Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca nabiera rumieńców. Jego ubiegłoroczni laureaci wystąpili na 49. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Geneva Inventions 2024, zdobywając tam liczne medale i nagrody. Międzynarodowe jury Wystawy bardzo dobrze oceniło rozwiązania prezentowane przez studentów, doktorantów (i ich opiekunów), którym przyznano pięć medali oraz pięć nagród specjalnych.
Jak już wielokrotnie zauważyliśmy, w orbicie zainteresowań innowacyjnych adeptów inżynierii są przede wszystkim biotechnologie i aplikacje medyczne oraz ekologiczne. Znalazło to wyraz także na Wystawie w Genewie.
Bioceramika ratująca kości
Sztuczne materiały do implantów to jeden z głównych tematów tych wdrożeń. Złotym medalem Genewy (a także Złotym na warszawskiej IWIS 2024) został nagrodzony Piotr Pańtak z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie za „Sposób otrzymywania biomateriału kościozastępczego w postaci hybrydowych granul” oraz „Sposób otrzymywania hybrydowych granul na bazie hydroksyapatytu”. Granule są powierzchniowo modyfikowane związkami krzemu czyli silanami jako środkami sprzęgającymi. Do wodnej zawiesiny wodorotlenku wapnia dodawana jest wodna mieszanina jonów fosforanowych. Osad, który się wytrąca poddawany jest dojrzewaniu i zamrażaniu w temperaturach -1oC do – 50oC. Po rozmrożeniu jest suszony i frakcjonowany na sitach, po czym uzyskane granule dodaje się do roztworu środka silanowego w alkoholu. Silany stanowią tu do 30% masy. Następnie, po wymieszaniu całości pozostawia się roztwór do krótkiej stabilizacji i granule są suszone. Drugi wynalazek to sposób otrzymywania hybrydowych granul metylocelulozowo-hydroksyapatytowych modyfikowanych miedzią. Granule mają wymiary między 0,1 a 1 mm. Po umieszczeniu w ubytku kostnym, stanowią rusztowanie dla odbudowującej się tkanki. Mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie jako nośniki leków i substancji biologicznie czynnych w terapiach celowanych. Technologie wydają się proste, ale są nowatorskie; legitymują się patentami. Powstały w Zespole Bioceramicznym AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki – kierowanym przez prof. AGH dr hab. Anetę Zimę.
Zygmunt Jazukiewicz
Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-153414-studenci-z-sukcesem-w-genenwie-przeglad-techniczny-2025-3.html