Elektromobilność to kierunek, w którym ma podążać motoryzacja w najbliższych latach. Wzrost liczby samochodów elektrycznych sprawia, że musi się rozwijać infrastruktura niezbędna do ich obsługi. Ewolucja motoryzacji coraz silniej oddziałuje na rynek nieruchomości, które muszą być dostosowywane do potrzeb użytkowników pojazdów na prąd, umożliwiając ich ładowanie.
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), na koniec 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było łącznie prawie 57 tys. osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Oznacza to wzrost liczby pojazdów o 70 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Elektromobilność w Polsce wciąż jeszcze raczkuje
W okresie od stycznia do listopada 2024 roku liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych zwiększyła się o dodatkowe 16,5 tys. Udział pojazdów elektrycznych stanowi na razie niewiele ponad 3 proc. wszystkich nowych samochodów osobowych. Mimo rosnącej popularności i rozwijającej się infrastruktury nadal jest to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.
Rozwój elektromobilności nie jest możliwy bez dynamicznego wzrostu liczby ładowarek. Kierowcy potrzebują rozbudowanej sieci ogólnodostępnych urządzeń oraz prywatnych ładowarek w miejscu zamieszkania. Na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało prawie 6 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania w blisko 3,3 tysiącach stacji. Oznacza to wzrost o 37 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Na koniec listopada 2024 roku w kraju było już ponad 8,3 tys. punktów ładowania.
Wpływ elektromobilności na rynek nieruchomości mieszkaniowych
Wzrost liczby pojazdów elektrycznych stawia nowe wyzwania przed sektorem nieruchomości mieszkaniowych. Mieszkańcy, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, oczekują, że będą mieli łatwy dostęp do infrastruktury umożliwiającej szybkie i tanie ładowanie pojazdów. Dostępność odpowiednich urządzeń może coraz częściej wpływać na decyzje zakupowe i zwiększać atrakcyjność nieruchomości. Kwestię tę zbadał niegdyś portal Nieruchomosci-online.pl za pomocą ankiety dla poszukujących nieruchomości.
Deweloperzy zauważają potrzeby swoich klientów i uwzględniają je w swoich projektach. W nowych inwestycjach coraz częściej pojawiają się miejsca parkingowe wyposażone w ładowarki lub przynajmniej instalacja elektryczna przygotowywana jest w taki sposób, aby w przyszłości móc zainstalować odpowiednie urządzenia. Na ładowarki elektryczne zdecydowały się m.in. inwestycje Ventura Verde i Janowskiego Park.
Wyższe koszty inwestycji
Montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi. W skali całej inwestycji deweloperskiej koszt nie wydaje się duży, jednak może zostać zwielokrotniony w przypadku montażu kilku urządzeń w budynku lub na osiedlu.
Ostateczny koszt instalacji ładowarki zależy od wielu czynników:
- mocy oraz rodzaju ładowarki
- rodzaju istniejącego przyłącza elektrycznego
- konieczności wprowadzania zmian w projekcie lub infrastrukturze
- liczby stanowisk itp.
W przypadku tańszych, ale jednocześnie wolniejszych ładowarek na prąd zmienny (AC) koszt samego urządzenia w zależności od mocy wynosi od kilku do około 10 tys. złotych. Wraz z montażem jest to wydatek od około 10 do 25 tys. złotych.
Szybsze ładowarki na prąd stały (DC) mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet 150 tys. złotych. Wraz z montażem pojedyncze urządzenie może kosztować nawet 250 tys. złotych.
Dodatkowymi kosztami są między innymi opłaty związane z doprowadzeniem odpowiedniej mocy energetycznej, wdrożenie systemu do zarządzania i rozliczeń. Od kilkuset złotych do kilku tysięcy za pojedyncze stanowisko, to dodatkowy roczny koszt serwisu urządzenia.
Konieczność spełnienia odpowiednich wymogów technicznych
Projekt inwestycji musi też zakładać odpowiednie miejsce do montażu ładowarki. Mimo że polskie przepisy nie zabraniają ich instalacji w garażach podziemnych, to zazwyczaj stanowiska takie są projektowane na parkingach naziemnych.
Instalacja ładowarki na parkingach kubaturowych wymaga spełnienia określonych norm i obowiązków wynikających z przepisów regulujących bezpieczeństwo takich instalacji. Spełnione muszą zostać wymogi techniczne oraz dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Obiekt musi zostać wyposażony w odpowiednie instalacje detekcji zagrożenia, systemy gaśnicze i wentylacyjne zgodnie z normami dla określonego typu obiektu.
Ze względu na pojawiające się ograniczenia dotyczące możliwości wjazdu samochodami elektrycznymi na parkingi podziemne i kubaturowe montaż ładowarek wewnątrz obiektów budzi wątpliwości. Warto jednak pamiętać, że obecnie polskie i europejskie prawo nie przewiduje tego typu zakazów.
Ładowarki w innego typu obiektach
Ładowarki dla samochodów elektrycznych są pożądane nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w obiektach o innych funkcjach. Sektor nieruchomości komercyjnych również odczuwa wpływ rosnącej liczby pojazdów elektrycznych. Firmy wynajmujące powierzchnie biurowe czy handlowe coraz częściej oczekują dostępu do stacji ładowania dla swoich pracowników i klientów.
Obiekty biurowe i centra handlowe wyposażone w stacje ładowania pojazdów elektrycznych stają się bardziej atrakcyjne dla najemców i klientów. Umożliwienie ładowania pojazdów podczas pracy czy zakupów to dodatkowy atut, który może przyciągnąć więcej osób.
Branża hotelarska również dostosowuje się do potrzeb gości posiadających pojazdy elektryczne. Hotele oferujące możliwość ładowania samochodów zyskują na konkurencyjności, przyciągając klientów dbających o ekologię i korzystających z nowoczesnych rozwiązań transportowych.
Zmiany w już istniejących obiektach
Rozwój elektromobilności wymusza również wprowadzanie zmian w istniejących już obiektach. W tym przypadku montaż odpowiednich urządzeń wymaga adaptacji istniejącej infrastruktury lub przeprowadzenia gruntownych modernizacji, to w przypadku budynków mieszkalnych stanowi większe wyzwanie.
Instalacja stacji ładowania dla samochodów elektrycznych zazwyczaj realizowana jest z inicjatywy mieszkańców. W pierwszej kolejności wymaga to podjęcia odpowiedniej uchwały wspólnoty mieszkaniowej oraz zgromadzenia odpowiednich środków finansowych. Niezmierne istotne jest zaangażowanie oraz doświadczenie zarządcy nieruchomości, oraz jego współpraca z innymi podmiotami.
Montaż urządzenia często wymaga przeprowadzenia modernizacji instalacji elektrycznej oraz przygotowania odpowiedniego przyłączą. Wyposażenie obiektu w nowoczesne ładowarki może być kosztowne, z drugiej strony podnosi atrakcyjność, a tym samym wartość lokali, których użytkownicy będą mieli możliwość korzystania z ładowarki.