Rozwój nauki i techniki w XXI w., na całym świecie, doznaje gwałtownego przyspieszenia. Nacisk na zwiększenie produktywności w celu poprawy konkurencyjności firm, w tym z sektora przemysłowego, jest coraz większy. Wywołuje to pilną potrzebę poszukiwania nowatorskich rozwiązań niemal w każdej dziedzinie.
Wielu inżynierów i techników, od lat pracujących w branży technicznej, jest na bieżąco z najnowszymi trendami jej rozwoju. Ich doświadczenia zawodowe i uwagi mogą więc stanowić cenne wskazówki, dla już pracujących w tym zawodzie młodych innowatorów, jak i dla ambitnych kobiet i mężczyzn dopiero wybierających trudne studia techniczne. Wykonywanie zawodu inżyniera, szczególnie w obecnych czasach, przy otwierających się perspektywach zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w technice, stwarzają wyjątkową szansę na poszerzanie horyzontów, dawaniu upustu wyobraźni i uniknięcie zniechęcającej rutyny.
Spektrum zagadnień w świecie techniki jest bardzo szerokie. Niełatwo orientować się w nim pośród gąszczu fachowych terminów, zakresów działań poszczególnych specjalizacji inżynierskich i wzajemnych relacji między nimi. Zgodnie ze współcześnie przyjmowanym podziałem branża techniczna obejmuje tradycyjne dziedziny inżynierii i produkcji, w tym technologie rozumiane jako sposoby realizowania produkcji. Branżę koncentrującą się na nowoczesnych technologiach informacyjnych i cyfrowych, słusznie czy nie, określa się obecnie terminem branża technologiczna. Branża motoryzacyjna, petrochemiczna i energetyczna są obecnie kluczowe w rozwoju gospodarczym. Stąd, większa koncentracji na nich w niniejszym artykule.
Wojciech Podgórski
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-151971-in%C5%BCynier-%E2%80%93-zaw%C3%B3d-z-przysz%C5%82o%C5%9Bcia-przeglad-techniczny-2024-12.html