Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Polski ślad na Alasce

FSNT-NOT od lat ściśle współpracuje z polonijnymi organizacjami inżynierów zarówno w Europie, jak i Ameryce. Oprócz organizacji Światowych Zjazdów Polskich Inżynierów (ostatni w czerwcu 2022 w Gliwicach) staramy się, aby koledzy z zagranicy uczestniczyli w wydarzeniach w kraju, a nasi reprezentanci brali udział w uroczystościach i konferencjach organizowanych przez polonijne stowarzyszenia.

Takim było m.in. odsłonięcie pomnika upamiętniającego inż. Rudolfa Modrzejewskiego, znakomitego budowni[1]czego wielu mostów w Ameryce. Uroczystość odby[1]ła się 15 lipca 2023 r. w Nenana nad rzeką Tanana. Koledzy z Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Płn. twierdzą, że znane jest w USA powiedzenie „Nenana jest małym miasteczkiem, gdzie dzieją się wielkie rzeczy”.

Nenana położona kilkadziesiąt mil na południe od Fairbanks na Alasce powstała w latach 1915–1920, gdy budowano linię kolejową łączącą Fairbanks z Seward na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Ostatnim ogniwem tej linii kolejowej był most Modrzejewskiego. Z tej okazji na Alaskę przybył prezydent William Harding, była to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na Alasce. 15 lipca 1923 r. prezydent wbił zloty gwóźdź na północnym przyczółku mostu.

Płyta Modrzejewskiego (od lewej: Michael Britt –  prezes firmy Modjeski & Masters, Sylwia Stawski – Modjeski & Masters i prof. Maria Kaszyńska – prezes PZiTB)

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział duża grupa polskich inżynierów. Między innymi obecni byli: prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. inż. Rafał wiśniowski – prorektor AGH,  prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska – prezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Z Bydgoszczy przybył Marek Gotowski, fundator płyty pamiątkowej wraz z żoną i córką. Obecna była grupa inżynierów reprezentujących Radę Inżynierów Polskich Ameryki Północnej z prezesem prof. Andrzejem Nowakiem.

Płytę odsłaniali: burmistrz Nenana – Josh Verhagen wraz z Michaelem Brittem – prezesem firmy Modjeski & Masters, Markiem Gotowskim i Andrzejem Nowakiem. Było to duże i ważne wydarzenie w Nenana. Obecny był gubernator Alaski  – Mike Dunleavy, senatorowie –  Dan Sullivan i Scott Kawasaki oraz administracja linii Alaska Railroad. Miłym akcentem naszej wizyty w Nenana był fakt, że cała polska grupa była bardzo przyjaźnie i serdecznie przyjęta przez mieszkańców Nenana. Było duże zainteresowanie osobą Modrzejewskiego.

Model mostu Modrzejewskiego wykonany przez firmę Modjeski & Masters został przyspawany do metalowej płyty o zarysach stanu Alaska, całość umieszczono na betonowym bloku; ten fragment pomnika wykonało miasto Nenana

Jan S. Plachta

Zdjęcie: Andrzej Pawlusiewicz

Polski ślad na Alasce