W Katowicach oficjalnie zainaugurowano działalność Łukasiewicz – Instytutu Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa (Łukasiewicz – AI). Wydarzenie, które odbyło się 3 lipca, cieszyło się dużym zainteresowaniem strony publicznej m.in. minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski i wiceministra cyfryzacji dr. Michała Gramatyki.
Łukasiewicz – AI przejął aktywa Łukasiewicz – EMAG, jednostki z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie technologii cyfrowych. Jego misją będzie wspieranie transformacji w tym zakresie oraz zapewnianie wsparcia eksperckiego dla sektora publicznego i przedsiębiorców. Jak podkreślił dr Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz, utworzenie Łukasiewicz – AI to ważny krok w realizacji strategii Sieci:
Będziemy zapleczem kompetencyjnym dla sektora publicznego i MŚP. To instytut stworzony z myślą o gospodarce przyszłości.dr Hubert Cichocki, prezes Centrum Łukasiewicz
Miejsce cyfrowej transformacji polskiego biznesu
Nowa jednostka nie będzie konkurować z takimi instytucjami jak NASK czy Instytut Łączności – zaznaczył dr hab. Jan Kozak, dyrektor Łukasiewicz – AI. Jego celem jest uzupełnianie kompetencji krajowego ekosystemu:
Będziemy się uzupełniać. Nasz kierunek to sztuczna inteligencja dla gospodarki. Zamierzamy wspierać polskie przedsiębiorstwa w skutecznej transformacji cyfrowej. Na Śląsku powstaną dostępne dla przedsiębiorców centra danych, których na razie brakuje w regionie.dr hab. Jan Kozak, dyrektor Łukasiewicz – AI
Chociaż potencjał sztucznej inteligencji jest duży, wiele małych i średnich firm wciąż nie planuje wdrażania najnowszych rozwiązań cyfrowych. To może wpływać na tempo innowacji i konkurencyjność polskiej gospodarki. Łukasiewicz – AI nie tylko oferuje wsparcie we wdrażaniu technologii opartych na AI, ale także inicjuje program edukacyjny, który ma pomóc osobom w każdym wieku lepiej zrozumieć możliwości AI.
Łukasiewicz – AI wspierany ponad podziałami politycznymi
Nowy instytut Sieci Badawczej Łukasiewicz w celu pozyskania energii niezbędnej do prac nad AI będzie wykorzystywał potencjał terenów poprzemysłowych do budowy magazynów energii oraz OZE. Jest to istotny element transformacji energetycznej Polski.
Podczas uroczystości minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zwróciła uwagę na znaczenie krajowego know-how. Dodatkowo zaznaczyła istotność cyberbezpieczeństwa, w kontekście ataków na polską sieć energetyczną:
Nie mam wątpliwości, że te ataki się nasilą. Obok fizycznego ataku to dziś największe zagrożenie dla infrastruktury krytycznejPaulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska
Z kolei wiceminister cyfryzacji dr Michał Gramatyka wskazał na przewagę rozwiązań tworzonych w instytucjach publicznych:
Modele tworzone pod kontrolą państwa dają większe zaufanie niż technologie oferowane przez komercyjne podmioty, o których działaniu często wiemy niewiele.dr Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji
W inauguracji wzięli udział także:
- Marek Wójcik – Wojewoda Śląski,
- Bartłomiej Pejo – Przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii,
- Maciej Biskupski – Wiceprzewodniczący zarządu GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia,
- Waldemar Bojarun – Wiceprezydent Katowic,
- Marlena Miąsko – Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach,
- Ewa Lipka – Wiceprezes Zarządu Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.