Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), co roku przyznaje zaszczytny tytuł Inżyniera Mechanika Roku, przedstawicielom zawodu tworzącym ciekawe, innowacyjne rozwiązania z obszaru inżynierii mechanicznej. W tym roku tytułem Inżyniera Mechanika Roku 2024 uhonorowano dr. hab. inż. Mariusza Tryznowskiego za opracowanie konstrukcji, budowy i wdrożenie do produkcji inteligentnego systemu wytwarzania cieczy zagęszczonych ścinaniem.
Ciecz zagęszczana ścinaniem to tzw. płyn nienewtonowski, w którym wartość lepkości rośnie wraz ze wzrostem wartości szybkości ścinania. Po przekroczeniu granicznego naprężenia, właściwości układu charakterystyczne dla płynu przechodzą w charakterystyczne dla ciała stałego. Efektem tego zjawiska jest rozproszenie energii i zapewnienie ochrony przedmiotom lub osobom przed niszczącym strumieniem energii. Potencjalne obszary zastosowania tej technologii to: balistyka, motoryzacja, budownictwo i akcesoria sportowe.
Wręczenie okolicznościowej statuetki Inżynierowi Mechanikowi Roku 2024 odbyło się 20 września podczas obchodów Dnia Mechanika na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej. W uroczystości udział wzięli prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski, dziekan Wydziału M-T PW, a jednocześnie prezes SIMP, prof. dr hab. inż. Robert Zalewski, prorektor ds. studenckich PW oraz zaproszeni goście, członkowie SIMP, przedstawiciele mediów.
Wręczono również nagrody i wyróżnienia laureatom XVII edycji Ogólnopolskiego konkursu SIMP na „Najlepsze Osiągnięcie Techniczne 2023 r.”
W kategorii: Prace i Stanowiska naukowo-badawcze wyróżnienie otrzymali autorzy projektu z Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za „Układ kontrolno-pomiarowy tunelu aerodynamicznego z otwartą przestrzenią pomiarową”
III miejsce w tej kategorii otrzymał zespół Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu za opracowanie i wykonanie „laboratoryjnego ciągu technologicznego do formowania oraz badania włókien wytwarzanych metodą z roztworu na mokro”
W kategorii: Osiągnięcia wdrożeniowe w przemyśle laureatem I miejsca został zespół autorski PZL Mielec i Lockheed Martin Company za „Komputerowe wspomaganie wdrożenia produkcji kadłuba wielozadaniowego samolotu F-16 VIPER z PZL Mielec”.
W kategorii: Osiągnięcia wdrożone w rolnictwie, gospodarce żywnościowej i ochronie środowiska I miejsce zdobyła spółka SAMASZ w Zabłudowie za „Kosiarkę dyskową czołową ze spulchniaczem i hydro odciążeniem XDF 351 SH”
W kategorii: Prace wykonane w średnich szkołach technicznych I miejsce zdobył Kamil Widzyk, tegoroczny absolwent Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu za „Prototyp modułowego systemu zwiększającego wydajność ogniw fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym”