Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Gielda wynalazków i projektów: Drukowana robotyka

W maju w Katowicach odbyła się XV edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2022. Wydarzenie to poświęcone jest prezentacji wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu. Impreza ta nabiera znaczenia z roku na rok.

Tym razem gościło na INTARGU aż ok. 160 wystawców z kilku państw prezentując kilkaset wynalazków. Grand Prix zdobył Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.za wynalazek

„Sonda do pomiaru szybkości korozji”. Niektórzy z polskich wystawców wystąpili z całą serią interesujących rozwiązań. Należał do nich Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów – Sieć Łukasiewicz.

Multistriker – samobieżny młotomiotacz

Kolejny medal dołączył o kolekcji robot zwiadowczy PIAP FENIX® – wyjątkowo lekki (15 kg) i poręczny pojazd do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności operacji wojskowych, w tym miejsc niedostępnych dla człowieka. Właściwości terenowe robota (system kołowo- gąsienicowy z ruchomymi, przednimi stabilizatorami) zapewniają łatwe przemieszczanie po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. To znakomite wyposażenie nie tylko grup rozpoznawczych, ale także dywersyjnych. Może pracować z różnorodnymi akcesoriami jak wyrzutniki pirotechniczne (np. Mini Mamba– Richmond Defence Systems), systemy rentgenowskie (PROTOS – LOGOS IMAGING), aktywna nawijarka światłowodowa.

Jednym z takich opatentowanych akcesoriów, których działania zademonstrowano jest MULTISTRIKER (na zdjęciu zamontowany na Feniksie) – wielofunkcyjne urządzenie pirotechniczne. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie dużej energii w krótkim czasie do osiągnięcia zamierzonego efektu. Urządzenie działa na zasadzie wykorzystania siły uderzeniowej przesuwnego tłoka roboczego napędzanego energią spalonych gazów prochowych. Może wybijać  odporne szyby, dziurawić twarde powierzchnie, oprawy zamkowe i inne małe elementy na zasadzie „kafara”, przebijać przedmioty np. opony, przecinać metalowe pręty, kable, druty, łańcuchy, rurki. A także – inicjować lonty nielektryczne systemów detonacji jak STS, NDS, NONEL Możliwe jest zaprojektowanie końcówek na konkretne zapotrzebowanie użytkownika

Drukarka tytaniczna

Nowością jest przemysłowa drukarka 3d TITAN-I do elementów o podwyższonej wytrzymałości. To urządzenie przede wszystkim do wytwarzania prototypów i części zamiennych do robotów przemysłowych, egzoszkieletów, protez, linii produkcyjnych, części dla sektora automotive i lotniczego, a nawet elementów architektonicznych i artystycznych. Rozwiązanie zaprojektowane zostało na podstawie licznych zapytań ofertowych klientów, tak aby połączyć wysokie możliwości technologiczne z prostotą obsługi, minimalnymi wymaganiami ingerencji w proces i niską ceną. Drukowanie z materiałów o podwyższonej wytrzymałości wymaga bardzo wysokiej temperatury dyszy i podgrzewania komory z wysoką dokładnością. Drukarka pracuje w technologii FFF o zamkniętej komorze i dużym obszarze roboczym (500x450x450 mm). Głowica wielowytłaczarkowa umożliwia zastosowanie wypłukiwanego materiału podporowego i uzyskanie gładkich powierzchni wytwarzanych struktur. Budowanie elementu odbywa się na platformie roboczej o wymiennej powierzchni, poruszającej się w osi pionowej na śrubach pociągowych. Mechanizm ten został dodatkowo wyposażony w magnetyczny system korekcji niedokładności położenia platformy. Cały proces wytwarzania oraz obsługa urządzenia są bardzo proste i zrealizowane na zasadzie plug-and-play. Dzięki możliwości połączenia poprzez Internet użytkownik ma możliwość ciągłego zdalnego kontrolowania procesu produkcji – sprawdzania parametrów, kolejkowania wydruków, podglądu komory roboczej. Dla pasjonatów autorskich rozwiązań przewidziana została dodatkowa opcja otwartego dostępu do software’u i hardware’u. Zastosowany osprzęt oraz sama konstrukcja urządzenia pozwoliły na ograniczenie gabarytów i masy drukarki (~80 kg) oraz obniżenie hałasu podczas pracy. Dzięki temu nadaje się ona nawet do zastosowań biurowych, częstych dla start-upów.

Szkielet ożywi rękę

Doceniono także konstrukcję EXOREHA – drukowany egzoszkielet o wolnych stopniach swobody do funkcjonalnej zdalnej kinezyterapii domowej. ExoReha to egzoszkielet rehabilitacyjny ręki przeznaczony dla pacjentów neurologicznych, ortopedycznych, pooperacyjnych i powypadkowych. Posiada on pięć stopni swobody, w tym trzy napędzane i dwa wolne w postaci otwartych łożysk ślizgowych. Umożliwia to pełną ruchomość stawu barkowego oraz stawu łokciowego przy jednoczesnej minimalizacji wagi urządzenia. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji egzoszkielet może być wykorzystywany w domu podczas treningów funkcjonalnych, czyli opartych na realizacji zadań najważniejszych dla pacjenta. Urządzenie jest lekkie (~8,4 kg) i może być dowolnie ulokowane, co umożliwia zamocowanie go na przedmiotach dostępnych w większości domów, takich jak m.in. krzesła, łóżka, szafy. Co więcej urządzenie zaprojektowane jest tak, aby mogło z niego korzystać jak najwięcej osób, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, a także dodatkowych schorzeń i budowy ciała. Wszystkie główne elementy egzoszkieletu wytworzone są w technologii FFF/FDM druku 3D, dzięki czemu możliwe jest ich zastąpienie częściami projektowanymi dla konkretnego pacjenta i drukowanymi na powszechnie dostępnych urządzeniach. Aby umożliwić pełną personalizację ćwiczeń z wykorzystaniem systemu, a także w myśl idei otwartej nauki, egzoszkielet został zaprojektowany jako system otwarty, umożliwiający w prosty sposób rozszerzenie go o dodatkowe rozwiązania ICT. Ponadto, aby zapewnić zdalny nadzór i modyfikacje programu treningowego, urządzenie zostało połączone z przemysłowym systemem zdalnego dostępu.

jaz.