Dr inż. Jacek Nowicki na zlecenie Ministerstwa Przemysłu napisał książkę pt. „Polski przemysł dla energetyki jądrowej”, w której przedstawił część elektryczną i AKPiA (aparaturę kontrolno-pomiarową i automatykę) elektrowni jądrowej z reaktorami lekkowodnymi (wodno-ciśnieniowymi i wrzącymi) z uwzględnieniem jej specyfiki, przede wszystkim na bazie doświadczeń amerykańskich i francuskich.
Autor przedstawił również wymagania normalizacyjne i jakościowe oraz wytyczne i zalecenia dla polskich przedsiębiorstw przemysłowych (dostawców i wykonawców), które zamierzają włączyć się w łańcuch dostaw przemysłu jądrowego.
Według danych z 2022 r. energetyka jądrowa dostarcza w skali całego globu zaledwie 9,19% energii elektrycznej (ok. 2640,1 TWh/r), wytwarzanej przez ok. 440 reaktorów, co stanowi ok.1/4 energii niskoemisyjnej generowanej na świecie. W dalszym ciągu w skali globalnej podstawę produkcji energii stanowią: węgiel (35%), gaz ziemny (22,65%), a pozostałe paliwa kopalne 3,06%. Pozostałą część energii pochodzi ze źródeł odnawialnych: hydroelektrowni (14,94%), elektrowni wiatrowych (7,28%), słonecznych (4,59%), biomasowych (2,34%).
Kolejna informacja może być dużym zaskoczeniem, że tylko 2 kraje na świecie wytwarzają większość energii elektrycznej w swych miksach energetycznych ze źródeł jądrowych – to Francja i Słowacja. Najpotężniejszą energetyką jądrową dysponują Stany Zjednoczone (średni wiek bloku to 42 lata), ale wytwarzają z tych źródeł nieco poniżej 20% całości energii. Za to Chiny budujące największą na świecie liczbę elektrowni jądrowych wytwarzają w nich zaledwie ok. 5% całego miksu krajowego. Wielu innych podobnie ciekawych informacji i o możliwościach firm polskich w budowie u nas przyszłych elektrowni, a nawet o „kulturze bezpieczeństwa jądrowego”, można się dowiedzieć ze stron tej ciekawej książki.
bh
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-153412-recenzja-pt-przeglad-techniczny-2025-3.html