Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Kariery inżynierów, czyli Absolwenci w branży

Prestiż każdej uczelni wyższej budowany jest przez kadrę naukową, doktorantów, studentów, ale także, a może przede wszystkim przez absolwentów. Dlatego tak ważna jest więź między społecznością akademicką a tymi, którzy opuścili już mury uczelni i realizują się zawodowo w wielu miejscach na świecie.

Na Politechnice Warszawskiej powstała inicjatywa pod nazwą #AlumniPW, mająca na celu zacieśnienie relacji między uczelnią a osobami, które skończyły tu studia. Jest to projekt koordynowany przez Biuro Karier PW i współfinansowany z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

JEDYNY TAKI WYDZIAŁ

Pierwsza debata odbyła się na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych (fot. PW)

Pierwsza debata z cyklu miała tytuł pt. „Możliwość adaptacji istniejących pojazdów do zadań specjalnych w obliczu zagrożeń militarnych” i odbyła się 14 maja 2024 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW.  Została zorganizowana, zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia, dzięki współpracy – Biura Karier PW, Wydziału SiMR, Klubu Absolwenta SiMR i Samorządu Studentów SiMR.

W debacie wzięli udział zaproszeni eksperci, w tym absolwenci Wydziału SiMR: Tadeusz Boruciński – menedżer, Doradca Zarządu, WB Electronics S.A.; Maciej Ciżyński – Technical Support Manager Product & Homologation, Volvo Trucks Polska, absolwent Wydziału SIMR; Jacek Fink-Finowicki – kierownik sprzedaży pojazdów pasażerskich, Siemens Mobility Sp. z o.o., absolwent Wydziału SIMR; mjr dr inż. Jarosław Kończak – Kierownik Biura Ekspertów, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej; Szymon Kostro – Project coordinator, Eneria CAT Polska, absolwent Wydziału SIMR.

Absolwenci Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW przez lata zapisywali się (i w dalszym ciągu zapisują się) na kartach historii światowej motoryzacji – przypomina Andrzej Walewski z Klubu Absolwenta SiMR. – Wielu z naszych kolegów zdobyło doświadczenia w różnych gałęziach przemysłu. Ich wiedza wykorzystywana jest w praktyce. Obserwujemy w ostatnich latach dynamiczny postęp technologiczny. Na rynku pracy poszukiwani są fachowcy z kwalifikowaną wiedzą specjalistyczną. W naszym gronie absolwentów są tacy eksperci. Jednocześnie chcemy zachęcić młodzież, aktualnych studentów jedynego wydziału samochodowego w kraju do podnoszenia własnych kwalifikacji i zdobywania wiedzy praktycznej.

Debata była nie tylko okazją do spotkania, ale i ciekawej dyskusji, m.in. o przygotowaniu społeczeństwa na sytuację kryzysową, gotowości przemysłu i struktur cywilnych na zagrożenie militarne, sposobach na lepsze zabezpieczenie w przypadku realnego zagrożenia.

BUDOWNICTWO – BRANŻA DLA KOBIET?

Uczestnicy debaty „Kobiety w budownictwie” (fot. PW)

Wydział Inżynierii Lądowej PW był gospodarzem kolejnej debaty. Tym razem rozmawiano m.in. o działaniach wspierających pozycję kobiet w branży, która jest postrzegana jako męska, o sukcesach i wyzwaniach. W debacie pt. „Kobiety w budownictwie” uczestniczyli m.in. Anna Karyś-Sosińska – członek zarządu Budimex SA, Małgorzata Konopska-Piechurska – technolog ds. betonu, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i ESG TPA Sp. z o.o., Marta Kompińska – kierownik regionu ds. ekonomicznych – Region Polska Południowa PORR Polska, dr hab. inż. Renata Walczak, prof. uczelni – Prorektor PW ds. Filii w Płocku, Beata Hajduk – head of HR PERI oraz Wiktor Piwkowski – ekspert ds. budownictwa i infrastruktury.

– Same mówimy sobie, że musimy więcej, że musimy bardziej, co jest nieprawdą, same nie wspieramy siebie wystarczająco mocno – mówiła Anna Oleksiewicz. 

– Kobiety w budownictwie to zagadnienie niesamowicie szerokie, przez co mogłoby się wydawać, że nie do omówienia w trakcie kilkugodzinnego spotkania – opowiada Artur Krygier – starszy specjalista ds. BIM, reprezentujący absolwentów Wydziału Inżynierii Lądowej, współprowadzący debatę. – Licznie przytoczone historie, przykłady oraz anegdoty stanowiły cenne źródło informacji, a także porad dla wszystkich pracowników branży budowlanej – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Po naszej konferencji z pewnością można stwierdzić jedną rzecz – kobiety świetnie odnajdują się w świecie budownictwa a jedyne czego potrzebują to zaufania – dodaje.

„ZMATERIALIZOWANE” SUKCESY

Uczestnicy debaty „Zmaterializuj swój sukces – inżynieria materiałowa odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata” (fot. PW)

„Zmaterializuj swój sukces – inżynieria materiałowa odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata” – pod takim tytułem odbywała się debata na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW. Uczestniczyli w niej absolwenci Wydziału: dr inż. Joanna Siejka-Kulczyk (GE Vernova), dr inż. Artur Oziębło (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN) oraz mgr inż. Wojciech Wojsa (Venture Industries Sp.z o.o). 

Absolwenci opowiedzieli o swoich doświadczeniach zawodowych, m.in. o tym, jak wygląda przejście z nauki do biznesu, czy doktorat jest atutem czy przeszkodą w pracy zawodowej, jakie kluczowe kompetencje i umiejętności pomagają w odnoszeniu sukcesu w zawodzie. Z wypowiedzi prelegentów obecni podczas debaty studenci mogli się dowiedzieć, dlaczego warto studiować inżynierię materiałową. Jak podkreślali wszyscy uczestnicy debaty studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej dają szeroką, multidyscyplinarną wiedzę, co ułatwia absolwentom karierę w wielu gałęziach gospodarki, takich jak np. energetyka, lotnictwo, budownictwo czy branża medyczna. Innowacje tworzone przez specjalistów „od materiałów” znajdują zastosowanie w  bardzo zróżnicowanych projektach przemysłowych – od samochodów elektrycznych, przez implanty medyczne, po smartfony.

ABSOLWENCI NA ŚWIECIE

Spotkanie z architektem Krzysztofem Górnickim

Sukces cyklu debat „Absolwenci w branży” zainspirował Biuro Karier PW do pójścia o krok dalej i 4 grudnia 2024 r. odbyło się premierowe wydarzenie w ramach cyklu „Absolwenci na świecie” – kameralnych spotkań z wybitnymi absolwentami. Wydział Architektury PW gościł wybitnego architekta Krzysztofa Górnickiego, który jest senior partnerem w jednej z najważniejszy pracowni architektonicznych na świecie: Foster& Partners. Krzysztof Górnicki prowadził spektakularne projekty, takie jak prawie 400 metrowa siedziba China Merchants Bank w Shenzhen (w budowie) oraz najwyższy biurowiec w UE, 310 metrowy Varso Tower (ukończony w 2022 r.). Od kilku lat również specjalizuje się w dużych projektach infrastrukturalnych jak lotnisko Tocumen w Panamie i obecnie projektowany węzeł intermodalny CPK pomiędzy Warszawa a Łodzią.

O dużym zainteresowaniu tematyką rozmowy i osobą zaproszonego gościa może świadczyć liczba pytań ze strony studentów – było ich tak dużo, że nie wszystkie zmieściły się w czasie przeznaczonym na spotkanie.

Opracowano na podstawie materiałów Politechniki Warszawskiej www.pw.edu.pl