Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

Zagłosuj w 31. edycji plebiscytu Złoty Inżynier !!!

Baner poziomy

Nowoczesność w branży beauty

Jednym z najnowocześniejszych w branży i największych na świecie zakładów L’Oréal jest ten pod Warszawą: rocznie powstaje w nim ok. 360 mln kosmetyków znanych na świecie globalnych marek eksportowanych do 29 państw – z czego 92% to europejskie – najwięcej do Francji, Niemiec, Wlk. Brytanii i Włoch.

W 1870 r. Helenówku pod Pruszkowem (obecnie w Kaniach) powstała firma Leppert-Karpiński, produkująca wyroby lakierowane, olejno-żywiczne i asfaltowe. 10 lat później została przekształcona w Fabrykę Farb i Lakierów „W. Karpiński i W. Leppert”. W 1950 r. została przejęta na własność Państwa i powstała – należąca do Zjednoczenia Przemysłu Przetwórczo-Tłuszczowego – fabryka kosmetyków Pollena-Helenówek w Pruszkowie. W 1992 r. fabrykę przejął niemiecki koncern chemiczny Henkel, specjalizujący się w produkcji środków pomocniczych i higienicznych do użytku domowego i przemysłowego.

L’Oreal Warsaw Plant

W marcu 1997 r. rozpoczął tu produkcję światowy koncern kosmetyczny L’Oreal, którego wyroby są dostępne w ponad 130 krajach.

– Od początku naszą misją jest oferowanie piękna dla wszystkich poprzez produkcję i dystrybucję wysokiej jakości kosmetyków tworzonych w innowacyjny – i co dla nas niezwykle  ważne – zrównoważony sposób. Bo nadrzędną wartością dla naszej firmy jest dbałość i troska o otoczenie, które rozumiemy zarówno jako środowisko naturalne, ale przede wszystkim ludzi, którzy tworzą społeczność L’Oréal Warsaw Plant – mówi Ewa Urbaniak, jego dyrektor od 2018 r. Pracę w nim rozpoczęła w 2001 r., by następnie zostać szefową działu produkcji – to samo stanowisko piastowała w fabryce w Karlsruhe w Niemczech. W 2013 r. została dyrektorem fabryki L’Oréal w Izraelu, a w 2015 r. w Vorsino (Rosja).

A Adam Nitecki, dyrektor generalny Dywizji Produktów Szerokiej Dystrybucji (Consumer Products Division) w HUB L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie, dodaje: – Kosmetyki w Polsce należą do kategorii dóbr szybko zbywalnych, która bardzo szybko rośnie: makijaż i pielęgnacja twarzy w tempie 2-cyfrowym! Arynek prężnie się rozwija i konsekwentnie rośnie od wielu lat – obecnie wart jest 27,7 mld zł. Polska jest jednym z największych eksporterów kosmetyków na świecie. Z 3,9 mld euro zajmujemy 14. miejsce, a mam nadzieję, że wejdziemy do Top 10.

Niestety, w ofercie nie ma wyrobów z górnej półki, lecz żele pod prysznic, szampony, mleczka do ciała, toniki, wody micelarne oraz farby do włosów, takich  marek, jak Garnier, Lascad, L’Oréal Paris, Mixa i Maybelline.

Rozwój z myślą o przyszłości

Dynamiczny wzrost nakładów inwestycyjnych, w tym ponad 1 mld zł w innowacyjne rozwiązania, sprawił, że L’Oréal Warsaw Plant uznawane jest za jedną z najnowocześniejszych fabryknie tylko w koncernie, ale w całej branży beauty. Z uwagi na swoją skalę, profil i rozwiązania technologiczne L’Oréal Warsaw Plant to obiekt strategiczny w logistycznym łańcuchu dostaw dywizji CPD (Consumer Products Division). Zatrudnia ok. 450 pracowników, w tym ok. 51% kobiet – jest kluczowym pracodawcą w regionie i największym inwestorem w gminie Brwinów.

W 2013 r. zainaugurowano pierwszy program zrównoważonego rozwoju, a obecnie realizowany jest L’Oreal For The Future mający na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jego głównymi filarami są: klimat – do 2025 r. wszystkie zakłady Grupy osiągną neutralność emisyjną poprzez poprawę efektywności energetycznej i korzystanie w 100% z energii odnawialnej (do 2030 r. zredukują pobór energii o 40%), woda – do 2030 r. jej zużycie zostanie zredukowane o 30%, a 100% używanej w procesach przemysłowych będzie odzyskiwane i ponownie wykorzystywane w obiegu zamkniętym oraz odpady – do 2030 r. ich ilość zostanie zredukowana o 30% (nie licząc osadu), a 100% będzie poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane. Już w 2018 r. znacznie ograniczono ich produkcję.

Najważniejszą inwestycją z zakresu ograniczenia wpływu na środowisko jest kosztująca 4 mln euro Stacja Recyklingu Wody, tzw. „zielone serce fabryki”. Od marca 2020 r. oczyszcza fabryczne ścieki i odzyskuje miesięcznie ok. 3 000 mwody. Jej zamknięty obieg pozwala stosowanie jej do chłodzenia zbiorników procesowych, mycia, produkcji pary oraz pomp próżniowych (wytwarzają podciśnienie, aby umożliwić zasysanie surowców do mieszalników). Najnowszy agregat chłodzący wodę jest o 70% bardziej wydajny energetycznie, co pozwala fabryce zmniejszyć konsumpcję energii o 324 MW rocznie, a emisję CO2 o 244 t.

W 2020 r. energia odnawialna stanowiła 44% całkowitej konsumpcji. Awkrótcew całości będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Nieodnawialną jest gaz ziemny używany do ogrzewania budynku i do wytworzenia pary (do dezynfekcji i celów produkcyjnych). A za 2 lata 18 GW energii elektrycznej i 22 GWh gazu rocznie będzie wytwarzane z biomasy.

W 2018 r. wdrożono recykling podkładów spod etykiet: nowatorska metoda odzysku umożliwia przetworzenie bobiny – czyli etykietowego materiału podkładowego powstającego w procesie konfekcjonowania – na masę papierową i papier gazetowy. Do ponownego wykorzystania nadają się podkłady we wszystkich kolorach. Dzięki temu odzysk papieru w fabryce wzrósł o 8%, a przetwarzanie bobiny pozwala zredukować emisję CO2 aż o 40% w porównaniu do składowania odpadów na wysypisku! Od 2001 r. wszystkie odpady poprodukcyjne są przetwarzane i nic nie trafia na wysypiska. Zamknięty obieg tworzyw sztucznych pozwala na ponowne wykorzystywane ich jako surowiec. Udało się zmniejszyć masę opakowań butelek MicellarWater i przejść na 100% materiał recyklowany w przypadku butelek szamponów i odżywek Garnier Ultra Doux (promowany jest też system ich wielokrotnego samodzielnego napełnienia). Do 2025 r. 100% plastikowych butelek będzie z recyklingu. Z odpadów produkowane są m.in. płyny do spryskiwaczy szyb samochodowych.

Dbanie o środowisko pracy

Firma inwestuje także w projekty ergonomiczne i BHP orazwdraża Zintegrowane Systemy  Zarządzania (ZSZ) zgodnego z wymogami kilku norm ISO. Z pomocą narzędzia ErgoEval przeprowadza analizę warunków ergonomii pracy i przystosowuje maszyny i urządzenia techniczne do właściwości fizycznych i psychicznych człowieka.

Linie produkcyjne wyposażono m.in. w specjalne stoły podnoszące palety z komponentami, maty antyzmęczeniowe odciążające napięcie w układzie mięśniowo-żylnym, zaawansowane manipulatory do beczek i worków redukujące obciążenie układu mięśniowo-kostnego, różnego typu wózki transportowe z opcją unoszenia, elastyczne węże do zasysania surowców oraz linie konfekcjonowania dla osób o różnym wzroście. Wprowadzono m.in. wysokiej klasy systemy bezpieczeństwa chroniące operatorów (dzięki specjalnej sieci systemu przycisków bezpieczeństwa z każdego punktu linii produkcyjnej może zatrzymać cały proces w ciągu… 1 s!).

Nic dziwnego, że w 2022 r. L’Oréal Warsaw Plant, członek Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) i Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, zdobył Złotą Nagrodę działającego od 1916 r. RoSPA (RoyalSociety for the Prevention of Accidents) – Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Wypadkom, obecnie pod patronatem Elżbiety II. Jest też partnerem Forum Odpowiedzialnego Biznesu, największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes – UN Global Compact i należy do grona sygnatariuszy „Wizji zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”.

Od 2001 r. realizowany jestprogram L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, promujący osiągnięcia naukowe badaczek, zachęcający je – wspierając finansowo – do kontynuacji prac. Partnerami Programu są: Polski Komitet ds. UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Akademia Nauk. W 21. edycji L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki przyznało 3 stypendia habilitacyjne, 2 doktoranckie i magisterskie.Prowadzące nowatorskie badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, stypendystki edycji krajowych mają szansę na międzynarodowe wyróżnienia: nagrodę International RisingTalents (w ich gronie są już 3 Polki) oraz przyznawane co roku w Paryżu L’Oréal-UNESCO Award.

Warto wspomnieć o Beauty Tech – cyfrowym narzędziu m.in. do wirtualnego doboru koloru włosów!

Chciałbym by więcej firm, zwłaszcza większych od tej, wdrażało tak ambitne programy prośrodowiskowe, na których wszyscy skorzystamy.

Jerzy Bojanowicz

W ciągu 25 latL’Oreal Warsaw Plant, na działce o powierzchni 117 tys. m2, po dwóch rozbudowach bez protestów lokalnej społeczności, od powierzchni 2000 m2„pod dachem” doszedł do 43 tys. m2. Hale, o maksymalnej wysokości 12 m, sąsiadują z wpisaną do rejestru zabytków, wybudowaną w II poł. XIX w, willą „Helenówek”. Trzeba tu dodać, że właścicielem jest Kosmepol Sp. z o.o., powiązana kapitałowo z L’Oréal Polska Sp. z o.o. – główną siedzibą HUB-u na kraje bałtyckie (pozostałe biura są w Rydze, Tallinie i Wilnie).

***

W 2020 r., w ramach projektu Equilibre, do Kań trafiły 3 linie z fabryki w Niemczech i mieszalnik z fabryki pod Paryżem. Dokonano też transferu wewnętrznego 2 linii produkcyjnych, modyfikacji aż 1/3 wszystkich mieszalników, rozbudowy sieci dystrybucji surowców i instalacji praktycznie wszystkich mediów produkcyjnych (wody, powietrza sprężonego, pary).

***

W zakładzie działa 15 zautomatyzowanych linii produkcyjnych, 150 maszyn i urządzeń produkcyjnych, do których części zamienne i elementy powstają na… 6. drukarkach 3D oraz zbiorniki o pojemności 20 t, 10 t i 5 t, na wodę i… alkohol. Warto dodać, że choć zakład pracuje 24 godz., to nie produkuje na zapas. Dostawy surowców są z całego świata, 50% z Polski, a ciekawostką – miód z Węgier.