Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Sygnały o technice (2)

Zoptymalizowany wyświetlacz Quad LED

Optoma LED FHDQ135S wykorzystuje technologię flip chipów do poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów eksploatacji. Jest kompatybilny z OMS (Optoma Management Suite) – intuicyjnym rozwiązaniem do zarządzania wyświetlaczami w chmurze, zaprojektowanym w celu usprawnienia operacji poprzez monitorowanie, diagnozowanie i kontrolowanie ich z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem jednej platformy (wymagany dostęp do Wi-Fi/LAN). Dzięki wbudowanemu odtwarzaczowi multimedialnemu i funkcji planowania można tworzyć, dostosowywać i planować własne listy odtwarzania multimediów za pośrednictwem OMS i wyświetlać treści w określonym terminie lub czasie. Funkcja Picture-in-picture pozwala na jednoczesne wyświetlanie na ekranie o szerokim kącie widzenia (170o) sygnałów z dwóch różnych źródeł. Wyświetlacz o masie… 140 kg ma wejścia: 3 x HDMI 2.0, DisplayPort, 3G-SDI, USB-A 3.0, USB-A 2.0 i USB-B oraz wyjścia HDMI 2.0 i RS232.

Przenośna stacja energii

Można ją używać na świeżym powietrzu, w podróży lub jako zapasowe źródło zasilania w domu, bo została zaprojektowana do jednoczesnego ładowania, np. sprzętu RTV i AGD oraz wielu innych urządzeń elektronicznych lub elektronarzędzi. Wszędzie, gdzie może wystąpić problem z prądem, np. na budowach.

Stacja zasilająca Energizer PPS960W1 o pojemności 960 Wh i 300 000 mAh wyposażona jest w 3 gniazda AC o mocy 700 W, gniazdo USB-C 100 W i 2 wyjścia DC. Ogniwa akumulatorowe LiFeP04 zapewniają wysoką wydajność, a można je naładować 2000 razy. Dzięki efektywnemu odprowadzaniu ciepła, możliwa jest długotrwała i bezpieczna praca. Funkcja MPPT (Maximum Power Point Tracking) umożliwia ładowanie jej z fotowoltaicznych paneli słonecznych, a zarządzanie baterią z wykorzystaniem Systemu PowerSafe oraz technologia zabezpieczeń chronią stację przed przeładowaniem, przeciążeniem, przegrzaniem i zwarciem.

Uniwersalny pilot telewizyjny

Za pomocą umieszczonych w widoczny sposób na froncie podświetlanych przycisków aplikacji (po naciśnięciu główne przyciski głośności i wyboru programów, inne podświetlają się na ok. 3 sek.) produkt firmy Hama zapewnia użytkownikom telewizorów różnych marek bezpośredni i szybki dostęp do serwisów streamingowych, jak Netflix, Amazon Prime Video i Disney+.

 Funkcja Macro Power umożliwia za pomocą pilota jednoczesne włączania i wyłączania np. dwóch tunerów i dekoderów tv czy urządzeń SAT-STB (sterowanie na podczerwień ma zasięg 10 m).

Smartfony do zdjęć

6,67” wyświetlacz CrystalRes AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz, która zapewnia płynne wyświetlanie treści bez opóźnień, jasnością 1800 nitów i rozdzielczością 2712 x 1220 (1,5 K), pokryty jest szkłem Corning Gorilla Glass Victus zwiększającym odporność na upadki i zarysowania (dodatkowo zoptymalizowany ekran zapewnia responsywność i dokładność działania dotyku, nawet w deszczu). Główna matryca smartfona Redmi Note 13 Pro 5G firmy Xiaomi, o rozmiarze 1/1,4” i rozdzielczości 200 MP wraz z technologią zoomu w matrycy zapewnia efekty teleobiektywu porównywalnego do tradycyjnego zoomu optycznego, gwarantując wyraźne zdjęcia z daleka i z bliska, na których jakość wpływa też optyczna stabilizacja obrazu (OIS). Możemy wykonać je: głównym aparatem 108 MP z 3-krotnym bezstratnym zoomem 2x/4x zapewniającym precyzyjne zbliżenia, ultraszerokokątnym aparatem 8 MP, makro – 2 MP i przednim do selfie 16 MP. Obiektyw 7P (z powłokami ALD) redukuje flary i aberracje.

Odporny na kurz i wodę wg normy IP68  smartfon, o wymiarach 161,4 x 74,2 x 8,9 mm i masie 204,5 g, obsługuje dwie karty nano SIM lub nano SIM + eSIM. Ma certyfikaty TÜV Rheinland Low Blue Light, Flicker Free i Circadian Friendly, a także różne funkcje ochrony oczu, jak np. tryb czytania. Podwójne głośniki stereo odtwarzają dźwięk przestrzenny (Dolby Atmos).

Bateria o pojemności 5100 mAh zapewnia 15 dni czuwania (ładowanie do 50% trwa 17 min., a pełne – 44 min.).

Monitor dla profesjonalistów

Ma 49” zakrzywiony ekran o proporcjach 32:9 i rozdzielczości 5120 x 1440 px, który wyświetla o przestrzeni roboczej równej dwóm złączonym monitorom 27” o proporcjach 16:9. Powyżej zainstalowano kamerkę 5 MP z integracją Windows Hello z funkcją Autoframing, która automatycznie dostosowuje kadr do pozycji osoby mówiącej, a gdy przed monitorem będzie kilku rozmówców jednocześnie, np. w trakcie spotkań w salach konferencyjnych, kamerka będzie nakierowywała się na tę osobę, która obecnie zabiera głos. W jej obudowie znajduje się oświetlenie Busylight, które informuje osoby w otoczeniu, np. o tym, że na danym stanowisku prowadzona jest właśnie wideokonferencja, a także dostosowuje swój kolor do statusu użytkownika w komunikatorach, takich jak np. Microsoft Teams.

Podłączenie w Philps 49B2U6900CH, którego producentem jest firma MMD, klawiatury i myszy do koncentratora USB umożliwia za pomocą przełącznika KVM kontrolowanie kilku komputerów. Wielofunkcyjny port USB-C z obsługą trybu DisplayPort Alt i 100 W Power Delivery pozwala po podłączeniu do niego komputera m.in. na jednoczesne ładowanie urządzenia źródłowego, przesyłanie sygnału obrazu czy danych z kamerki. Liczne gniazda umieszczono z tyłu i boku monitora, gdzie jest też składany uchwyt na słuchawki.

Jerzy Bojanowicz