Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Pilska technologia w akcji

Jedną z uczelni najbardziej aktywnych we współpracy międzynarodowej jest Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. To największa uczelnia publiczna północnej Wielkopolski.

Prowadzi studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie. Od 2000 r kształci specjalistów na praktycznych kierunkach studiów medycznych, ekonomicznych, technicznych i społecznych. Prowadzi współpracę międzynarodową w ramach wszystkich realizowanych kierunków z 39 uczelniami w 19 krajach.

Od 2018 r. studenci i pracownicy uczelni mogą skorzystać z wyjazdów do nowych państw i uczelni, z którymi zawarte zostały umowy bilateralne: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Rosji. Z każdym rokiem to spektrum współpracy jest rozszerzane. Na studiach dualnychkształci w partnerstwie z kilkudziesięcioma renomowanymi firmami m.in.: Signify, SeaKing Poland, czy Hydro. Jest jedyną uczelnią w Polsce, prowadzącą studia dualne na tak szeroką skalę.

Od trzech lat, na prestiżowych Targach INTARG w Katowicach wynalazcy uczelni odnoszą sukcesy. Medale przywieźli także z tegorocznych Targów. Projektami, które przedstawiła pilska ANS, zainteresowały się już firmy polskie oraz przedsiębiorcy z m.in. Tajlandii, którzy dostrzegli szeroki wachlarz zastosowań w przemyśle.

Udoskonalić napęd

Złoty medal przyznany został za wynalazek, jakim jest projekt i stworzenie stanowiska do wyznaczania wartości poślizgów przekładni pasowej o wymiennych kołach. Jak wyjaśnił dr inż. Jarosław Mikołajczyk z Katedry Inżynierii Mechanicznej – Jest to urządzenie dedykowane głównie celom dydaktycznym, które ma bardzo wiele zastosowań. Staraliśmy się ze studentami, by jego budowa była dość intuicyjna. Jako napęd zastosowano tu silnik elektryczny, który napędza wał bierny, za pomocą przekładni pasowej. Możemy tu zmienić przełożenia – geometryczne i kinematyczne, na podstawie których, jesteśmy w stanie określić poślizg między wałem czynnym i biernym w zależności od obciążenia”. Brzmi to skomplikowanie, ale poślizgi takie występują w niemal każdej maszynie, dlatego zrozumienie tego procesu, jest tak ważne w kształceniu technicznym już na etapie studiów. Być może zainspiruje studentów do pracy nad doskonaleniem mechanizmów napędu, a na pewno może być upowszechnione w dydaktyce laboratoryjnej innych uczelni technicznych.

Zrozumieć powłoki

Srebrny medal przyznano za projekt i budowę stanowiska do nanoszenia powłoki niklowej i miedzianej. Jego znaczenie wyjaśnia dr Małgorzata Kastelik: To stanowisko ma ogromne zastosowanie w przemyśle, głównie jubilerskim. Mówimy tu także o elektropolaryzacji, odrdzewianiu, złoceniu, srebrzeniu. Wszystko opiera się na właściwej recepturze, która powstała w wyniku wielu prób chemicznych, potwierdzonych badaniami. Powstałe urządzenie jest małe, mobilne, kompaktowe, energooszczędne i możemy wykorzystać je także do szkoleń, śledzenia całego procesu galwanizacji. Na rynku nie ma jeszcze takiego sprzętu, który odpowiadałby naszym potrzebom przy nanoszeniu odpowiednich powłok, dlatego stworzyliśmy je sami, co już spotkało się z wielkim zainteresowaniem. Podobnie jak projekt dotyczący przekładni będzie z pewnością punktem wyjścia do rozwiązań doskonalących procesy nanoszenia powłok metalicznych, co jest niezwykle istotne w przygotowaniu także elementów konstrukcyjnych wielu urządzeń.

Innowacyjni studenci

Dyplom ministra nauki za wysokie osiągnięcia w roku ubiegłym przyznano za stworzenie przez studentkę interaktywnej aplikacji do optymalizacji matrycy standardów pakowania, przeznaczonej do wyboru kodu pakowania wyrobów gotowych, która powstawała na potrzeby firmy Hydro. Wynalazek inż. Jolanty Czaplińskiej stanowi część pracy inżynierskiej, napisanej pod kierunkiem dr. inż. Piotra Stanowskiego z Katedry Transportu. Praca dotyczy optymalizacji systemu pakowania profili aluminiowych w firmie produkcyjnej na przykładzie Hydro Extrusion spółka z.o.o. w Trzciance. W ubiegłym roku praca ta, zdobyła II miejsce w konkursie uczelni – na najlepszą pracę dyplomową. Rozmaitość profili aluminiowych Hydro (widoczna na fot.) nastręcza poważny problem pakowania i oznakowania poszczególnych partii wyrobów gotowych. Praca pozwala znacznie ułatwić ten etap. To innowacyjne rozwiązanie otrzymało też złoty medal w kategorii „Wynalazek”. Prototyp jest w fazie przygotowań do testów aplikacji, przekazanej do weryfikacji przez działy produkcyjne. Projekt został zaimplementowany w oddziałach firmy, zatrudniającej ponad 35 tys. osób na całym świecie. Ze względu na rzadki na tym etapie sukces wdrożeniowy projekt zdobył także wysoką nagrodę Jury, którą otrzymują nieliczni wynalazcy. Takie osiągnięcia pojawiły się także w latach ubiegłych na INTARG-u. M.in. studenci otrzymali nagrodę za stworzenie stanowiska analizy konstrukcyjno-funkcjonalnej skrzyni bezstopniowej, stosowanej w pojazdach hybrydowych. Efekty tej pracy nadal są uznawane, a Minister Edukacji i Nauki także wyróżnił ubiegłoroczną pracę studentów. Zdobycie kolejnego wielkiego sukcesu na międzynarodowym forum, to najlepszy dowód na to, że innowacyjne rozwiązania studentów, mają realne zastosowanie w przemyśle, a właśnie o to chodzi w akademickim kształceniu praktycznym, jakie prowadzi pilska ANS.

jaz.