konsumenci owoców oczekują dziś produktów bezpiecznych, nie zostawiających śladu węglowego. Dlatego sadownicy muszą zmienić sposób myślenia i dostosować produkcję do potrzeb rynku. W Polsce istnieje potencjał do przechodzenia z konwencjonalnej produkcji owoców na zrównoważoną –stwierdzono na konferencjiw ramach kampanii „Czas na zrównoważoną produkcję owoców” Związku Sadowników RP – donosi zielonagospodarka.pl
Brak równowagi i horror śladu węglowego przeraża konsumentów jabłek. Marzą natomiast o jabłkach z robakami po 10 zł za kilo.
doktor Marcel Dicke z Uniwersytetu Wageningen w Holandii odkrył, że owady są wydajniejsze w hodowli w porównaniu z bardziej tradycyjnym inwentarzem. Do wyprodukowania jednego kilograma wołowiny potrzeba około 25 kg trawy; ta sama ilość trawy pozwala wyprodukować dziesięć razy więcej wysoko przyswajalnego białka z owadów. Nawet 90% masy ich ciała jest jadalne, w przeciwieństwie do zaledwie 40%. nadającej się do spożycia masy krowy.
Po co karmić owady cenną trawą? Lepiej samemu ją zjeść z wydajnością 100%.
nowa ustawa o planowaniu przestrzennym wymaga, by do końca 2025 r. wszystkie gminy uchwaliły tzw. plany ogólne. Ustawa wprowadza 13 rodzajów stref, ale to, co może być wprowadzane do mpzp w danej strefie, określi rozporządzenie. W obecnej formie może to prowadzić do likwidacji 60% rodzinnychogrodów działkowych – narzeka posłanka Małgorzata Tracz w interpelacji. Ogrody działkowe mają być dopuszczalne zaledwie w 2 z 13 stref.
A już się wydawało, że kamikadze odeszli w przeszłość. Nic podobnego; znów się pojawili zadzierając ze Związkiem Działkowców.
problem z nowymi ładowarkami do samochodów jest w Europie i w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem do 2030 r., przy głównych szlakach, szybkie ładowarki mają być zainstalowane co 60 km, a co 100 km stacje ładowania dla ciężarówek. Okazuje się zwykle, że w wyznaczonym miejscu nie ma przyłącza elektrycznego, (400 kW, a od 2027 r. będzie to przynajmniej 600 kW). Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyznaczyło 166 takich lokalizacji. Nie ma chętnych na dzierżawę i obsługę punktów obsługi podróżnych, czyli MOP- ów, gdyż przy milionowych inwestycjach stały się nieopłacalne – narzeka motoryzacja.interia.pl
Ciekawe, że stacje paliw też nie mają podłączenia do rurociągu, a się opłaca. Wpuśćcie Chińczyków, to przyślą MOP-om mobilne magazyny energii. I zarobią.
fabryki rowerów w kryzysie. Sprzedaż w porównaniu z czasami pandemii — spadła aż o 35%, a produkcja od stycznia do października 2023 r. zmniejszyła się o połowę. W magazynach zalegają ogromne ilości niesprzedanych towarów. Takie firmy jak Romet czy Cross nie mogą być spokojne o przyszłość. Tym bardziej że Europa również jest w poważnych tarapatach – martwi się. rp.pl.
Firmy powinny energicznie reanimować Wyścig Pokoju Warszawa-Berlin-Praga. Kto by nie chciał wystartować?
wprowadzenie kodeksowego obowiązku używania opon zimowych w Prawie o ruchu drogowym jest bez sensu – ocenia Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. Wystarczyłby obowiązek używania łańcuchów na koła – cytuje rp.pl. Na rynku dostępne są dobrej jakości opony wielosezonowe. A łańcuchy powinny pozwolić na bezpieczne przedostanie się w wyższe partie gór.
Jeszcze lepszy byłby obowiązek stosowania gąsienic, co ożywi ich producentów.