Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Sygnały o technice

Sterowane głosem

Dekodery Polsat Box 4K i Polsat Box 4K lite to sterowane pilotem z Bluetooth urządzenia, za pośrednictwem których kanały TV, także w jakości 4K, można odbierać zarówno drogą satelitarną, jak i przez internet. Zapewniają dostęp do serwisów Polsat Box Go i Disney+ oraz funkcji nieliniowych umożliwiających zatrzymywanie, przewijanie, odtwarzanie od początku i  oglądanie wybranych materiałów nawet do 7 dni od ich emisji, a także nagrywanie w chmurze (usługa dostępna w TV satelitarnej i IPTV).

Natomiast nowa funkcja usprawnia i upraszcza korzystanie z dekoderów 4K Polsat Box, bo sterowanie za pomocą komend głosowych jest proste i intuicyjne: można nie tylko w prosty sposób włączać aplikacje serwisów streamingowych oraz wyszukiwać interesujące programy, filmy, seriale ale także sterować urządzeniem (zmieniać kanały o głośność) oraz przewijać z podglądem, zmieniając jego prędkość, zatrzymywać czy przewijać o określony czas.

Aby skorzystać z nowej możliwości, wystarczy wcisnąć przycisk oznaczony ikonką mikrofonu na pilocie i wypowiedzieć odpowiednią komendę. Obsługa głosowa, zaprojektowana w odpowiedzi na potrzeby użytkowników, jest możliwa po podłączeniu dekodera do Internetu.

Smartfon z funkcjami AI

HONOR Magic6 Pro wyposażono w wiele funkcji sztucznej inteligencji oraz interfejs IUI oparty na intencjach użytkowników. W urządzeniu dostępny jest m.in. Magiczny Portal, który za pomocą przeciągnięcia palca do krawędzi ekranu daje dostęp do wielu aplikacji i usług. Nowością jest duży model językowy MagicLM, który potrafi zrozumieć i interpretować naturalny język. Całość wspomaga najnowszy system MagicOS 8.0 oparty na Androidzie 14, zapewniając wyjątkową płynność.

W oferującym pełen dostęp do usług Google Play smartfonie zainstalowano potrójny system aparatów Falcon nowej generacji: teleobiektyw peryskopowy 180 MP z przysłoną f/2.6 oraz optyczną stabilizacją obrazu, dynamiczny aparat 50 MP z samoregulującą przysłoną f/1.4-f/2.0 i ultraszerokokątny obiektyw 50 MP z przysłoną f/2.0. A funkcja HONOR AI Motion Sensing Capture automatycznie uchwyci najważniejsze momenty i doskonale poradzi sobie w fotografii sportowej. Z przodu jest aparat 50 MP z przysłoną f/2.0 idealny do robienia selfie.

6,8” wyświetlacz OLED ma rozdzielczość FHD+, a niezwykle wytrzymałe szkło HONOR NanoCrystal Shield uzyskało 5-gwiazdkowy certyfikat odporności firmy SGS na upadki na różne nawierzchnie. Bateria 5600 mAh zapewnia wiele godzin pracy, a dzięki zastosowaniu rewolucyjnego kompozytu krzemowo-węglowego, układu Power Enhanced Chip HONOR E1 i systemu zarządzania energią, smartfon może działać wiele godzin w ujemnych temperaturach.

Nowa generacja transmisji strumieniowej

Przypominjące pendrive’y urządzenia Streaming Stick 140G i 145G oraz Streaming Box 240G firmy THOMSON o wymiarach 34,4 x 12 x 93 mm i masie 104 g zapewniają krystalicznie czysty obraz w jakości do 4K i są wyposażone w Google TV z dostępem do ponad 10 000 aplikacji, w tym Netflix, Disney+, Prime Video i YouTube oraz ponad 800 bezpłatnych kanałów. Google TV łączy treści z różnych usług na ekranie głównym, dzięki czemu nie trzeba przeskakiwać z aplikacji do aplikacji, aby znaleźć preferowane filmy.

Urządzenia do transmisji strumieniowej są wyposażone w pilota Bluetooth z przyciskami umożliwiającymi bezpośrednie korzystanie z ww. serwisów (w modelach 145G i 240G pilot jest również wyposażony w klawiaturę numeryczną), reagującego na polecenia głosowe. Za pośrednictwem licznych interfejsów Streaming Box 240G współpracuje również z urządzeniami multimedialnymi jak np. laptopy, smartfony, projektory i soundbary. W tym celu wystarczy połączyć się kablem lub sparować przez Bluetooth.

Przemysłowe dyski SSD

Ich wyróżnikiem jest przystosowanie do pracy z temperaturami od -40°C do 85°C i przystosowanie do długotrwałego działania w skrajnych warunkach. Sprawdzą się m.in. w kioskach samoobsługowych, punktach sprzedażowych, robotach, zastosowaniach wojskowych, digital signage oraz rolnych.

SSD z serii i-Temp firmy Kingston Digital Europe Co LLP oferowane są w pojemnościach 128 GB, 256 GB i 1 TB w formatach 2,5” i M.2 z prędkością odczytu do 550 MB/s, a zapisu do 500 MB/s. Dzięki wykorzystaniu interfejsu SATA 6 Gbps, mogą one łatwo zastępować klasyczne dyski talerzowe, jednocześnie zapewniając zauważalnie wyższą wydajność. Oparte są na modułach flash typu 3D NAND. Zastosowane w nich kontrolery oraz oprogramowanie systemowe wspiera funkcje wear-leveling i garbage collection, które przedłużają żywotność dysku. Ponadto zabezpieczenie termiczne w razie potrzeby spowolni pracę dysku, aby nie doszło do jego przegrzania. W skrajnych przypadkach w celu ochrony danych urządzenie się wyłączy.

Jerzy Bojanowicz