Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Krok w edukację przyszłości

Ogólnopolski Konkurs „Droga do Przyszłości” to jedyna taka, jak do tej pory inicjatywa, wspierająca szkoły ponadpodstawowe. Celem było zaangażowanie uczniów i zmotywowanie ich do refleksji nad tym, co nas czeka w przyszłości. Organizatorem konkursu jest poznańska firma Ei-System Sp. z o.o.

W projekcie można było przedstawić projekt w jednym z trzech obszarów: świat przyszłości, zawody przyszłości i relacje społeczne w przyszłości, a warunkiem było użycie drukarki 3D. Aż 60 Zespołów, z blisko 180 zgłoszonych, poznało korzyści płynące z wykorzystania technologii 3D. Co ważne, uczniowie zdobyli nowe kompetencje i umiejętności, które lepiej przygotują ich do wyboru wymarzonej uczelni oraz zawodów przyszłości. Każdy zespół projektowy otrzymał niezbędne narzędzia pracy – drukarkę 3D Banach School wraz z filamentem oraz wsparcie znanych i cenionych specjalistów ze świata edukacji. Każdy team mógł wybrać swojego opiekuna merytorycznego: Łukasza Gierka, Jacka Kawałka lub Artura Tutkę, którzy pomagali uczniom na każdym etapie projektu. Patronem merytorycznym konkursu był prof. Jacek Pyżalski, który z ogromną pasją i zaangażowaniem przyczynia się do poszerzania kompetencji cyfrowych wśród młodych osób.

Uczniowskie projekty

Zwycięzcy konkursu „Droga do przyszłości”:

I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. P. Michałowskiego TSSP w Krakowie.

II miejsce –I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu.

III miejsce – Mechanik w Słupsku-Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych.

***

Współorganizatorem Gali Finałowej był Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Fundatorem nagród Wacom, Promethean oraz Banach 3D, a partnerami wydarzenia byli: Przegląd Techniczny-gazeta inżynierska, Fundacja edTech Polska, CD3D, UMCS, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Ogólnopolski Projekt Emp@tyczna klasa, PTI oraz Głos Nauczycielski.

Krok w edukację przyszłości