Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Sygnały o technice

Bezprzewodowa czujka pożarowa

NoLine południowokoreańskiej firmy Anfire jest wyposażona w zaawansowane algorytmy i 6 czujników wykrywających ciepło, dym, temperaturę, wilgotność, kurz i tlenek węgla. Wykorzystujące duże zbiory danych urządzenie ułatwia dwukierunkową transmisję danych o zasięgu ponad 91 m i eliminuje fałszywe alarmy.

Uniwersalny tłumacz

X1 Interpreter Hub chińskiej firmy Timekettle to pierwszy na świecie koncentrator tłumaczy, ze zintegrowaną konstrukcją typu „wszystko w jednym”, która zwiększa efektywność komunikacji, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych aplikacji lub skomplikowanych konfiguracji. Urządzenie ma pierwszy na świecie wielojęzyczny system tłumaczeń symultanicznych, obsługujący zarówno spotkania biznesowe online, jak i offline. Zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o spotkaniach biznesowych, połączeniach głosowych i wielojęzycznych salach lekcyjnych, które wymagają płynnych tłumaczeń na różne języki.

Jest idealnym rozwiązaniem do międzynarodowej współpracy i komunikacji, gdyż – dzięki zestawowi głośnomówiącemu i bezprzewodowym słuchawkom do tłumacza – łączy wygodę ręcznego tłumacza z ekranem i głośnikiem. Ponadto wzmacnia pierwszy na świecie wielojęzyczny system tłumaczenia symultanicznego, wspierającego zarówno spotkania biznesowe online, jak i offline.

Smartfon teleskopem

Hestia francuskiej firmy Vaonis wykorzystuje moc czujników smartfonów do fotografowania Słońca, Księżyca i kosmosu. Łączy teleobiektyw, który zwiększa możliwości smartfonów nawet 25-krotnie, z inteligentnym oprogramowaniem optymalizującym wydajność smartfona pod kątem fotografii astronomicznej.

W urządzeniu o masie 850 g i wymiarach 17 x 24 x 5,5 cm umieszczono 6 soczewek w 3 grupach (przesłona 1,2” mm). Obrazy zapisuje w formatach JPEG i TIFF.

4-kanałowy wzmacniacz samochodowy

Infinity Reference 3004A o wymiarach 320 x 55,5 x 180 mm dostarcza 75 W RMS do każdego z przednich i tylnych głośników. Można go także użyć w trybie 2-kanałowym, aby wysterować parę subwooferów o mocy 200 W RMS każdy.

Wejścia głośnikowe pozwalają na pracę w prawie każdym systemie, nawet jeśli pozostawimy fabryczne radio samochodowe. Można użyć oddzielnych filtrów górno- i dolnoprzepustowych, aby zmaksymalizować wydajność głośników lub subwoofera. Wzmacniacz ma zmienne elektroniczne obwody zwrotnicy umożliwiające precyzyjne dostrojenie systemu i wydajności. Przełącznik trybu włączenia pozwala dostosować się do sygnałów o niskim lub wysokim poziomie, co jest szczególnie pomocne jako część zdalnego włączania instalacji. Wybierany „tryb włączenia” może chronić akumulator, aby uniknąć poboru prądu, gdy nie spodziewamy się włączenia wzmacniacza. Jest mało podatny na indukowany szum promieniowany silnika, a wbudowany układ zabezpieczający chroni go przed zwarciami, wysoką temperaturą, przepięciami i zbyt niskim napięciem.

Obraz dla wymagających

emituje monitor Porsche Design AOC AGON PRO PD49: wspólne dzieło firm Porsche Design i czołowego producenta monitorów gamingowych i akcesoriów AGON by AOC.

Szeroki jak przednia szyba auta sportowego 49” wyświetlacz Double QHD o odświeżaniu 240 Hz, oparty na matrycy QD-OLED o zakrzywieniu 1800 R i proporcjach 32:9, jest odpowiednikiem 2. złączonych 27” ekranów Quad HD o proporcjach 16:9. Charakteryzuje się zaawansowaniem technologicznym i eleganckim wzornictwem. Wyświetlającą obraz o rozdzielczości 5120 x 1440 px matrycę QD-OLED z odświeżaniem 240 Hz charakteryzuje dużo krótszy czas reakcji niż w najbardziej zaawansowanych panelach klasycznej konstrukcji, bo wynosi 0,03 ms GtG.

Monitor nawiązuje do samochodów sportowych Porsche. Podstawa wyświetlacza została wykonana z odlewanego, a następnie piaskowanego aluminium, kojarząca się ze szprychami felg oraz kierownicą samochodu wyścigowego, a jego tył został zainspirowany grillem chłodnicy Porsche 911.

Oferujący kąty widzenia 178o w poziomie i w pionie monitor, oprócz złącz obrazu HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4 ma gniazdo USB-C ze wsparciem dla Power Delivery 90 W, wyjście słuchawkowe minijack 3,5 mm, 4-portowy hub USB 3.2. A także koncentrator USB, port RJ-45 o przepustowości 2,5 Gbit/s oraz przełącznik KVM, który umożliwia obsługę przy pomocy jednego zestawu peryferiów dwóch komputerów podłączonych do wyświetlacza oraz głośniki 2 x 8 W z DTS Sound.

Jerzy Bojanowicz