Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Sygnały o technice

Inteligentny laptop

ThinkPad T14s 6. Generacji firmy Lenovo, o wymiarach 313,6 x 219,4 x 16,9 mm i masie od 1,24 kg, z zaawansowanym procesorem Snapdragon X Elite, wbudowanym silnikiem AI oraz 45 TOPS NPU i graficznym Adreno, zapewnia najwyższe możliwości sztucznej inteligencji bezpośrednio na samym urządzeniu.

W obudowie z wąskimi ramkami umieszczono 14” ekran WUXGA 16:10 IPS i nawet do 64 GB szybkiej pamięci. Wygodny pasek komunikacyjny zawiera kamerę FHD + IR MIPI z fizyczną migawką i 2. mikrofonami zapewniającą prywatność (dźwięk Dolby odtwarzają 2 głośniki). Technologia Wi-Fi 7 i opcjonalne funkcje 5G sub 6, zapewniają stałą łączność w dowolnym miejscu, a bateria 58 Wh zapewnia kilka dni pracy.

Urządzenie, do którego można podłączyć się korzystając z Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3 oraz portów: 2 x USB-A (5 Gbps), 2 x USB-C (USB4 40 Gbps), HDMI 2.1 i Audio jack, wyróżnia się szeregiem skalowalnych funkcji bezpieczeństwa, usług dostosowywania i wdrażania obsługiwanych przez Lenovo TruScale, co umożliwia administratorom IT strategiczne zarządzanie wdrażaniem urządzeń AI PC nowej generacji w całej flocie z precyzją i pewnością.

Dla twórców treści

Seria urządzeń Workflow firmy Kingston Digital Europe Co LLP usprawnia jednoczesny transfer plików dźwiękowych, graficznych oraz wideo z różnych źródeł. Dzięki temu twórcy treści mogą zoptymalizować proces postprodukcji oraz w prosty sposób zorganizować system zgrywania plików dopasowany do ich potrzeb. Zarówno huby, jak i moduły przyspieszają jednoczesny transfer danych na urządzeniach Mac lub PC, z maksymalną prędkością portów USB 3.2 , a w razie potrzeby mogą być wykorzystywane jako osobne urządzenia.

Sercem systemu Kingston Workflow jest stacja dokująca Workflow Station Dock, będąca centralnym hubem do podłączania kompatybilnych modułów. Pozwala ona na jednoczesne podpięcie do 4. modułów Workflow z czytnikami kart SD i microSD oraz USB miniHub, co umożliwia przesyłanie plików z różnych urządzeń wyposażonych w złącza USB-A i USB-C.

Nie tylko dla graczy

Monitor 49M2C8900L firmy MMD, producenta monitorów marki Philips, z 48,9” zakrzywioną (1800R) matrycą typu QD OLED o proporcjach 32:9, rozdzielczości 5120 x 1440 px oraz bardzo krótkim czasie reakcji 0,03 ms (GtG) i niskim input lag, wykorzystuje funkcję Ambiglow. To dynamiczne podświetlenie ambientowe, które dostosowuje kolor i natężenie iluminacji do wyświetlanych treści: 10-bitowa matryca może wyświetlić 1,07 mld kolorów, co w połączeniu z technologią kropki kwantowej zapewnia bardzo żywe, naturalnie wyglądające barwy.

Zgodny z certyfikatami HDR True Black 400 i VESA ClearMR 8000 monitor wyposażono w 2 porty HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4 oraz złącze USB-C, a podłączając w ten sposób laptop czy telefon możemy przy okazji ładować jego baterię z mocą 90 W i przesyłać do niego dane z urządzeń peryferyjnych podłączonych do huba USB, np. dysku przenośnego, drukarki czy klawiatury.

Tryby Picture in Picture oraz Picture by Picture pozwalają na jednoczesne wyświetlanie obrazu z dwóch źródeł, więc z wyświetlacza można korzystać jak z dwóch niezależnych 27” ekranów. Funkcjonalność monitora, który możemy pochylać w zakresie -5o – 20o, obracać o -/+ 30o i dostosować jego wysokość do 130 mm, zwiększa wbudowany przełącznik KVM, pozwalający np. na kontrolę podłączonych do niego go dwóch komputerów za pomocą jednego zestawu klawiatury i myszy. Dźwięk emitują głośniki o mocy 30 W.

Wydajny router

MB230-4G firmy Mercusys (marka stworzona przez TP-Link) obsługuje sieci Wi-Fi 3G/4G z prędkością do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Dzięki obsłudze LTE kat. 6, która korzysta z technologii agregacji pasm (Carrier Aggregation), możliwe jest pobieranie danych z prędkością do 300 Mb/s i wysyłanie z prędkością do 50 Mb/s. Funkcja agregacji pasm zapewnia szybkie i stabilne połączenie internetowe (tworzy również dwupasmową sieć Wi-Fi, z której można korzystać m.in. do strumieniowania treści, grania w gry i przeglądania internetu), natomiast tryb Routera Wi-Fi pozwala wykorzystywać go również z kablowym połączeniem internetowym, np. w przypadku zmiany dostawcy usług internetowych.

W urządzeniu zastosowano dwa gigabitowe porty RJ45, a pełna zgodność z FDD-LTE i TDD-LTE umożliwia działanie z większością operatorów na całym świecie. Podłączenie zewnętrznych anten LTE pozwala na polepszenie zasięgu, szczególnie w obszarach o słabszym sygnale. Router może jednocześnie obsłużyć do 64 połączonych tabletów, laptopów, smartfonów i innych urządzeń. Intuicyjna aplikacja Mercusys sprawia, że konfiguracja i zarządzanie siecią są proste i wygodne, nawet dla osób bez zaawansowanej wiedzy technicznej.

Jerzy Bojanowicz