Miesięcznik Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT

TRUMPF Huettinger po raz trzeci nagrodził autorów najlepszych prac dyplomowych

26 czerwca w Małej Auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów trzeciej edycji konkursu organizowanego przez TRUMPF Huettinger na najlepsze prace dyplomowe. Studenci, którzy w 2024 roku obronili pracę inżynierską, magisterską lub doktorską związaną z elektroniką, elektrotechniką, automatyką i informatyką, rywalizowali o nagrody finansowe o łącznej wartości 90 000 złotych.

Branża technologiczna w Polsce w wielu obszarach może dziś z powodzeniem rywalizować z zachodnimi rynkami. Kluczowym elementem tego sukcesu są wysoko wykwalifikowane kadry, które kształtują rodzime uczelnie techniczne. Aby docenić i wyłonić najbardziej obiecujące talenty, firma TRUMPF Huettinger po raz trzeci zdecydowała się nagrodzić najlepsze prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie.

Konkurs był skierowany do studentów i absolwentów polskich uczelni technicznych, których prace dotyczyły jednego z następujących tematów: Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne, Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Firma zdecydowała się nagrodzić dziewięć prac dyplomowych, a ich autorzy otrzymali nagrody finansowe w kwotach od 4 do 16 tysięcy złotych.

– Tegoroczni uczestnicy konkursu po raz kolejny udowodnili, że polscy inżynierowie potrafią nie tylko myśleć nieszablonowo, ale także skutecznie przekładać wiedzę teoretyczną na praktyczne, innowacyjne rozwiązania. I właśnie takie kompetencje są szczególnie ważne w świecie, w którym technologia rozwija się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem przekonany, że nagrodzeni dziś studenci będą definiować przyszłość naszej branży i staną się liderami zmian. Cieszę się, że możemy współtworzyć środowisko, które docenia ich potencjał – podkreśla dr inż. Rafał Bugyi, Prezes TRUMPF Hüttinger GmbH.

Wybitni specjaliści ocenili niemal 130 prac

Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tej edycji wydarzenia organizatorzy otrzymali aż 129 zgłoszeń, nad którymi pochylili się profesorowie i doktorzy reprezentujący 15 polskich uczelni.

– Jakość i poziom merytoryczny prac konkursowych, a także ważkość poruszanych w nich tematów jasno pokazuje, że Polscy inżynierowie nie powinni mieć żadnych kompleksów w stosunku do reszty Europy czy całego świata. Potencjał ludzki to nasz ogromy atut i zawsze warto inwestować w młodych, zdolnych naukowców. Kolejny rok naszego konkursu utwierdza nas tylko w przekonaniu, że decyzja o jego prowadzeniu w tak szerokiej, ogólnokrajowej formie była świetnym wyborem – podkreśla dr inż. Paweł Ozimek, dyrektor zarządzający TRUMPF Huettinger w Polsce.

Strategiczna współpraca z sektorem akademickim

Tego typu działania mają dla TRUMPF Huettinger szczególne znaczenie, ponieważ polska spółka ma swoje korzenie w rodzimej firmie założonej w 1995 roku przez profesora Politechniki Warszawskiej Antoniego Dmowskiego oraz jego doktorantów.

Dziś relacje z uczelniami rozwijane są na wielu płaszczyznach: od przekazywania specjalistycznego sprzętu i wsparcia w realizacji prac dyplomowych, po prowadzenie gościnnych wykładów i finansowe wspieranie utalentowanych studentów. Przykładem takiego zaangażowania jest program stypendialny na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, w ramach którego dziewięciu wyróżniających się studentów otrzymuje nie tylko wsparcie finansowe, ale też możliwość indywidualnej pracy z mentorem, doświadczonym inżynierem TRUMPF Huettinger.

– Konsekwentnie rozwijamy nasze programy współpracy ze środowiskiem akademickim w Polsce i chcemy stworzyć z tego jeden z czynników, który wyróżnia naszą markę. W naszej firmie jest mnóstwo namacalnych dowodów na to, że warto dawać szansę odważnym pomysłom polskich inżynierów – podkreśla dr inż. Marcin Żelechowski, Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego TRUMPF Huettinger.

Lista nagrodzonych w trzeciej edycji konkursu:

Prace doktorskie:

  • I miejsce: Alvaro Carreno z Politechniki Warszawskiej
  • II miejsce: Dorota Tomaszewska-Rolla z Politechniki Wrocławskiej
  • III miejsce: Rafał Kopacz z Politechniki Warszawskiej

Prace magisterskie:

  • I miejsce: Grzegorz Krupa z Politechniki Wrocławskiej
  • II miejsce: Kamil Kwarciak z Akademii Górniczo-Hutniczej
  • III miejsce: Bartłomiej Olber z Politechniki Warszawskiej

Prace inżynierskie: ​

  • I miejsce: Eryk Możdżeń z Politechniki Wrocławskiej
  • II miejsce: Patryk Zych z Politechniki Poznańskiej
  • III miejsce: Zuzanna Kunikowska z Politechniki Wrocławskiej

Więcej informacji o konkursie –Ogólnopolski konkurs na najlepsze prace dyplomowe | TRUMPF