Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Robot na placu budowy

Poprawa produktywności, wydajności oraz bezpieczeństwa na placu budowy to priorytetowe zagadnienia dla wielu firm budowlanych. Problemem, z którym boryka się wielu przedsiębiorców z branży budowlanej jest też ciągły deficyt rąk do pracy. Dlatego niedługo codziennym widokiem na placu budowy mogą być roboty, drukarki 3D, autonomiczne pojazdy do załadunku i drony.

Widoczny w sektorze budowlanym kierunek związany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ma swoje odzwierciedlenie w liczbach – 81% firm budowlanych twierdzi, że w ciągu najbliższej dekady zwiększy zastosowanie automatyki i robotyki w pracy.

Według analityków Allied Market Research, globalna wartość rynku robotyki w branży budowlanej tylko w 2019 r. wyniosła blisko 2,5 mld dolarów. Prognozy zakładają średnioroczny wzrost równy 23,3% do 2027 r. Jeśli chodzi o konkretne zastosowania robotyki w sektorze budowlanym, najczęstszymi są: wykorzystanie urządzeń do rozbiórki, drukowanie 3D elementów konstrukcyjnych, a także przenoszenie materiałów i inspekcja działań.

Inteligentne maszyny są w stanie wykonać większość zadań, będących dotychczas jedynie domeną człowieka, a wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoli firmom m.in. rozwiązać problem niedoboru pracowników, zwiększyć tempo oraz poziom bezpieczeństwa robót, a także zredukować produkcję odpadów i ograniczyć koszty.

Z danych GUS wynika, że tylko w I półroczu 2021 r. roku na placach budowy zarejestrowanych zostało 1585 wypadków, w tym 19 śmiertelnych. Wdrożenie robotów do prac budowlanych jest w stanie ograniczyć, a z czasem być może nawet całkowicie wyeliminować sytuacje, w których narażone jest zdrowie i życie pracowników.

Braki kadrowe sprawiają, że oczekiwania związane z robotyką są bardzo duże. Inteligentne maszyny potrafią wykonywać powierzone im zadania kilkukrotnie szybciej niż ludzie, a do tego mogą pracować bez przerwy, o dowolnej porze i ze stałą wydajnością.

Pojawiły się już pierwsze projekty i wdrożenia związane z automatyzacją i robotyzacją branży budowlanej. Obecnie na rynku powstaje wiele nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest mobilny robot nanoszący na podłoże plan rozmieszczenia elementów konstrukcji. Na jego podstawie ekipa budowlana jest w stanie przystąpić do natychmiastowej budowy obiektu. Rozrysowana przez łazik siatka zawiera znacznie więcej informacji niż tradycyjny układ ręczny wykonany przez człowieka, a to pozwala skrócić czas przeznaczony na przeglądanie planów.

Innym interesującym rozwiązaniem są drukarki 3D, z których można drukować pełnoformatowe budynki o różnorodnym metrażu. Urządzenia są w stanie wyprodukować cały dom w kilkanaście, a nawet kilka godzin. Ich niepodważalną zaletą jest szybkość pracy, a także niskie koszty produkcji – szacuje się, że wydatki w przypadku druku 3D mogą być kilkukrotnie niższe niż te, których wymaga tradycyjne budownictwo.

Na placach budowy swoje zastosowanie mogą znaleźć także drony. Mogą one sporządzać dokumentację fotograficzną, sprawować kontrolę nad bezpieczeństwem podczas pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki kamerom nagrywającym obraz w wysokiej rozdzielczości inspektorzy nadzoru BHP mogą śledzić sytuację na bieżąco, a także monitorować miejsca trudno dostępne.

mj