Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Laureaci polskiej edycji konkursu vector 2024

Już po raz dziewiąty firma igus® uhonorowała inżynierów i kierowników projektów za innowacyjne, odważnie i kreatywne zastosowania systemów prowadników kablowych oraz przewodów wykonanych z wysokowydajnych polimerów. Zwycięzcy ogólnoświatowego konkursu zostali zaprezentowani podczas tegorocznych Targów HMI. Dzisiaj, mamy niezwykłą przyjemność przedstawić Państwu polskich laureatów tej prestiżowej nagrody.

We współczesnej inżynierii dominuje tematyka sztucznej inteligencji, Internet rzeczy i Przemysł 4.0. Jednak inżynierowie wciąż robią niezwykłe postępy, także w innych, wydawałoby się niepozornych sferach przemysłu. Mowa tu na przykład o obszarze prowadzenia przewodów oraz węży w maszynach i systemach. Wbrew pozorom wymaga to od inżynierów, konstruktorów czy technologów coraz większych umiejętności i wiedzy, ponieważ coraz bardziej świadomi klienci oczekują więcej niż kiedykolwiek do tej pory.

Wystarczy spojrzeć chociażby na rozwiązanie węża hydraulicznego, który waży kilka ton, a posusza się w niezawodny sposób na odległości ponad 1 kilometra w gigantycznych koparkach czerpakowych. Inny przykład – przewody do transmisji danych, które mogą podążać za najbardziej nieprzewidywalnymi ruchami 3D na ramionach przegubowych robotów w fabrykach.

Takie przykłady można byłoby wymieniać w nieskończoność, ale trudno byłoby się w nich odnaleźć. Dlatego firma igus® honoruje takie rozwiązania. Dzięki konkursowi vector pokazujemy możliwości, jakie daje współczesna inżynieria. Prezentujemy rozwiązania kreatywne, innowacyjne, czasem niezwykle odważne. Wszystkie one działają, sprawdzają się i mają niezwykły wpływ na opłacalność produktu, ochronę środowiska i optymalizację pracy.

Polska nagroda vector 2024

W tym roku najlepsze polskie aplikacje wybierało jury w składzie: Paweł Kruk, Redaktor Naczelny MM Magazyn Przemysłowy,    Daniel Marzec, Dyrektor Zarządzający – systemy e-rowadnikowe igus® Polska oraz Karol Lenkiewicz, Manager produktu readychain® w firmie igus® Polska. Jury, pod szczególną uwagę brało:

  • innowacyjność urządzenia,
  • unikatowość na polskim rynku,​
  • zastosowanie systemu igus®​,
  • żywotność, niezawodność, bezobsługowość.

Po niełatwych obradach, wyłonionych zostało 5 laureatów. Oto aplikacje, które wzbudziły największe zainteresowanie sędziów polskiej nagrody vector 2024:

1. miejsce i złoty vector dla firmy ZEMAT Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych.

Maszyny pracują w dużym zapyleniu i wymagają częstego przezbrajania, w zależności od materiału z jakiego w danym momencie wykonywana jest produkcja. Szybkie, łatwe i bezpieczne rozłączanie i łączenie poszczególnych modułów maszyn było tu jednym z podstawowych warunków.  Równie istotne było to, żeby takie przezbrojenie użytkownik maszyny mógł wykonać samodzielnie.

Dzięki zastosowaniu złącza Module Connect w jednym miejscu można zintegrować różnego rodzaju przewody (zasilające, sterowania, sieciowe EtherCAT oraz pneumatyczne), co znacznie oszczędza miejsce montażowe, w stosunku do klasycznych złączy. Dodatkowo, rozwiązanie jest kompletne, co oszczędza czas montażu i eliminuje błędy a wysoka jakość rozwiązania gwarantuje mniejszą awaryjność, przy wydłużonym czasie eksploatacji maszyny. Wszystko to przyczynia się finalnie do redukcji kosztów.

Złoty vector dla firmy ZEMAT Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych.

2. miejsce i nagrodę srebrnego vectora otrzymała firma POLCOM Przemysław Kimla. Nagroda została przyznana za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowy centrum obróbczym CNC BPF. To wysokowydajne urządzenie zostało zaprojektowane jako platforma do maszyn obrabiających metodą skrawania w co najmniej 3 osiach. Nagrodzona maszyna pracuje w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych, i obrabia blachy aluminiowe rozwijane z kręgu sięgające długości nawet 16 m. I to właśnie dla tego obszaru roboczego zastosowany został e-prowadnik firmy igus®.

W prowadniku pracują przewody zasilające, sterownicze oraz pneumatyczne. Jednak największym wyzwaniem było poprowadzenie przewodu ssawnego o średnicy 100 mm, który miał odprowadzać wióry z miejsca obróbki blach. Dodatkowo wymagana była prędkość przesuwu wynosząca 1 m/s i przyspieszenie 10 m/s2. Dzięki zastosowaniu trzymodułowego prowadnika kablowego igus®, zaoszczędzono bardzo dużo miejsca i znacząco poprawiono ergonomie pracy maszyny, ponieważ wszystkie przewody zostały poprowadzone w jednym prowadniku. Pozwoliło to również na redukcję kosztów.

Nagrodę srebrnego vectora otrzymała firma POLCOM Przemysław Kimla za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowy centrum obróbczym CNC BPF. Nagrodzona maszyna pracuje w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych, i obrabia blachy aluminiowe rozwijane z kręgu sięgające długości nawet 16 m.

3. miejsce i brązowy vector powędrował do firmy Baumalog Sp. z o. o. za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na dużych odległościach – nawet do 55 m. Dodatkowe wymaganie jakie spełniły dwa zastosowane systemy prowadników igus® to prędkość jazdy wózka, wynosząca 0,2 m/s.

Celem zastosowań rozwiązań e-prowadnikowych było skrócenie interwałów konserwacyjnych i czasu montażu. Przy okazji udało się zaprojektować system, w którym prowadnik kablowy nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu.

Brązowy vector powędrował do firmy Baumalog Sp. z o. o. za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na dużych odległościach – nawet do 55 m.

Coraz większą wagę przykładamy do zielonych rozwiązań, dlatego igus® nagradza również aplikacje, które wspierają ochronę środowiska. W tym roku zielony vector otrzymała firma Systemy Transportu Bliskiego Panda Sp. z o.o. za system automatycznych suwnic chwytakowych dla magazynu paliwa biomasowego. Suwnice stanowią niezbędne ogniwo w procesie rozładunku biomasy do automatycznego magazynu oraz załadunku paliwa do pieca w elektrociepłowni.

Rozwiązaniem jakie tu zastosowano jest prowadnik kablowy zick-zack firmy igus®, najlepsze rozwiązanie dla tej aplikacji, z powodu potrzeby pionowego  przemieszczania dużej ilości przewodów (w tym ekranowanych). W aplikacji wykorzystano również złącze modułowe Module Connect, które pozwala na szybki i łatwy montaż oraz demontaż chwytaka podwieszonego pod suwnicę w przypadku awarii, serwisu czy przeglądu.

Dodatkowo, cały układ automatycznych suwnic chwytakowych wpisuje się w zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, gdzie jako paliwo zastosowano luźną słomę. Magazyn biomasy, w którym pracować będą suwnice chwytakowe pozwoli na:

  • znaczne ograniczenie spalania węgla,
  • zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i energii elektrycznej,
  • zdecydowane obniżenie emisji CO2 do atmosfery oraz  obniżenie kosztów operacyjnych działalności związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2,
  • wzrost bezpieczeństwa energetycznego dzięki zapewnieniu dywersyfikacji paliw.
Zielony vector otrzymała firma Systemy Transportu Bliskiego Panda Sp. z o.o. za system automatycznych suwnic chwytakowych dla magazynu paliwa biomasowego, gdzie zastosowano prowadnik kablowy zick-zack firmy igus.

Jury naszego konkursu zdecydowało również o przyznaniu w tym roku jednego wyróżnienia. Trafiło ono do firmy REbuild 3DCP, za drukarkę 3D, która drukuje funkcjonalne budynki i większe prefabrykowane elementy betonowe. Podczas pracy, drukarka narażona jest na działanie warunków atmosferycznych, opady i zapylenie, a także temperaturę od 5 do 40oC. Dodatkowo osiąga prędkości do 600 mm/s i przyśpieszenia do 800/s2. Z racji na modułową konstrukcję, posuwy w osiach X i Y mogą wahać się od 3 do 15 m.

Dzięki zastosowaniu przewodów chainflex® oraz e-prowadników igus® możliwe było zachowanie początkowych założeń i rozbudowanie funkcjonalności drukarki. Wysoka niezawodność produktów pozwala skrócić czas i ograniczyć koszty serwisu maszyny.

Uwagę zwraca również ekologiczny aspekt tej aplikacji. Drukarka pozwala bowiem na ograniczenie odpadów w procesie tworzenia konstrukcji betonowych. Możliwe staje się tu wyeliminowanie szalunków, które są konieczne w przypadku metod tradycyjnych. Równocześnie proces pozwala na optymalizację topologiczną struktury drukowanych obiektów, co z kolei przekłada się na zminimalizowanie użytego materiału i ograniczenie generowanego śladu węglowego.

Wyróżnienie trafiło do firmy REbuild 3DCP, za drukarkę 3D, która drukuje funkcjonalne budynki i większe prefabrykowane elementy betonowe.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uhonorowanym w 9. Edycji konkursu o nagrodę vector i dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Te niezwykłe, innowacyjne i kreatywne aplikacje, w których zastosowane zostały produkty igus® wpisują się w wizję firmy – Technologia w górę! Koszty w dół! To nasza praca!

Kolejny konkurs za rok! Już dzisiaj zapraszamy do udziału w konkursie manus 2025! Tym razem będziemy poszukiwać innowacji związanych z zastosowaniem łożysk polimerowych!
Szczegóły już niebawem!