Nie tylko w świecie polityki i sportu, ale też gospodarki, a nawet high-tech powszechnie funkcjonują i dobrze się sprawdzają obiegowe formułki. Modelowy wręcz przykład stanowi lead informacji Deutsche Welle z kwietnia tego roku: Hannover Messe to najważniejsze targi przemysłowe na świecie. Odbywają się każdej wiosny w stolicy Dolnej Saksonii. Pokazane zostaną najnowsze rozwiązania zapewniające efektywną produkcję.
Określenie Hannover Messe jako najważniejszej tego typu imprezy na świecie jest wartościujące w wymiarze i symbolicznym i prestiżowym. Wyraża wagę owego wydarzenia, nie odwołując się do liczb (powierzchnia targów, wystawcy, odwiedzający goście), bo np. już w samych Niemczech są tereny ekspozycyjne o większej powierzchni niż Hannover Messe. Odwiedzenie wszystkich stoisk firmowych na HM wymaga wyjątkowo dobrej kondycji fizycznej i dodajmy pochłania także sporo czasu.
Biznes wystawienniczy nie tylko w Niemczech poniósł straty i teraz chce je nadrobić. Do czego pod każdą szerokością geograficzną nieodzowna jest większa ofensywność działań oraz ich kreatywność i innowacyjność. Plus oczywiście obecność w mediach.
W Hanowerze na targach można było się przekonać, że po załamaniu covidowym branża wystawiennicza nabrała znów wigoru. Świadczą o tym m.in. tłumy odwiedzających tegoroczne targi w Hanowerze – ponad 130 tys. gości, a 40% stanowili przybysze ze 150 państw. Chodziło o nawiązanie bezpośredniego kontaktu z wystawcami, którzy mieli firmowe ekspozycje. Ich liczba też była imponująca – 4 tys. z 60 krajów.
Jak wybrać z nawały targowych faktów najistotniejsze, gdy trzeba to zmieścić maksymalnie na dwóch stronach w czasopiśmie. Kanclerz federalny Olaf Scholz inaugurując targi powiedział: To, co można tu wyczuć, to innowacja, chęć opracowywania nowych rzeczy. Dotyczy to w szczególności dużego zadania, jakim jest poradzenie sobie z wyzwania cyfryzacji i możliwości wykorzystania… I dodał: Sztuczną inteligencję można dziś znaleźć już w nawet najmniejszych produktach. Pomaga to również w ograniczeniu zużycia ilości surowców i energii..
Transformacja przemysłowa
Chyba każdy gość odwiedzający tegoroczne targi mógł zauważyć, że odbywały się one pod znakiem sztucznej inteligencji, wodoru i międzysektorowych innowacji energetycznych. Zmobilizowało to do udziału m.in. przedsiębiorstwa z branży inżynierii mechanicznej, elektrotechniki i przemysłu cyfrowego, a także sektora energetycznego. Kluczowymi okazały się: przemysł 4.0/Manufacturing-X, cyfryzacja/sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe oraz zagadnienia produkcji neutralnej. Chodził o ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz pożytki płynące z wykorzystania atutów wodoru i ogniw paliwowych. Istotnym wątkiem targów stała się prezentacja nowatorskich rozwiązań, dotyczących metod wytwarzania energii oraz jej dostaw.
Przekazanie wiedzy i możliwości wystawców w sposób zachęcający do zainteresowania się nimi przyszłych klientów nie jest zadaniem łatwym. Duże ekrany, pracujące urządzenia i obsługujące je roboty to dzisiaj już zwykła targowa codzienność i nawet porozmawianie z robotem nie wywołuje tak dużych emocji, jak jeszcze niedawno..
Wszystkie prezentowane typy robotów były produktami wystawionymi na sprzedaż, ale możliwa jest i inna opcja. Na targach były firmy specjalizujące się w usługach wynajmu robotów. I można było je wypożyczyć na kilka godzin, aby uświetniły firmową prezentację na stoisku.
Startupy na podium
W szranki na targowym polu stanęło 300 startupów, walcząc o uwagę zwiedzających, w tym członków jury Nagrody HERMES Startup AWARD Deutsche Messe. Nagrodą tą co roku honorowana jest firma mającą nie więcej niż 5 lat, a której produkt lub rozwiązanie charakteryzuje się szczególnie wysokim poziomem innowacyjności technologicznej. W batalii o zieloną transformację start-upy odgrywają przełomową rolę – zaznacza prof. Holger Hanselka, prezes Towarzystwa Fraunhofer, a zarazem przewodniczący jury. Członkowie jury uznali, że tym razem prestiżowa nagroda powędruje do firmy Archigas z Rüsselsheim, specjalizującej się w innowacyjnych rozwiązaniach technicznych do zastosowań związanych z elektrolizą, produkcją wodoru oraz ogniwami paliwowymi.
Prof. dr inż. Holger Hanselka, podkreśla: Technologie wodorowe pełnią kluczową rolę w transformacji przemysłu w kierunku zrównoważonego rozwoju i stanowią podstawowy element systemu energetycznego przyszłości. Pragnąc w pełni wykorzystać ich potencjał, absolutnie kluczowe jest szybkie przekształcenie innowacyjnych pomysłów w rzeczywiste zastosowania.
Eksperci z Archigas prezentowali na stoisku nagrodzony produkt, jakim jest kompaktowy przetwornik TCD3000 SI (wkręcany). Służy on do precyzyjnego, szybkiego i czułego pomiaru (quasi-)binarnych mieszanin gazów. Pomiar stężenia wodoru za pomocą przewodności cieplnej zapewnia wydajną, dokładną i opłacalną metodę monitorowania wodoru w różnych zastosowaniach, w tym w przemyśle, systemach energetycznych i ochronie środowiska.
Spotkania, dyskusje, panele
Zgodnie z wieloletnią tradycją i w tym roku targi stanowiły platformę dla wielu dziesiątek konferencji i forów, a na nich przede wszystkim królował temat cyfryzacji przemysłu. Można było wysłuchać m.in. wykładu zatytułowanego: Sztuczna inteligencja i automatyzacja dla odpornego łańcucha wartości wśród partnerów produkcyjnych. Jeden z paneli odbył się pod hasłem: Pozbądź się niepotrzebnej złożoności w swoim portfolio produkcji, aby się rozwijać. Dyskutowano jak standardy branżowe mogą być motorem współpracy. I każdy kto w nich uczestniczył wzbogacił swą wiedzę na temat sposobów digitalizacji swoich procesów produkcyjnych.
Organizatorzy budujący prestiż targów oczekują wsparcia od polityków. Stąd obecność podczas inauguracji Hannover Messe 2024kanclerza Niemiec, czy przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz premiera rządu norweskiego. Norwegia była bowiem w tym roku krajem partnerskim targów. Premier Norwegii, Jonas Gahr Støre był pod wrażeniem i skonstatował: Wiele rzeczy, które dzisiaj widzieliśmy, pięć lat temu byłoby science fiction.
Marek Bielski
Zdjęcia: Detsche Messe AG