polska do inwestycji dopłaci – subwencje sięgną 1,5 mld dol., czyli 6 mld zł.”

Ten Intel to same straty i kpina, a rząd się ekscytuje zamiast zażądać miliarda na służbę zdrowia.

Mieszkańcy osiedli Kalinowa i Przyszłość w Sosnowcu ostrzegają przed grupą złodziejek, którą grasuje w okolicy. Szajkę charakteryzuje konkretny znak – zostawiają przed drzwiami słoik z zupą – pisze Gazeta Wyborcza. Niezabrany „podarunek” to sygnał, że mieszkanie można okraść. Według relacji mieszkańców szajka składa się z pięciu kobiet. – Wchodzą do bloków i dzwonią, pukają lub od razu łapią za klamkę. Gdy ktoś im otworzy, to pytają o jedzenie czy ubranka dla dzieci.

To rzadki przypadek, gdy zjedzenie zupy ratuje przed włamaniem.

jaz.