Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Łączą pokolenia i kontynenty

Co trzy lata polscy inżynierowie oraz uczeni z kraju i zagranicy zjeżdżają się do kraju na Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (SZIP), organizowany wspólnie z Kongresem Techników Polskich (KTP).

Miejscem obrad i współorganizatorem tegorocznego wydarzenia obok Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej była Politechnika Poznańska (9-11.06.2025). Wzięło w nim udział ponad 300 uczestników z Polski, Kanady, USA, Niemiec, Francji, Wlk. Brytanii, Austrii, Norwegii, Litwy i Ukrainy.

Wśród uczestników nie zabrakło nestorów zawodu, ale także młodych twórców techniki, w tym studentów. Hasłem tegorocznego VI SZIP i XXVIII KTP była „Technika dla zdrowia i bezpieczeństwa”. Dlatego też wzięli w nich udział oprócz inżynierów również przyrodnicy, medycy, specjaliści od żywienia, ekolodzy i psycholodzy.

Wspólnym mianownikiem tego spotkania było przeświadczenie, że inżynier to dziś nie tylko zawód – to misja, odpowiedzialność i pasja. A także – jak pokazały trzy czerwcowe dni – pretekst do wzruszeń, uścisków i konkretów, które mogą zmieniać świat.

Spędzili wspólnie trzy dni na intensywnej wymianie doświadczeń, inspirujących debatach i, co równie ważne, nieformalnych rozmowach przy kuluarowych stolikach i podczas wieczornych bankietów. W murach Politechniki Poznańskiej nie tylko debatowano o przyszłości inżynierii – tu na nowo potwierdzono coś znacznie ważniejszego: że polska myśl techniczna to wspólnota, której nie rozdzielą ani oceany, ani pokolenia.

Jolanta Czudak

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-155130-%C5%82acza-pokolenia-i-kontynenty-przeglad-techniczny-2025-7.html