Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Efekty-defekty

rewolucja w Gdańsku: Urząd Miejski zapowiedział zmiany granic kilkunastu dzielnic. Powodem jest to, że niektóre budynki stoją na granicy dwóch. Czasem taka granica przebiega dokładnie przez środek nieruchomości. Jednak zmiany w dziesięciu lokalizacjach wejdą w życie po najbliższych wyborach samorządowych, lub dopiero za 5 lat – donosi portalsamorzadowy.pl.

Najważniejsze, że będzie co robić, a dla geodetów – zarobić. Sprawę można rozwiązać w 30 s rozporządzeniem: „Budynek należy do tej dzielnicy, na której leży główne wejście lub większość fasady”. Za łatwo.

inicjatywa referendalna w Katowicach zawiązała się w sprawie odłączenia kilku południowych dzielnic od miasta i przyłączenia ich do Mikołowa. Inicjatorzy akcji zarzucają urzędnikom opieszałość. Jak twierdzą, mają nadzieję, że „terapia szokowa pomoże”. Spór przelał się na inne dzielnice, w których mieszkańcom także nie podobają się niektóre decyzje katowickich urzędników.

To zawsze lepsze niż odłączenie całego Górnego Śląska.

czeska naukowczyni oraz ekspercka firma SeaData, zaobserwowały znaczący wzrost zawartości pyłów zawieszonych PM10/PM2.5 w powietrzu związany z użytkowaniem noworocznych fajerwerków. Podczas 45-minutowego pokazu sztucznych ogni stężenie baru w powietrzu może wzrosnąć nawet 580 razy, w przypadku miedzi, strontu i rubidu – 70–90 razy. Dodatkowo widzowie są narażeni  na rakotwórcze związki antymonu oraz talu, a także arsenu.(zielonagospodarka.pl)

Spieszcie się Państwo wyprzedać resztę fajerwerków. Niewiele tygodni już zostało.

producent silników spalinowych FCA Powertrain Poland S.A. jest w stanie likwidacji. Zwolnienia mają objąć całą, 468-osobową załogę i trwać od lutego do grudnia 2024 r. Dyrektor – likwidator oświadczył, że przyczyną decyzji o likwidacji jest wprowadzenie przez Komisję Europejską regulacji dotyczących emisji spalin silników spalinowych, spadek zamówień na silniki, czego konsekwencją jest uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników 2 stycznia 2024 r.( https://businessinsider.com.pl/). Grupa 13 spółek  FCA w Polsce dawała dotąd ponad 16 mld przychodu zatrudniając ponad 6000 osób.

Producenci części i akcesoriów do pojazdów spalinowych w Polsce sprzedawali wyroby za ponad 112 mld zł rocznie, a przemysł motoryzacyjny zatrudniał dotąd 200 tys. osób. Mogą już odpocząć.

sukces innowacyjny w Warszawie: Zarząd Oczyszczania Miasta wykorzystywał do czyszczenia ulic wodę spuszczaną z miejskich pływalni w czasie wakacyjnych przerw technicznych. Od czerwca do września, na warszawskie ulice wlano aż 2,5 mln litrów wody pobranej w ramach recyklingu z dziesięciu ośrodków sportowych. Pozwoliło to zapełnić zbiorniki ponad 270 miejskich polewaczek – zachwyca się ://motoryzacja.interia.pl.

Przypuszczenie, że operatorzy basenów oddają wodę za darmo wydaje się ryzykowne. Dotąd np. na Parku Wodnym Warszawianka wybudowanym przez miasto za 100 mln zł zarabia prywatna fundacja.

kierowcy amerykańscy w samochodach znanej bawarskiej marki to liderzy prowadzenia pod gazem – donosi  motoryzacja.interia.pl. Nowy raport  firmy LendingTree ustalił, że w USA na 1000 zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu, 3,13 to kierowcy samochodów tej marki. Zostawili konkurencję daleko w tyle, bo drugie miejsce to zaledwie 1,72 kierowcy. Ciekawe, że liderzy gazowania nie są wcale liderami wypadków drogowych. Tu zwycięża bezapelacyjnie Tesla – 23,54 wypadki na 1000.

Nasuwa się slogan reklamowy: „Pij śmiało, nasz samochód i tak doprowadzi cię bezpiecznie do celu”.