Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Fundusze Europejskie napędzają polskie innowacje

46 mld zł – to kwota, jaką Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało ze środków Funduszy Europejskich na realizację nowatorskich pomysłów polskich przedsiębiorców i naukowców. Efektem są rozwiązania budujące nowoczesną przyszłość naszego kraju: od zdrowia, poprzez cyfryzację, technologie dla przemysłu, transportu, rolnictwa czy ochrony środowiska, aż po innowacje społeczne i edukację. Dlatego w obchody 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej włączamy się, oddając głos naszym Beneficjentom.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstało w lipcu 2007 roku, a więc trzy lata po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Było pierwszą agencją rządową powołaną do realizowania zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. We wszystkich tych dziedzinach cele polskie bardzo ściśle splatają się z ogólnoeuropejskimi, nadając impuls rozwojowy poszczególnym firmom i całej gospodarce, wynosząc rodzimy sektor B+R oraz kształcenie na uczelniach na nowy poziom oraz szeroko otwierając możliwości współpracy z zagranicznymi partnerami.

–   Blisko 46 mld zł, które do tej pory zainwestowaliśmy w nowatorskie rozwiązania opracowywane na styku biznesu i nauki, to środki pochodzące z Funduszy Europejskich. Stworzyły one warunki do realizacji ponad 8 tys. projektów. W ich efekcie poszerza się rynkowa oferta przyszłościowych produktów i technologii „made in Poland”, które ułatwiają i unowocześniają codzienne życie ludzi w praktycznie każdej dziedzinie. Rośnie również doświadczenie coraz bliżej współpracujących ze sobą biznesu i nauki w obszarze zaawansowanych prac B+R oraz wdrożeń. A jednocześnie rozwijamy się także my, ucząc się coraz celniej i efektywnej kierować strumień pieniędzy powierzonych naszej pieczy, prowadząc dialog z innymi instytucjami w ekosystemie innowacji i poszerzając nasze struktury o Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Dział Wsparcia Polskich Podmiotów w Brukseli. Jestem przekonany, że w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej to cenne doświadczenie będzie procentować  – mówi prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

NCBR jest obecnie Instytucją Pośredniczącą w przekazywaniu funduszy unijnych w ramach  programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).

FENG, będący następcą programów operacyjnych Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR) oraz Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG), wspiera przedsiębiorców w obszarze innowacji, z naciskiem na działalność badawczo-rozwojową. Na wszystkie działania realizowane przez NCBR w ramach FENG przewidziano około 12 mld zł. Program ten ma wiele atutów, dając możliwość dopasowania zakresu projektów do potrzeb wnioskodawców. We flagowej Ścieżce SMART oferowane jest dofinansowanie w jednym lub kilku modułach tematycznych. Poza prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie także m.in. na wdrożenie wyników prac B+R, rozbudowę infrastruktury badawczej, transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa czy podnoszenie kompetencji kadr. Pozwala to sfinansować kompleksowe rozwiązania z wielu dziedzin.

W programie FERS, który jest kontynuacją programów Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER) oraz Kapitał Ludzki 2007-2013 (POKL), Centrum koncentruje się zaś na obszarach wzmacniania umiejętności oraz dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przewidywany budżet to w tym przypadku ponad 3 mld zł.

Przekonajcie się na przykładach, jak projekty realizowane pod skrzydłami NCBR ze środków Funduszy Europejskich łączą cele istotne dla Polski i całej Wspólnoty.

SuperHand – bioniczna proteza ręki od polskich inżynierów

Inżynieria bioniczna to dziś podstawa opracowywania protez kończyn. Dzięki SuperHand nawet osoby z obustronną amputacją ręki powyżej łokcia mogą swobodnie wykonywać codzienne czynności: otwierać lodówkę, przygotować kanapkę czy podać dziecku kubek herbaty.

W nowoczesną protezę ręki NCBR zainwestowało ponad 4 mln zł z Funduszy Europejskich (POIR). Projekt „Nowa generacja protez bionicznych ręki oparta na sterowanej budowie modularnej palców, nadgarstka i stawu łokciowego dla osób z różnymi poziomami amputacji kończyn górnych”, o łącznej wartości ponad 5,7 mln zł, wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, którzy urodzili się bez ręki lub stracili ją w wyniku choroby czy wypadku.

Niewielkie palce naszych dłoni wykonują co dzień tysiące ruchów. Stąd opracowanie niezawodnego mechanizmu było dla konstruktorów dużym wyzwaniem. Firma BioEngineering.pl sp. z o.o. z Wrocławia skonstruowała protezę ręki sterowaną za pomocą sygnałów biologicznych związanych z drganiem mięśni. Urządzenie naśladuje dłoń człowieka – każdy palec w protezie jest sterowany osobno, co zapewnia rozmaite możliwości chwytu. A przy tym jest łatwe w obsłudze i tańsze od podobnych rozwiązań z zagranicy. Nowatorską wkładkę sterującą pacjent umieszcza w bucie.

Z bogatych doświadczeń w dziedzinie protezowania wykiełkował kolejny pomysł. „Specjalistyczny system aktywizacji układów nerwowych i mięśniowych kończyn z wykorzystaniem sygnałów EMG i metod symulacji, jako innowacyjna forma diagnostyki, rehabilitacji i terapii dla osób z dysfunkcją kończyn” jest drugim projektem BioEngineering.pl zrealizowanym pod skrzydłami NCBR. Dofinansowanie z programu POIR to w tym przypadku ponad 4,5 mln zł, a wartość całego projektu – 7,2 mln zł.

Podobnie jak w przypadku SuperHand, konstruktorzy kierowali się przekonaniem, że technika powinna przede wszystkim pomagać ludziom.

Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich przekazanemu przez NCBR mogliśmy się zmierzyć z projektami, które w innym przypadku byłyby poza naszym zasięgiem. Te środki pozwoliły nam na przeprowadzenie kompleksowych badań i opracowanie dwóch bardzo zaawansowanych produktów – unikatowych w skali świata. Dzięki temu, mimo niewielkich rozmiarów, jesteśmy rozpoznawani jako jedna z najbardziej zaawansowanych firm badawczo-rozwojowych w Polsce. Nasza marka i projekty są też rozpoznawane za granicą, co zaowocowało nawiązaniem współpracy z podmiotami m.in. z Norwegii. Na staże studenckie przyjeżdżali do nas studenci z Holandii i Czech – mówi Wojciech Jopek, prezes BioEngineering.pl Sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, doświadczony konstruktor, chemik, automatyk, wynalazca i przedsiębiorca, autor 16 publikacji naukowych, 25 patentów i zgłoszeń patentowych, nie kryje, że ma dwa powody do dumy.

–  Pierwszy to ten, że SuperHand pomaga pacjentem po amputacjach i jest dostępna dla potrzebujących osób. Jest też dla mnie ogromną satysfakcją, że opracowany system rehabilitacji, mimo wielu przeszkód, pomyślnie przeszedł wielomiesięczne badania z pacjentami po udarach i we wszystkich testach rehabilitacja z wykorzystaniem tego systemu daje lepsze wyniki od innych tradycyjnie stosowanych metod. Daje to dużą nadzieję na podniesienie skuteczności rehabilitacji osób po udarach, co dzisiaj jest bardzo żmudnym i długotrwałym procesem – podkreśla Wojciech Jopek.

Modularna budowa SuperHand pozwala dopasować protezę do potrzeb pacjentów z różnym stopniem amputacji ręki

Bramy, na które czekali architekci

Jak zabezpieczyć przestrzenie publiczne skutecznie, ale bez ingerowania w otaczającą architekturę? Albo jak ochronić osoby przebywające w strefach publicznych przed atakami pojazdów mechanicznych, jednocześnie kontrolując dostęp do wybranych stref? Oto wyzwania, z którymi postanowił się zmierzyć zespół JP NOVATION Sp. z o.o.

Rozwiązaniem pierwszego problemu są bramy systemu FANCY FENCE (www.fancyfence.eu) o długościach powyżej 5 metrów. Można dzięki nim projektować ogrodzenia o pożądanej długości, które pozostają dyskretnie schowane w ziemię wtedy, kiedy nie są potrzebne, a w razie konieczności wysuwane ponad poziom terenu, wygradzając określoną strefę. Ochronę przed potencjalnymi atakami zapewniają zaś atestowane bramy w wykonaniu antyterrorystycznym.

Opracowanie nowych typów innowacyjnych bram systemu FANCY FENCE to efekt projektu zgłoszonego do NCBR. W jego realizacji pomogło dofinansowanie z Funduszy Europejskich (POIR) w wysokości ponad 3,7 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 5,7 mln zł.

Jesteśmy jedyną firmą na świecie, która ma rozwiązanie techniczne umożliwiające wygrodzenie strefy publicznej wtedy, kiedy jest to potrzebne. Ogrodzenie pozostaje całkowicie niewidoczne wtedy, kiedy przestrzeń nie musi być w ten sposób zabezpieczona – mówi Jacek Kühnl-Kinel, prezes JP NOVATION Sp. z o.o.

Wynikiem prac B+R są pierwsze sukcesy komercyjne. Opracowanie bram opuszczanych w ziemię o długości powyżej 5 metrów pozwoliło zrealizować zlecenie na wykonanie ogrodzenia basenu publicznego dla miasta Quebec w Kanadzie.

–  Z kolei opracowanie bramy systemu FANCY FENCE w wykonaniu antyterrorystycznym sprawiło, że jesteśmy jedyną firmą na świecie, która posiada rozwiązanie pozwalające na zabezpieczenie przestrzeni publicznych zarówno przed dostępem ludzi, jak i samochodów. Dotychczasowe rozwiązania w postaci wysuwanych słupków typu „bollard” pozwalały jedynie na kontrolę dostępu samochodów, ale nie ludzi. Opracowana przez nas innowacja przyczyniła się do podpisania umowy na realizację zamknięcia dla nowo powstającej stacji metra w Paryżu – Vitry Centre, gdzie z uwagi na bardzo specyficzny kształt głównego wejścia żadne inne rozwiązanie oprócz systemu FANCY FENCE nie mogło znaleźć zastosowania. Projekt jest już w trakcie realizacji, z planowaną datą oddania do użytku w czwartym kwartale tego roku – informuje prezes JP NOVATION Sp. z o.o.

Jacek Kühnl-Kinel jest również prezesem i współzałożycielem lubelskiego start-upu WHEELSTAIR Sp. z o.o. (www.wheelstair.com), który chce wdrożyć do sprzeda­­ży nowatorskie urządzenie, dzięki któremu osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich odzyskają samodzielność w pokonywaniu barier architektonicznych. Mają w tym pomóc środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To rozwinięcie projektu „Wheelstair – innowacyjne urządzenie pozwalające na samodzielne pokonywanie schodów i innych barier architektonicznych przez osoby poruszające się na manualnych wózkach inwalidzkich”, zrealizowanego przez WHEELSTAIR Sp. z o.o. w konkursach NCBR „BRIdge Alfa” i „Szybka Ścieżka”. Dofinansowanie na opracowanie specjalistycznej dostawki wyniosło odpowiednio ponad 1,8 mln zł i 3,5 mln zł (POIR).

Dotychczas pozyskane fundusze UE pozwoliły na realizację prac B+R od 2 do 6 poziomu gotowości technologicznej. Dzięki nowemu wsparciu możliwa będzie kontynuacja prac aż do premiery rynkowej i komercjalizacji wynalazku na skalę światową. Urządzeniem Wheelstair zainteresowanych jest wiele podmiotów zarówno publicznych, jak i prywatnych, o czym świadczą liczne listy intencyjne – wskazuje prezes Jacek Kühnl-Kinel.

Stopniowe wysuwanie z ziemi bram Fancy Fence
Wheelstair pozwala na samodzielne pokonywanie schodów i innych barier architektonicznych

Inwestycja w młodych e-liderów

Powstał z myślą o dzieciach i młodzieży, ale nie był dziecinnie prosty. Przeciwnie. Projekt „Młody e-lider” zostanie zapamiętany jako jedno z największych wyzwań podjętych na Uniwersytecie Szczecińskim (US). Ze względu na jego specyfikę, dużą liczbę uczestników i pandemię koronawirusa, która zaskoczyła świat.

Projektem kierowała dr hab. Anna Drab-Kurowska, prof. US, wspierana przez dr hab. Agnieszkę Budziewicz-Guźlecką, prof. US, która pełniła rolę kierownika merytorycznego. Obie panie w pracy naukowo-dydaktycznej skupiają się na rozwoju sektorów informacyjnych. Równolegle angażują się w działalność edukacyjną wśród uczniów szkół podstawowych i średnich, w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i z obszaru przedsiębiorczości.

Podparty tak rozległym doświadczeniem projekt „Młody e-lider” został zgłoszony w 2018 r. w konkursie NCBR „Trzecia misja uczelni” i uzyskał 3,2 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Od lat miałam okazję obserwować niewykorzystany potencjał uczniów, zwłaszcza z terenów wiejskich. Ograniczenia, z którymi się mierzyli, wynikały przede wszystkim z uwarunkowań przestrzennych oraz ekonomicznych. Projekt miał na celu zniwelowanie tych barier i pokazanie potencjału naszego ośrodka akademickiego, który pomaga zwiększyć kompetencje cyfrowe i przedsiębiorcze także bardzo młodych grup odbiorców – mówi prof. Anna Drab-Kurowska.

W efekcie projektu 3672 osoby – dzieci i młodzież szkolna w wieku 7-19 lat, z trzech województw – podniosły swoje kompetencje w obszarach cyfrowym, przedsiębiorczości i ekonomii. Z proponowanych aktywności korzystały zresztą całe społeczności szkolne, nauczyciele i rodzice objętej wsparciem grupy.

Warunkiem otrzymania certyfikatu było ukończenie 26-godzinnych warsztatów, prowadzonych zarówno na Uniwersytecie Szczecińskim, jak i w szkołach uczestników, a także udział w lekcjach e-learningowych i zaliczenie testu. Dla większości uczniów zajęcia na Uniwersytecie Szczecińskim to był pierwszy bliski kontakt z uczelnią. Zespół projektowy z zadowoleniem obserwował, że to doświadczenie pokazało im szerokie pole możliwości rozwoju, wzmacniało kompetencje miękkie, a nierzadko i wiarę w siebie.

Projekt „Młody e-lider” bez wsparcia Funduszy Europejskich nie mógłby być realizowany w takiej formule i na taką skalę, jest przekonana jego kierowniczka.

Naukowcy naszej uczelni stanęli na wysokości zadania, tworząc interaktywne scenariusze zajęć oraz e-learningowe narzędzia, których bohaterami były postacie z bajek, po to by w przyjazny sposób dotrzeć z wiedzą akademicką do uczniów szkół na wszystkich poziomach nauczania. Fundusze Europejskie pozwoliły to zdigitalizować i wdrożyć wśród uczniów, co było bardzo pomocne, zwłaszcza w czasie pandemii – podkreśla dr hab. Anna Drab-Kurowska, prof. US.

Środki europejskie umożliwiły także uczestnikom projektu, uczniom z małych miasteczek i wsi, przyjazd do Szczecina. – Dzięki temu w murach naszego uniwersytetu wielu uczniów po raz pierwszy w życiu miało okazję poczuć ducha akademickiego. Dwudniowe warsztaty pomogły rozwiać obawy, z którymi często mierzą się młodzi ludzie. Pokazały, że świat nauki stoi dla nich otworem. W ten sposób projekt stał się drogowskazem do podejmowania ważnych życiowych decyzji, w tym decyzji o studiowaniu.

Projektem „Młody e-lider” kierowała dr hab. Anna Drab-Kurowska, prof. US (na zdjęciu z lewej), wspierana przez dr hab. Agnieszkę Budziewicz-Guźlecką, prof. US, która pełniła rolę kierownika merytorycznego

Musicon. Od zabawy do terapii

Był pokazywany m.in. w Nowym Jorku, Dubaju, Singapurze, Limie, Berlinie, Pradze, Paryżu czy Kopenhadze i wielokrotnie nagradzany. Musicon podoba się dzieciom z różnych części świata.

To zarazem instrument i zabawka, urządzenie mechaniczne i laboratorium, które powstało w efekcie projektu „Musicon – innowacyjne muzyczne pomoce dydaktyczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży”. Na jego opracowanie NCBR przekazało ponad 1 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Musicon zamawiają osoby indywidualne, szkoły i przedszkola czy muzea przygotowujące ekspozycje dla najmłodszych. Za sukcesem, zapoczątkowanym pracą dyplomową Kamila Laszuka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stoi M Sp. z o.o. – rodzinny start-up, którego zespół liczy dziś kilkadziesiąt osób i wciąż rozwija polski produkt.

Nowe horyzonty wykorzystania pomysłowego narzędzia wyłoniły się w trakcie projektu „M-Terapia – innowacyjny zestaw terapeutyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami znoszący bariery w edukacji”. Został on zrealizowany wraz z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach w latach 2020-2023. W tym przypadku dofinansowanie z POIR to ponad 3,6 mln zł, a wartość projektu – 5,4 mln zł. Pomysł został zgłoszony do NCBR w konkursie „Szybka Ścieżka”.

Każdy z tych projektów przyniósł nam inną korzyść. Pierwszy pozwolił na dopracowanie Musiconu do produkcji, aby mógł trafiać do placówek edukacyjnych. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak wiele jeszcze przed nami i jak szerokie zastosowanie może mieć Musicon. Dlatego przeprowadziliśmy kolejny projekt „M-Terapia”, który umożliwił przeprojektowanie Musiconu i towarzyszących mu elementów oraz na zbudowanie metodologii pracy – wyjaśnia Ida Laszuk, współzałożycielka M Sp. z o.o.

Głównym celem projektu było opracowanie innowacyjnego zestawu terapeutyczno-edukacyjnego M-Terapia – narzędzia, które umożliwia wszystkim dzieciom czynne uczestnictwo w zajęciach w równym stopniu, pomagając w rozwijaniu umiejętności poznawczych oraz w doskonaleniu osobowości, talentów i kreatywności uczniów lub pacjentów.

Przeprowadziliśmy eksperyment, aby zweryfikować skuteczność zestawu M-Terapia w zakresie przyrostu określonych kompetencji poznawczych. Przebadaliśmy 300 dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z 23 placówek z całej Polski relacjonuje Ida Laszuk.

Przez 8 miesięcy dzieci z grupy badanej regularnie uczestniczyły w zajęciach z Musiconem, podczas gdy dzieci z grupy kontrolnej kontynuowały rutynowe zajęcia bez jego udziału. Zarówno na początku, jak i po 8 miesiącach każde dziecko zostało zbadane za pomocą testu psychologicznego IDS-2.

–  Z naszych doświadczeń oraz rozmów z nauczycielami i terapeutami – użytkownikami Musiconu – zawsze wiedzieliśmy, że Musicon pomaga i wspiera rozwój dzieci. Projekt M-Terapia dostarczył nam naukowych dowodów na tę tezę. Wyniki wykazały, że dzieci z grupy badanej rozwijały się niemal 2,5-krotnie szybciej niż te z grupy kontrolnej. Średni wzrost na wszystkich 5 skalach testu IDS-2 w grupie badanej wyniósł 18,72 proc., w porównaniu do 7,42 proc. w grupie kontrolnej. Efektem projektu jest potwierdzenie naukowe skuteczności terapii oraz użyteczności Musiconu w ocenie pracy dziecka, współpracy z nauczycielem oraz efektywności pracy nauczyciela. Dzięki tym badaniom mamy gotowy do wprowadzania na rynek zestaw, którego efektywność potwierdzają badania – mówi Ida Laszuk. –  Co więcej, aż 83 proc. przebadanych nauczycieli i terapeutów uważa, że wykorzystując Musicon, są bardziej efektywni w swojej pracy. Jest to dla nas dowód na to, że robimy istotne rzeczy. I na pewno jest to powód do dumy.

Musicon działa na zasadzie katarynki. Jest instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium

Nowatorskie podejście do gospodarki odpadami

Odzyskiwać, przetwarzać, nie marnować. Sześć lat temu spółka EcoTech System rozpoczęła misję, której celem jest przeprowadzenie transformacji cyfrowej w sektorze gospodarki odpadami. Dziś dostarcza pionierskie rozwiązania, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska dla przyszłych pokoleń.

Nasze pierwsze wdrożenia w 2018 r. sfinansowaliśmy ze środków własnych dwóch założycieli EcoTech System – mówi Konrad Romek, prezes EcoTech System.
Rok później EcoTech System, już jako lider konsorcjum, w skład którego wchodziły MWS Sp. z o.o. oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, złożył do NCBR wniosek o dofinansowanie na stworzenie innowacyjnego kompleksowego systemu zbiórki i recyklingu odpadów, spójnego z planowanymi wówczas przez Komisję Europejską reformami tego sektora.

To dzięki Funduszom Europejskim możliwy był dalszy rozwój technologii do cyfryzacji gospodarki odpadami. Na projekt o łącznej wartości 11,3 mln zł przyznano ponad 6,2 mln zł dofinansowania z Programu Inteligentny Rozwój. Jego kierownikiem został Łukasz Waksmundzki, współzałożyciel EcoTech System.

Dzisiaj, po zakończonym projekcie badawczym NCBR, praktycznie jako jedyni na rynku polskim posiadamy gotową platformę DRS.PL do obsługi systemu kaucyjnego w kraju. System ten ma obowiązywać od stycznia 2025 roku. Obecnie jest zatem bardzo dobry moment na wejście w komercjalizację efektów naszych prac B+R. Nasze rozwiązanie zostało zaprojektowane w taki sposób, że może być wykorzystywane przez wszystkich uczestników wskazanych przez ustawę kaucyjną z 2023 roku, m.in. operatorów kaucyjnych, sieci handlowe, producentów napojów, przemysł recyklingowy, a przede wszystkim przez konsumentów napojów – zwraca uwagę prezes Konrad Romek.

Istotą projektu było stworzenie kompleksowej infrastruktury. Obejmuje ona centralną platformę rejestrującą transakcje segregacji odpadów opakowaniowych przy użyciu sieci recyklomatów oraz terminali mobilnych w ramach prekursorskiej dyscypliny – Internetu Odpadów (ang. Internet of Waste).

Opracowana w projekcie platforma cyfrowa pozwala na obsługę systemu kaucyjnego w trybie hybrydowym, obsługując segregację automatyczną – poprzez recyklomaty oraz segregację manualną – tzw. zbiórkę ladową.

Dzięki aplikacji mobilnej za posegregowane odpady użytkownicy zbierają pionierską walutę ekologiczną, którą następnie mogą wymienić na nagrody, zniżki i rabaty u partnerów wspierających cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Waluta ekologiczna ECO-COIN może stać się z czasem jednostką transferową, która ma pokrycie w zebranym surowcu wtórnym i może stanowić innowacyjny system do rozliczania systemu kaucyjnego oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

–  Naszym powodem do dumy jest też to, że EcoTech System jako wizjoner, wyprzedzając trendy rynkowe, przy współpracy z Fundacją RecycLife opracował już prototyp do znakowania i rozpoznawania produktów indywidualnym kodem 2D. Z punktu widzenia systemu kaucyjnego pozwoli to na minimalizację oszustw, a dodatkowo zabezpieczy producentów napojów przed fałszowaniem produktów i wprowadzaniem ich z nielegalnych kanałów – mówi prezes Romek.
W trakcie realizacji projektu EcoTech System zdobył w 2022 r. III miejsce w konkursie „GOZ Biznes – Lider Małopolski 2022”, a w roku ubiegłym był nominowany przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki do tytułu EKO INNOWATOR „za liczne projekty na rzecz rozwoju ekologii, za wprowadzanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska oraz za działania wpływające na zmianę świadomości społecznej”.
–  Bez wątpienia Fundusze Europejskie odgrywają znaczącą rolę w sukcesie wielu polskich firm, zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstw, opracowywania pionierskich rozwiązań i wzrostu konkurencyjności naszej gospodarki, czego EcoTech System może być przykładem – akcentuje prezes Konrad Romek.

Jeden z recyklomatów zainstalowanych w ramach projektu badawczego

Dwadzieścia lat i jeszcze pięć!

Poza wsparciem na poziomie krajowym – dostępnym w ramach programów operacyjnych – przedsiębiorcy i naukowcy mogą korzystać z programów ramowych Unii Europejskiej, zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską. Polska uczestniczy w programach ramowych Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji już od 25 lat.

Pierwsze projekty realizowaliśmy jako kraj stowarzyszony z 5. Programem Ramowym (PR) już w latach 1999-2003. Od momentu przystąpienia Polski do UE do chwili obecnej krajowe organizacje, w tym m.in. instytucje naukowe, przedsiębiorcy i jednostki administracji publicznej, uczestniczyły w 5 985 projektach, otrzymując łączne dofinansowanie w wysokości 1,8 mld euro. W ciągu 20 lat akcesji Polski do UE nastąpił ogromny postęp: 2,5-krotny wzrost dofinansowania netto oraz ponad 40-procentowy wzrost uczestnictwa. Obecny Program Ramowy Horyzont Europa jest już na półmetku i jak dotąd Polska uzyskała w nim niemal 433,5 mln euro.

Od 25 lat aplikujących o unijne granty wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK), od 2020 r. funkcjonujący w strukturach NCBR. Od 2022 r. nieodpłatne usługi konsultacyjne w 6 makroregionach Polski świadczą również Horyzontalne Punkty Kontaktowe, koordynowane przez KPK.

Horyzont Europa to warte uwagi źródło finansowania innowacji także dla firm, a w szczególności MŚP i start-upów. Jeden z instrumentów finansowych Horyzontu Europa, EIC Accelerator, stworzył wyjątkową okazję do sfinansowania deeptechowej innowacji opracowanej przez firmę Dynamic Air Cooling (DAC) z siedzibą w Elblągu. – Włożyliśmy dużo pracy w przygotowanie naszego wniosku do EIC, dlatego szczególnie doceniamy wsparcie ze strony Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR. Dostarczyło nam ono wielu niezbędnych informacji zwrotnych od prawdziwych profesjonalistów – mówi Pavel Panasjuk z DAC.

Przypomnijmy, że w ramach 6. Programu Ramowego UE polskie organizacje otrzymały na realizację 1 394 projektów blisko 220 mln euro, w kolejnym – 7. Programie Ramowym było to już ponad 444 mln euro, a w Programie Horyzont 2020 – blisko 743 mln euro.

Analiza 428 pierwszych konkursów w Horyzoncie Europa potwierdza blisko 100-procentowy wzrost wartości finansowania w porównaniu z analogicznym okresem Horyzontu 2020 oraz wzrost liczby realizowanych projektów z udziałem polskich podmiotów o blisko 30 proc. – co przekłada się także na wyższe dofinansowanie na projekt.

Źródło: NCBR