Unia Europejska dopinguje wszystkie kraje do przekuwania badań w realne rozwiązania w obliczu szybkich przemian geopolitycznych i ekologicznych. Polska nie tylko rozumie tę potrzebę, ale zaczyna działać systemowo tworząc strategie, instrumenty finansowe i struktury wspierające komercjalizację wiedzy. Zamierzenia te przedstawiono podczas konferencji „National Knowledge Valorisation Day”, zorganizowanej 27 maja przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) i Uniwersytet Warszawski, we współpracy z Komisją Europejską.
Obecność przedstawicieli Komisji Europejskiej, przedstawicieli ministerstw, NCBR, uczelni i przemysłu sprawiła, że było to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu dla przyszłości polskiej nauki, innowacji i gospodarki. Fundamentalnym celem były zachęty do efektywnego przekształcania wiedzy naukowej w wartość rynkową, społeczną i technologiczną.
Maria Krystyna Rousseau – Dyrektor Generalna ds. Badań i Innowacji w Komisji Europejskiej, podkreśliła w swoim wystąpieniu online, wprowadzającym do konferencji strategiczne znaczenie waloryzacji wiedzy dla przyszłości europejskiej gospodarki. Przypomniała, że Unia Europejska od lat buduje ramy polityki, które mają wspierać transformację: Stworzyliśmy wspólny program dla państw członkowskich, który umożliwia skuteczniejsze wdrażanie wyników badań. Europejska doskonałość naukowa to bowiem za mało. Zbyt długo nie przekładała się ona na innowacyjność rynkową. To luka, którą chcemy zamknąć. Potrzebujemy systemowych rozwiązań, które przełożą idee i badania na rzeczywistość rynkową oraz konkretne produkty i usługi.
Wiedza ma sens, kiedy działa, dlatego musi przekraczać granice laboratoriów – w skali całej Europy. Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają zasadniczą rolę do odegrania w europejskim ekosystemie innowacji.
Jolanta Czudak
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-154728-national-knowledge-valorisation-day-przeglad-techniczny-2025-6.html