Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

30. edycja plebiscytu Złoty Inżynier
Baner poziomy

Teleskop Jamesa Webba zmienia astronomię

Światło ze starożytnych galaktyk potrzebowało ponad 13 miliardów lat, aby dotrzeć do kosztującego 10 miliardów dolarów teleskopu Jamesa Webba i dostarczyło naukowcom fascynujących obrazów.

Światło emitowane przez grupę starożytnych galaktyk dotarło do Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w zeszłym roku. Astronomowie obliczyli, że fotony, zanim dotarły do orbitującego obserwatorium były w drodze przez ponad 13 miliardów lat – prawie całą historię kosmosu. Naukowo wstrząsające wyniki ujawniły, że wszechświat był już głęboko w procesie formowania się gwiazd, zaledwie krótki czas po narodzinach Wielkiego Wybuchu – chociaż same zdjęcia nie są porywające: garść smug, kilka świecących kul i obraz, który został opisany jako świecąca kość psa.

Pomimo tego świat astronomii został jednak olśniony. Wśród obiektów uchwyconych w gigantycznym zwierciadle teleskopu znajduje się jeden, który okazuje się być najstarszą znaną galaktyką we wszechświecie. Prozaicznie nazwana JADES-GS-z13-0 pojawia się tak, jak była zaledwie 320 milionów lat po Wielkim Wybuchu, na długo przed stworzeniem naszej planety. Okazuje się również, że jest maleńka w porównaniu z naszą galaktyką, ale wyraźnie tworzyła nowe gwiazdy w tempie porównywalnym do Drogi Mlecznej.

Maciej Kamyk

Czytaj więcej: https://www.sigma-not.pl/publikacja-145512-teleskop-jamesa-webba–zmienia-astronomi%C4%99-przeglad-techniczny-2023-10.html

Model inżynieryjny Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba 1 6