Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Sygnały o technice

Słuchawki z trybem transparentnym

Douszne słuchawki AIRY TWS 2 firmy Teufel wyposażono w 6 mikrofonów i liniowe przetworniki HD o średnicy 10 mm. Na uwagę zasługują aktywna redukcja szumów (ANC)oraz tryb transparentny,który– zamiast eliminować – wzmacnia dźwięki zewnętrzne, co może być przydatne np. na dworcu kolejowym lub lotnisku. Obsługują Google Fast Pair, aBluetooth 5.2 z AAC umożliwia prawie bezstratny streaming muzyki ze smartfonów – dźwięk wideo jest odtwarzany synchronicznie z ruchem warg. Funkcja trybu głośnomówiącego działa również tylko z jedną słuchawką.

Prawidłowe włożenie do ucha i szczelne zamknięcie przewodu słuchowego ułatwiają specjalne miękkie wkładki douszne w kształcie grzybka (XS, S, M, L, XL) wykonane z antybakteryjnego silikonu. Chronionymi przed zachlapaniem wodą słuchawkami sterujemy za pomocą paneli dotykowych oraz z poziomu aplikacji Teufel Headphones.

Bez włączonego trybu ANC bateria pozwala na 9 h odtwarzania muzyki, a z włączonym – 5,5 h. Zaledwie 10 min. ładowania w etui zapewnia ok. 1 h słuchania, a pełny cykl – do 42 h.

Szybka karta microSD Express

Oparta na interfejsie SD Express karty firmy Samsung charakteryzuje się niskim poborem energii oraz zastosowaniem zaawansowanej technologii oprogramowania sprzętowego. Ów software zaprojektowany został z myślą o maksymalizacji wydajności i efektywnym zarządzaniu temperaturą. Dzięki tym innowacjom wydajność karty jest porównywalna z osiągami kompaktowych dysków SSD. Oferuje sekwencyjną prędkość odczytu do 800 MB/s, czyli 1,4 razy szybciej niż w dyskach SSD SATA i ponad 4 razy szybciej w porównaniu z tradycyjnymi kartami pamięci UHS-1, co gwarantuje płynniejszą pracę aplikacji na komputerach i urządzeniach mobilnych. Stabilna wydajność, nawet podczas intensywnego użytkowania, jest efektem zastosowania technologii Dynamic Thermal Guard (DTG), która utrzymuje optymalną temperaturę karty microSD Express.

Przenośna stacja robocza

Tablet Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 o wymiarach 278,7 x 191,58 x 6,26 mm i masie 590 g ma ekran o proporcjach 3:2 i przekątnej 12,4”. Rozdzielczości 3048 x 2032 px (3K), odświeżanie 144 Hz i gęstość 294 ppi podnoszą komfort czytania i korzystania z multimediów, zapewniając ostrość obrazu przy czytaniu, edycji zdjęć i grafik w wysokiej rozdzielczości oraz w najnowszych grach.

Wyposażony jest w baterię o pojemności 10000 mAh z ultraszybkim ładowaniem HyperCharge 120 W i wykonany w technologii 4 nm procesor Snapdragon 8 Gen 2 gwarantujący prędkość i wydajność pracy. System operacyjny Xiaomi HyperOS ma nowe funkcje: Home Screen+ (umożliwia użytkownikom interakcję ze smartfonami bezpośrednio z interfejsu tabletu, m.in. odpowiadanie na wiadomości i odbieranie połączeń bez konieczności korzystania z telefonu), Cross-device Collaboration (pozwala na korzystanie z funkcji fotografowania na różnych urządzeniach w aplikacji Notatki, ułatwiając tworzenie treści wizualnych) i Xiaomi Smart Hub (łączy do 7. urządzeń Xiaomi AIoT jednocześnie). Obsługa NFC i funkcja Tap to Share ułatwia udostępnianie plików pomiędzy różnymi urządzeniami.

Tylna kamera 50 MP nagrywa wideo w rozdzielczości 4K z prędkością 60 kl./s, a 32 MP przednia – w 1080p (30 kl./s). Dźwięk nagrywają 4 mikrofony, a odtwarza w formatach Dolby Atmos, Hi-Res Audio i Hi-Res Audio Wireless 6 głośników. Tryb Director w aplikacji Camera przekształca tablet, po połączeniu ze smartfonem, w profesjonalne narzędzie do monitorowania, umożliwiając przechwytywanie obrazu w wysokiej jakości.

Rysik Xiaomi Focus Pen do precyzyjnej obsługi odręcznego pisma ma 8192 poziomów czułości na nacisk i częstotliwość próbkowania 240 Hz, a wielofunkcyjny przycisk Spotlight ułatwia szybkie robienie zdjęć i notatek. Komfort pracy z plikami i przy edycji wide zwiększa klawiatura Xiaomi Pad 6S Pro Touchpad Keyboard z gładzikiem, czyli płytką dotykową, przekształcając tablet w przenośną stację roboczą.

Miniładowarki

To produkty firmy Hama o maksymalnej mocy 20 i 30 W i wymiarach 3,4 x 2,9 x 3,5 cm ze złączami: USB-A i USB-C. Pierwsze oznaczono kolorem pomarańczowym, a drugie zielonym, co minimalizuje ryzyko ich pomylenia i przypadkowe wyłamanie. Umożliwiają ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie, a zastosowane technologie przyspieszają i usprawniają sam proces zasilania energią smartfona, tableta, kontrolera do gier czy czytnika e-Booków. I tak Qualcomm Quick Charge 3.0 umożliwia nawet 4-krotnie szybsze ładowanie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, a Power Delivery nawet do 5 razy szybciej. W tym przypadku inteligentny zestaw chipów automatycznie rozpoznaje ładowane urządzenie i dobiera odpowiednie napięcie prądu, zapewnia też wyjątkowo szybkie zasilanie energią (Turbo Fast Charge). 60% stanu baterii osiąga w 30 min., a  podczas ładowania zabezpiecza ładowarkę, podłączone urządzenie i użytkownika.

Jerzy Bojanowicz