Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Liczy się synergia

Pod koniec 2023 r. w Warszawie otwarte zostało nowe biuro ALTEN Delivery Center Eastern Europe. To druga – po Gliwicach – lokalizacja w Polsce firmy specjalizującej się w świadczeniu usług konsultingowych z zakresu inżynierii i technologii informatycznych dla międzynarodowych klientów.

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego otwarcia biura w Warszawie  – druga od prawej Katarzyna Zaręba (fot. ADC)

ALTEN Delivery Center Eastern Europe jest częścią globalnej sieci ALTEN Offshore Delivery Centers, która obejmuje centra w różnych regionach, m.in. w Maroku, Indiach, Meksyku i Hiszpanii. Powstała ponad rok temu, kiedy to Grupa ALTEN zdecydowała o połączeniu oddziałów w Rumunii i Polsce w jeden podmiot.Zdaniem Katarzyny Zaręby, dyrektora ALTEN Delivery Center Eastern Europe na Polskę, łącząc mocne strony dwóch podmiotów firma jest w stanie oferować bardziej zróżnicowany zakres usług, tym samym silniej zaznaczając swoją obecność na rynku Europy Wschodniej.

Obecnie ALTEN Delivery Center Eastern Europe działa w czterech lokalizacjach w Polsce i Rumunii (Gliwice, Warszawa, Iași i Bukareszt). Świadczy usługi konsultingowe z zakresu inżynierii i technologii informatycznych dla międzynarodowych klientów z sektorów, takich jak: motoryzacja, lotnictwo, energetyka i nauki przyrodnicze, usługi IT i finanse, telekomunikacja i multimedia.

– Uruchomienie warszawskiego biura to kolejny ważny etap rozwoju naszej firmy wzmacniający nasze zaangażowanie w świadczenie usług dla klientów na światowym poziomie oraz umacnianie pozycji grupy w regionie – podkreśla Katarzyna Zaręba.Dotychczas firma koncentrowała się na realizacji projektów inżynieryjnych dla niemieckiego sektora motoryzacyjnego w Polsce. Teraz planuje poszerzyć swoją ofertę na inne kraje Europy (Beneluksu i Skandynawii) i Ameryki Północnej, a także na wszystkie obszary działalności w ramach grupy ALTEN, takie jak lotnictwo, energetyka, finanse, biotechnologia, telekomunikacja i wiele innych. – Dzięki bogatemu doświadczeniu, nasz zespół inżynieryjny obecnie pracuje nad projektowaniem przyszłych konstrukcji kompozytowych statków powietrznych typu eVTOL – elektryczny pionowy start i lądowanie – dla klientów ze Stanów Zjednoczonych. Jest to tylko jeden z przykładów rozszerzenia naszej oferty – wyjaśnia Katarzyna Zaręba.

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

ALTEN Delivery Center Eastern Europe współpracuje także z kilkoma największymi uczelniami wyższymi w Polsce, takimi jak Uniwersytet Śląski, Akademia WSB, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Bielsko-Bialski. Współpraca z uczelniami obejmuje między innymi:

  • wsparcie finansowe dla projektów badawczo-rozwojowych,
  • organizację staży i praktyk dla studentów,
  • tworzenie  wspólnych przedsięwzięć, takich jak konferencje, seminaria, warsztaty, dni otwarte dla studentów  i inne inicjatywy mające na celu edukację i promocję innowacji i rozwoju technologicznego.

W bieżącym roku ADC Eastern Europe planuje rozpocząć współpracę z Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną oraz Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych. – Nie tylko prezentujemy studentom realia pracy w naszej firmie, ale także umożliwiamy naszym pracownikom prowadzenie warsztatów i wykładów na uczelniach. Uczestniczymy w targach pracy organizowanych przez uczelnie, poszukujemy talentów do pracy nad konkretnymi projektami i organizujemy tzw. speed hiring, aby w kilku godzin wybrać kandydatów do nowych projektów – mówi dyrektor Zaręba. Firma finansuje również rozwój nowych technologii, wspierając projekty, takie jak „Phoenix III” – łazik marsjański stworzony przez studentów z grupy Silesian Phoenix z Politechniki Śląskiej. – Jesteśmy otwarci na dalsze możliwości współpracy. Wierzymy, że przynosi ona synergiczne efekty, łącząc umiejętności i doświadczenia, co pozwala nam skuteczniej reagować na złożone wyzwania branżowe i dostarczać innowacyjne rozwiązania dla naszych klientów – dodaje Katarzyna Zaręba.

SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ

W jakie główne wyzwania stojące przed inżynierią transportową ADC Eastern Europe  zamierza się angażować?Są to przede wszystkim elektryfikacja, zaawansowane technologicznie konstrukcje i projektowanie materiałów. Integracja tych obszarów z usługami informatycznymi dynamicznie rośnie, poszerzając pole możliwości dla programistów. – Nasze kompetencje obejmują obszary związane z usługami zintegrowanymi, wizualizacją danych, tworzeniem, rozwojem i testowaniem oprogramowania oraz migracją do chmur, dzięki czemu możemy oferować kompleksowe usługi naszym klientom – podkreśla Katarzyna Zaręba.

Przygotowując się do tych wyzwań ALTEN Delivery Center Eastern Europe, który obecnie zatrudnia 500 pracowników, do końca roku 2024 zamierza rozbudować swój zespół do 750 osób.            

Lidia Sosnowska

Założona w 1988 roku firma ALTEN wspiera strategie rozwoju swoich klientów w obszarach innowacji, badań i rozwoju oraz systemów informatycznych. Współpracuje z kluczowymi graczami w sektorach: lotniczym, kosmonautyki, obrony i bezpieczeństwa, motoryzacji, kolejnictwa, energetyki i ochrony środowiska, nauk przyrodniczych i zdrowia, sprzętu przemysłowego i elektroniki, telekomunikacji, bankowości, finansów i ubezpieczeń, usług i mediów, a także sektora usług publicznych i rządu. Grupa zatrudnia ponad 54 tys. pracowników działających w ponad 30 krajach, z czego 88% to inżynierowie. Jej obroty w 2022 r. wyniosły 3,78 miliarda euro.
Grupa ALTEN
„Phoenix III" – łazik marsjański stworzony przez studentów z grupy Silesian Phoenix z Politechniki Śląskiej