Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

Mieszkańcy Gdyni zainteresowani zakupem roweru elektrycznego, mogą od 10 czerwca składać wnioski o przyznanie dotacji, a zielonagospodarka mieszkańcy.pl krok po kroku tłumaczy, jak poprawnie zawnioskować. Miejskie dotacje na zakup roweru są działaniem innowacyjnym nie tylko w skali Gdyni, ale całego kraju – entuzjazmuje się portal. Należy wybrać rower i wskazać planowany koszt zakupu (wysokość dotacji stanowi 50% kosztów kwalifikowanych).

Uwaga dostawcy elektrorowerów: nadchodzi innowacja, czas podnieść ceny.

sensacja na portalu motoryzacja.interia.pl: CEPIK ustalił, że ważną polisą OC legitymuje się ok. 21 mln pojazdów wszystkich kategorii. Jest więc w Polsce o ponad 9 mln aut mniej niż notuje oficjalna Ewidencja Pojazdów utrzymująca „martwe dusze” samochodowe. Podobno zostały wyeksploatowane i zezłomowane lub znalazły się za granicą. Odkrycie nastąpiło wskutek Ustawy o „zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości”.

Jeszcze większa sensacja nastąpi, gdy się okaże, że poza CEPIK-iem też jest życie, choć bez rejestracji, badań i OC.

samorządy nie mają pieniędzy, fachowców ani urzędników do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, której celem jest czystsze powietrze- pisze portalsamorzadowy.pl. Samorządowcy twierdzą, że CEEB będzie kosztował miliard zł, a rząd nie chce dać pieniędzy.

Wynika z tego, że wspólnoty mieszkaniowe same nie mogą składać ankiet o stanie budynków, gdyż mogą oszukiwać. Cóż, zaufanie kosztuje.   

pojazdy zarejestrowane w innych krajach wynajmowane bez kierowców do przewozu rzeczy to działanie niezgodne z Dyrektywą Komisji UE, która wezwała Polskę i 19 innych państw do szybszego wdrażania tejże dyrektywy – donosi bussinesinsider.com.pl. Korzystanie z tak wynajętych pojazdów może obniżać koszty firm przewożących ładunki oraz zwiększać ich elastyczność operacyjną – napisano na portalu.

Jak wiadomo obniżanie kosztów i zwiększanie elastyczności to wyjątkowo odrażające praktyki.

symbol handlu gazem z Rosją – budynek EuRoPol Gaz-u w Warszawie zasłynął jako nieukończony „szkieletor” betonowy. Przez 20 lat nie znalazł się też nikt chętny na zakup „szkieletora”. W 2011 r. spółka próbowała nawet przekazać obiekt miastu w darowiźnie, jednak urzędnicy odmówili – ujawnia muratorplus.pl. Obecnie trwa rozbiórka molocha, by tam ulokować luksusowy apartamentowiec.

Urzędnicy mogą być dumni: już dawno nie chcieli niczego, co śmierdzi ruskim gazem, a do tego jeśli apartament 10 lat temu kosztował 2 mln, to dziś kosztuje 4 mln. Czysty zysk.

pewien 20-latek wpadł na chwilę do domu jednorodzinnego na terenie gminy Śmigiel (woj. wielkopolskie). Najadł się, wykąpał, a nawet zrobił pranie, zwinął 130 zł i 10 euro. Został złapany gdy wrócił po swoje wyprane rzeczy. Jak się później okazało, mężczyzna od kilku dni kilkukrotnie pod nieobecność domowników wchodził do ich domu. Początkowo wykorzystywał pozostawiany przez właścicieli w ukryciu klucz, lecz pokrzywdzona, widząc po powrocie z pracy, że ktoś chodził po jej domu przestała go pozostawiać, więc gość wykorzystał uchylone okno.Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności –grozi https://wiadomosci.onet.pl/poznan.

Zamiast grozić lepiej przyjąć chłopaka na stałe. Niewątpliwie odczuwa brak ciepła rodzinnego.

jaz.